Ko‘kdala tumanida 20-iyun kuni Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev viloyatda ulkan o‘zgarishlar bo‘layotgani, islohotlar odamlar hayotiga kirib borayotganini qayd etdi.
Oldinlari viloyat sanoatining yarmidan ko‘pi neft-gaz va kimyo tarmog‘iga to‘g‘ri kelardi. So‘nggi yillarda elektr texnikasi, qurilish materiallari, to‘qimachilik, mebelchilik sohalarida “katta sakrash” bo‘ldi. Hozir bu tarmoqlarning sanoatdagi ulushi 54 foizni tashkil etayapti.
Lekin hayot to‘xtab turmaydi, hali qilinadigan vazifalar ko‘p. Tahlillarga ko‘ra, Qashqadaryoda ishga solinmagan kamida 15 milliard dollarlik salohiyat bor. Bu imkoniyatlarning uchdan biri loyihaga aylantirilsa ham, viloyat yalpi hududiy mahsulotini kelgusi besh yilda bemalol 10 milliard dollardan oshirish mumkin.
Ma’lumki, jadal rivojlanish dasturiga kirgan tumanlarda “Islohotlar shtabi” tuzilmoqda. Shahrisabz, Yakkabog‘ va Ko‘kdalada ishga tushgan yangi loyihalar bunda tayyor andoza ekani ta’kidlandi. Endi shunday shtab Qashqadaryoda ham bo‘lishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari viloyatni har tomonlama rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Eng katta zaxira qishloq xo‘jaligi yerlari ekani qayd etildi. Misol uchun, Qashqadaryodagi sug‘oriladigan qishloq yerlari 515 ming gektarni, tomorqa va bog‘dorchilik yerlari 45 ming gektarni tashkil qilib, respublikada birinchi o‘rinda.
Bundan tashqari, viloyatda 1,3 million gektar yaylov va o‘rmon yerlari mavjud. Endi ulardan samarali foydalanish uchun alohida kompaniya tashkil qilinadi. Investitsiya jalb qilish, loyihalarni moliyalashtirish va ulush bilan kirish uchun unga aksiyadorlik jamiyati maqomi berilib, Kuzatuv kengashiga Bosh vazir rahbarlik qiladi. Kompaniyaga dastlabki bosqichda 100 million dollar ajratiladi. Bu mablag‘ va qo‘shimcha investitsiya hisobiga, ikki yilda viloyatdagi kamida 200 ming gektar yaylov va o‘rmon yerlari lazerli tekislanib, suv tejovchi texnologiyalar joriy qilinadi.
Qashqadaryoda chorvachilikni kompleks rivojlantirish dasturi boshlanadi. Buning uchun Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasidan 12 oygacha 14 foizli kreditlar ajratiladi. Bu orqali viloyatdagi 127 ta chorvador to‘liq quvvatga chiqadi. Yeri ham, fermasi ham borlarga imtiyozli mablag‘ beriladi.
Yil boshidan beri viloyatda meva-sabzavot eksporti 2 karra oshib, 62 million dollarga yetgan. Ayniqsa, Ko‘kdala tarvuzlari mashhur. Qashqadaryoda buni pomidor bo‘yicha ham qilsa bo‘ladi. Shu maqsadda 13 ta tumandagi 6 ming gektar yerda pomidor yetishtirish yo‘lga qo‘yiladi.
Kartoshkachilik uchun 10 foizdan 12 oy muddatga imtiyozli kredit ajratiladi. Bu tarmoqqa zarur texnikalar import bojidan ozod etiladi, yuqori avlodli urug‘ xarid qilishda qo‘shilgan qiymat solig‘ining 50 foizi qaytarib beriladi.
Aholini ishli qilish va kambag‘allikni qisqartirish eng dolzarb masalalardan. Yil boshidan 284 ming odamning bandligi ta’minlangani bilan yana minglab ishsizlar bor.
Shu bois bu yil Qashqadaryoda 470 ming kishini band qilish, 150 ming aholini kambag‘allikdan chiqarish, Kitob tumani, Qarshi va Shahrisabz shahrini “ishsizlik va kambag‘allikdan holi hudud”ga aylantirish bo‘yicha katta marra olingan.
Xususan, Shahrisabz, Qamashi, G‘uzor va Chiroqchi tumanlaridagi tabiat go‘shalarida turizm maskanlari barpo etiladi. Ko‘kdaladagi Chiyal bozorida yaxna tayyorlovchilar uchun sharoit va sanitariya yaxshilanib, gastronomik turizm kengaytiriladi. Shahrisabz shahri Qorasuv mahallasida temirchilik markazi tashkil qilinadi.
Ishsiz fuqarolar xorijiy tillarga o‘qitilib, yuqori daromad beradigan mamlakatlarga ishga yuboriladi. Auksionda sotiladigan 120 dan ortiq obyekt va 400 gektar yer negizida korxonalar tashkil etib, 70 ming ish o‘rni ochish choralari ko‘riladi.
