Italiya, Fransiyaning landshaftli bog‘lari, qirdagi tokzorlari dunyoga mashhur. Ularni borib ko‘rishga ishtiyoqmandlar ko‘p. Endi shunday ko‘rkam maskan Shahrisabzda ham bor.
Davlatimiz rahbari Qashqadaryoga tashrifi chog‘ida ushbu agroturizm majmuasini borib ko‘rdi.
Ilgari bu joylar quruq qir-adir bo‘lgan. Tomchilatib sug‘orish yo‘lga qo‘yilgani natijasida hudud yashillikka burkandi. Majmua 520 gektardan iborat bo‘lib, adirlik qismida “terrasa” usulida uzum, gilos va olma ekilgan hamda o‘rmon barpo etilgan. Fransiyadan eng sara navlar olib kelingan.
- Cho‘l-adirlarni o‘zlashtirishimizga shubha qilganlar shu bog‘ni kelib ko‘rsin, - dedi Prezident.
7,5 ming tonna mahsulot yetishtirish imkoniyatiga ega majmuaning eksport quvvati 5 million dollarga teng. 100 ta doimiy va mingdan ortiq mavsumiy ish o‘rni yaratilgan. Ko‘chatlar rivojini fransiyalik mutaxassis kuzatib boradi, yoshlarga dehqonchilik sirlari va bozor talablarini o‘rgatadi.
Hududda, shuningdek, 120 o‘rinli restoran va 100 o‘rinli mehmonxona qurilgan. Agrologistika va o‘quv markazi, qayta ishlash, saqlash quvvatlari qurilmoqda.
Mutasaddilar bunday bog‘larni kengaytirish, boshqa tog‘li tumanlarda ham tashkil etish rejalari haqida aytdi. Davlatimiz rahbari sug‘orishni tashkil etib, bog‘larni aholiga bo‘lib berish, odamlarga daromad manbai yaratish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Французские и итальянские ландшафтные сады и виноградники на холмах известны во всем мире и привлекают тысячи туристов. Сегодня подобный живописный уголок появился и в Шахрисабзе.
В ходе поездки в Кашкадарьинскую область глава нашего государства посетил новый агротуристический комплекс.
Раньше здесь были засушливые холмы и пустоши. После внедрения системы капельного орошения местность полностью преобразилась, покрывшись зеленью.
Комплекс занимает 520 гектаров. На склонах по террасной технологии высажены виноградники, черешня и яблони, а также созданы лесонасаждения. Все саженцы завезены из Франции и относятся к высокоурожайным сортам.
– Те, кто сомневался в том, что мы сможем освоить холмистые и степные земли, пусть посмотрят на этот сад, – отметил Президент.
Комплекс рассчитан на производство 7,5 тысячи тонн продукции в год. Экспортный потенциал оценивается в 5 миллионов долларов. Уже созданы 100 постоянных и свыше тысячи сезонных рабочих мест. За развитием саженцев следит приглашенный французский агроном, который также обучает местную молодежь аграрному делу и требованиям рынка.
Для привлечения туристов и развития местной экономики в комплексе построены ресторан на 120 мест и гостиница на 100 человек. Ведется строительство агрологистического и учебного центров, а также предприятий по переработке и хранению продукции.
Ответственные лица доложили Президенту о планах по созданию аналогичных комплексов в других горных районах.
Президент поручил организовать орошение на новых участках и передать земли населению для закладки садов, тем самым создавая источники дохода для людей.