O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-iyun kuni Malayziya Bosh vazirining o‘rinbosari, energetik o‘tish va suv resurslarini transformatsiya qilish vaziri Fadilloh bin Yusuf boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Malayziyaning nufuzli delegatsiyasi ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazish hamda Samarqand shahridagi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Davlat xizmati bo‘yicha forumida ishtirok etish uchun rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Uchrashuv avvalida Fadilloh bin Yusuf davlatimiz rahbariga Bosh vazir Anvar Ibrohimning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-Malayziya ko‘p qirrali munosabatlarini joriy yil fevral oyida Kuala-Lumpurga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrifda erishilgan kelishuvlar doirasida yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Turli darajalardagi aloqalar, tashriflar va almashinuvlar faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 25 foizga oshdi. Qo‘shma korxonalar soni va aviaqatnovlar ko‘paydi. Ertaga ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari ishtirokida biznes forumi bo‘lib o‘tadi.
Iqtisodiy hamkorlikda mavjud salohiyatni ro‘yobga chiqarish hamda savdo, innovatsiyalar, "yashil" energetika, neft-gaz va kimyo, geologiya, suv resurslarini boshqarish, elektronika va yarimo‘tkazgichlar sanoati, sog‘liqni saqlash, kadrlar tayyorlash, ziyorat turizmini rivojlantirish va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini faol ilgari surish muhimligi qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 июня принял делегацию во главе с заместителем Премьер-министра Малайзии, министром по вопросам энергетического перехода и трансформации водных ресурсов Фадиллахом бин Юсуфом.
Представительная делегация Малайзии пребывает в нашей стране с официальным визитом для проведения двусторонних переговоров и участия в мероприятиях Форума государственной службы Организации Объединенных Наций, проходящих в городе Самарканде.
В начале встречи вице-премьер Фадиллах бин Юсуф передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Премьер-министра Анвара Ибрагима.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-малазийских многоплановых отношений в контексте практической реализации договоренностей визита на высшем уровне в Куала-Лумпур в феврале этого года.
С большим удовлетворением отмечена активизация контактов, визитов и обменов на разных уровнях. С начала года товарооборот вырос на 25 процентов. Увеличились число совместных предприятий и частота авиарейсов. Завтра состоится бизнес-форум с участием ведущих компаний двух стран.
Подчеркнута важность раскрытия имеющегося потенциала экономического сотрудничества и активного продвижения проектов кооперации в области торговли, инноваций, «зеленой» энергетики, нефтегазовой и химической отрасли, геологии, управления водными ресурсами, электроники и индустрии полупроводников, здравоохранения, подготовки кадров, развития паломнического туризма и других приоритетных направлениях.