Bu yil Qashqadaryoda 3,5 milliard dollar investitsiya bo‘yicha katta marra olingan. O‘tgan besh oyda Koson, Kitob va Chiroqchida investitsiya qariyb 2 karra oshgan.
Viloyatdagi konlar investitsiya jalb etib, qo‘shilgan qiymat yaratish uchun katta imkoniyat ekani qayd etildi. Masalan, Kitobdagi 5 ta istiqbolli maydonda 39 tonna oltin, Chiroqchida 10 ming tonna noyob metallar zaxirasi aniqlangan. Qurilish materiallari sohasida 150 million dollarlik 16 ta loyiha tayyorlagan.
Muborakdagi Gazni qayta ishlash zavodi atrofidagi infratuzilmadan foydalanib, 200 gektar maydonda innovatsion sanoat zonasi tashkil etiladi. Unda klaster tizimi asosida neft-kimyo, elektrotexnika, robototexnika va qurilish materiali bo‘yicha 5 ta yirik loyiha amalga oshiriladi.
Viloyat paxta yetishtirish bo‘yicha yetakchi bo‘lsa-da, to‘qimachilik sanoatidagi ulushi 10 foizga ham yetmaydi. Bu sohada 400 million dollarlik 35 ta loyiha boshlanadi. Joriy yil ip-kalavani qayta ishlash 51 foizga, kelgusi yili 100 foizga yetkazish choralari ko‘riladi.
Bunday iqtisodiy loyihalar uchun rivojlangan infratuzilma zarur. Masalan, “G‘uzor – Buxoro – Nukus – Beyneu” yo‘lining viloyatdan o‘tgan 100 kilometrini rekonstruksiya qilish hisobiga tranzit salohiyatini 3 karra oshirish mumkin.
“Qarshi – Shahrisabz – Kitob” magistral yo‘lining 106 kilometri rekonstruksiya qilinib, 2 tasmadan 4 tasmaga o‘tkaziladi. Bu loyiha doirasida Qamashi va Yakkabog‘ markazidan aylanib o‘tadigan 34 kilometrli yangi yo‘l ham barpo etiladi. Islom taraqqiyot banki ishtirokida “Toshkent-Termiz” yo‘lining Qashqadaryodan o‘tgan 60 kilometri ham 4 tasmali qilinib, sement-beton qoplamaga o‘tkaziladi.
Aholining turmush sharoitlarini yaxshilash uchun 7 ming 700 ta xonadonli uylar barpo etiladi. Bu yil 183 kilometr suv va kanalizatsiya tarmog‘i, 8 ta suv inshooti quriladi.
Yig‘ilishda yoshlar bandligini ta’minlash, bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Ularni “Yoshlar biznesi” dasturiga, oliygoh bitiruvchilarini “Kelajakka qadam” dasturiga qamrab olib, tadbirkorlik va bandligiga ko‘maklashish vazifasi qo‘yildi.
– Ko‘rib turganingizdek, Qashqadaryoda rejalashtirgan ishlarimiz ko‘p. Amir Temurdek buyuk ajdodimizdan jasorat, matonat, bag‘rikenglik kabi fazilatlarni meros qilib olgan mehnatsevar, samimiy va oliyjanob viloyat ahli bilan oldimizga qo‘ygan ulkan marralarga albatta erishamiz. Aminmanki, qashqadaryoliklar barcha islohotlarimizning oldingi safida bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan viloyat va tuman hokimlari, tarmoq rahbarlari axborot berdi, tadbirkorlar va jamoatchilik vakillari bilan muloqot qilindi.

20 июня в Кукдалинском районе под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Кашкадарьинской области.
Глава государства отметил, что в области происходят масштабные преобразования, а реформы находят реальное отражение в жизни людей.
Ранее более половины промышленности региона приходилось на нефтегазовую и химическую отрасли. За последние годы был совершен качественный скачок в сферах электротехники, производства строительных материалов, текстильной и мебельной промышленности. Доля этих отраслей в промышленности области сегодня достигла 54 процента.
Однако развитие не стоит на месте — предстоит решить еще множество задач. По оценкам, в Кашкадарье имеется неиспользованный потенциал на сумму не менее 15 миллиардов долларов. Даже если реализовать треть этого потенциала, объем валового регионального продукта можно увеличить до 10 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет.
Как известно, в районах, включенных в программу ускоренного развития, создаются штабы реформ. Было подчеркнуто, что образцом для этих штабов могут служить новые проекты, запущенные в Шахрисабзе, Яккабаге и Кукдале. Теперь аналогичный штаб будет создан и в Кашкадарьинской области.
Президент обозначил дополнительные резервы для всестороннего развития региона. Наибольший потенциал заключен в сельскохозяйственных землях. Так, орошаемые земли в области составляют 515 тысяч гектаров, земли под приусадебные хозяйства и сады — 45 тысяч гектаров, что является наивысшим показателем в республике.
