Prezident Shavkat Mirziyoyev Parkent tumanidagi “Batu Eksport” korxonasini borib ko‘rdi.
15 million dollarlik investitsiya hisobidan tashkil etilgan mazkur zamonaviy loyiha doirasida yiliga 5 ming tonna meva-sabzavot qayta ishlanadi. Toshkent viloyatidan tashqari Samarqand va Farg‘onadan ham mahsulotlar keltiriladi.
Korxonaga Yaponiya, Germaniya, Belgiya, Xitoyda ishlab chiqarilgan zamonaviy uskunalar o‘rnatilgan. Bu mahsulot sifati va raqobatbardoshligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Korxonada 180 ta doimiy ish o‘rni yaratilgan, ular o‘rtacha 7 million so‘mgacha oylik maosh olyapti.
Bu yerda tayyorlangan mahsulotlar Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Yevropa va MDH mamlakatlariga eksport qilinadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirib, xodimlar bilan suhbatlashdi.
– Meva-sabzavotchilikda Parkentning imkoniyatlari katta. Texnologiya olib kelib, jahon bozoriga sarxil va qurutilgan mevalarni eksport qilish salohiyatimiz bor. Birgina Yaponiyani olsak, O‘zbekiston mahsulotlariga qiziqish yuqori. Faqat mevalarni yaxshi parvarishlab, sifatli yetkazib berish zarur. Bunday korxonalarni rivojlantirsak, shu tarmoqning o‘zidan bir necha milliard dollar daromad olish mumkin, – dedi Prezident.
Shu yerda Toshkent viloyatining eksportbop qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ko‘zdan kechirildi. O‘tgan yili viloyatdan 130 million dollarlik meva-sabzavot mahsulotlari eksport qilingan. Lekin hudud tabiati va salohiyatiga nisbatan bu kam.
Sohada eksport qiluvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 7 turdagi moliyaviy yordam va 3 xil soliq imtiyozlari hamda preferensiyalar joriy etilgan. Toshkent viloyatida meva-sabzavotni qayta ishlovchi 175 ta korxona bo‘lib, qayta ishlash darajasi yil sayin ortmoqda. Joriy yilda eksport ko‘rsatkichini jadal oshirish rejalashtirilgan.

This modern project has been implemented at the expense of investments worth $15 million. In the framework of the enterprise’s activities up to 5 thousand tons of fruits and vegetables are processed annually.
The fruits and vegetables supplied from Tashkent, Samarkand and Ferghana regions, as well as the neighboring Afghanistan are used as raw materials.
The enterprise is supplied with modern equipment from Japan, Germany, Belgium and China, ensuring to provide high quality of products and their competitiveness at the external market. Today 180 permanent jobs are created at the enterprise, the medium wage of the employees reaches 7 million soums per month.
The produced goods are exported to the countries of CIS, European Union and the UAE.
The Head of State got acquainted with the production process and talked with the workers of the enterprise.
- Parkent district has a major potential in the sphere of fruit and vegetable growing. Having the modern technologies you possess all necessary opportunities for exporting fresh and dried fruits to the world market. For instance, Japan has a high interest to the products of Uzbekistan. It’s important to ensure quality care for orchards and delivery of fruit in the proper form. If we develop such enterprises, only this area can bring revenues in several billions of dollars, - mentioned the President.
Here export-oriented agriculture products of Tashkent region were presented. Last year the export volume of fruits and vegetables from the region reached $130 million. However taking into account the nature conditions and the region’s potential this indicator isn’t enough.
In order to stimulate export activity seven types of financial support and three tax benefits are envisioned for the enterprises. There are 175 enterprises on processing of fruit and vegetables in Tashkent region, and the level of processing is steadily increasing each year. Next year it’s expected to significantly increase the export indicators.