Кроме того, в регионе имеется 1,3 миллиона гектаров пастбищ и лесных угодий. Для их эффективного использования будет создана специальная компания. Ей будут предоставлены статус акционерного общества и соответствующее финансирование, в том числе инвестиции. Руководство наблюдательным советом возложено на Премьер-министра. На начальном этапе компании будет выделено 100 миллионов долларов. За счет этих средств и привлеченных инвестиций планируется в течение двух лет провести лазерное выравнивание не менее 200 тысяч гектаров пастбищ и лесных земель и внедрить технологии водосбережения.
Будет запущена комплексная программа развития животноводства. На эти цели из Фонда сельского хозяйства будут предоставляться льготные кредиты сроком до 12 месяцев под 14 процентов. Благодаря этому 127 хозяйств в регионе выйдут на полную мощность. Будет оказана дополнительная финансовая поддержка животноводам.
С начала года экспорт фруктов и овощей в области вырос вдвое и составил 62 миллиона долларов. Особенно славятся арбузы из Кукдалы. Подобный экспортный потенциал имеется и по помидорам. В этой связи на 6 тысячах гектаров в 13 районах будет налажено промышленное выращивание томатов.
Для картофелеводства будут выдаваться льготные кредиты сроком до 12 месяцев под 10 процентов годовых. Ввоз необходимой техники освобождается от таможенных пошлин, а при закупке семян высокой репродукции будет компенсировано 50 процентов НДС.
Обеспечение занятости и сокращение бедности остаются приоритетными задачами. Несмотря на то, что с начала года трудоустроено 284 тысячи человек, в регионе сохраняется высокий уровень безработицы.
Поэтому в текущем году в Кашкадарье намечено трудоустроить 470 тысяч человек, вывести из бедности 150 тысяч семей и превратить Китабский район, а также города Карши и Шахрисабз в «территории без безработицы и бедности».
В частности, в живописных уголках Шахрисабзского, Камашинского, Гузарского и Чиракчинского районов будут созданы туристические зоны. На рынке Чияль Кукдалинского района улучшатся условия для поставщиков традиционного блюда - яхны, что поспособствует развитию гастрономического туризма. В махалле Карасув города Шахрисабза появится центр кузнечного ремесла.
Безработные граждане будут обучены иностранным языкам и направлены на работу в страны с высоким уровнем дохода. На базе более 120 объектов и 400 гектаров земель, выставленных на аукцион, будут созданы предприятия, рассчитанные на 70 тысяч рабочих мест.
В текущем году в область намечено привлечь инвестиции на сумму 3,5 миллиарда долларов. За пять месяцев объемы инвестиций почти вдвое увеличились в Касане, Китабе и Чиракчи.
Отмечено, что недра области обладают большим потенциалом для привлечения инвестиций и создания продукции с высокой добавленной стоимостью. Так, в пяти перспективных месторождениях Китаба обнаружены запасы в 39 тонн золота, а в Чиракчи — 10 тысяч тонн редкоземельных металлов. В сфере строительных материалов подготовлены 16 проектов на сумму 150 миллионов долларов.
Вокруг газоперерабатывающего завода в Мубареке будет создана инновационная промышленная зона площадью 200 гектаров с использованием существующей инфраструктуры. В ней по кластерной системе будут реализованы пять крупных проектов в сферах нефтехимии, электротехники, робототехники и стройматериалов.
Несмотря на лидерство области в производстве хлопка, доля региона в текстильной промышленности страны остается менее 10 процентов. В этой сфере планируется запуск 35 проектов на сумму 400 миллионов долларов. В текущем году переработка хлопка достигнет 51 процента, в следующем – 100 процентов.
Для реализации таких масштабных экономических проектов необходима развитая инфраструктура. Так, реконструкция 100 километров проходящей через область трассы «Гузар – Бухара – Нукус – Бейнеу» позволит увеличть транзитный потенциал в три раза.
Также будет реконструирован 106-километровый участок трассы «Карши – Шахрисабз – Китаб», который будет расширен с двух до четырех полос. В рамках проекта будет построена новая 34-километровая объездная дорога вокруг Камашинского и Яккабагского районных центров. При участии Исламского банка развития четырехполосным станет и получит цементобетонное покрытие 60-километровый участок трассы «Ташкент – Термез», проходящей через область.
Для улучшения условий жизни населения будет построено 7 700 квартир. В этом году запланировано строительство 183 километров водопроводных и канализационных сетей, а также 8 водных сооружений.
На совещании были также рассмотрены вопросы занятости молодежи и организации ее досуга. Поставлена задача охватить молодежь программой «Молодёжный бизнес», а выпускников вузов — программой «Шаг в будущее», предоставив им поддержку в предпринимательстве и трудоустройстве.
– Как видите, в Кашкадарье намечено множество задач. Уверен, что трудолюбивые, искренние и благородные жители этой области, унаследовавшие от великого предка Амир Темура мужество, стойкость и великодушие, достигнут всех поставленных целей. Верю, что кашкадарьинцы будут в авангарде наших реформ, — заявил Шавкат Мирзиёев.
В завершение совещания хокимы области и районов, руководители отраслей выступили с докладами по обсужденным вопросам, состоялся открытый диалог с предпринимателями и представителями общественности.