Prezident Shavkat Mirziyoyev Parkent tumanidagi “Batu Eksport” korxonasini borib ko‘rdi.
15 million dollarlik investitsiya hisobidan tashkil etilgan mazkur zamonaviy loyiha doirasida yiliga 5 ming tonna meva-sabzavot qayta ishlanadi. Toshkent viloyatidan tashqari Samarqand va Farg‘onadan ham mahsulotlar keltiriladi.
Korxonaga Yaponiya, Germaniya, Belgiya, Xitoyda ishlab chiqarilgan zamonaviy uskunalar o‘rnatilgan. Bu mahsulot sifati va raqobatbardoshligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Korxonada 180 ta doimiy ish o‘rni yaratilgan, ular o‘rtacha 7 million so‘mgacha oylik maosh olyapti.
Bu yerda tayyorlangan mahsulotlar Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Yevropa va MDH mamlakatlariga eksport qilinadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirib, xodimlar bilan suhbatlashdi.
– Meva-sabzavotchilikda Parkentning imkoniyatlari katta. Texnologiya olib kelib, jahon bozoriga sarxil va qurutilgan mevalarni eksport qilish salohiyatimiz bor. Birgina Yaponiyani olsak, O‘zbekiston mahsulotlariga qiziqish yuqori. Faqat mevalarni yaxshi parvarishlab, sifatli yetkazib berish zarur. Bunday korxonalarni rivojlantirsak, shu tarmoqning o‘zidan bir necha milliard dollar daromad olish mumkin, – dedi Prezident.
Shu yerda Toshkent viloyatining eksportbop qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ko‘zdan kechirildi. O‘tgan yili viloyatdan 130 million dollarlik meva-sabzavot mahsulotlari eksport qilingan. Lekin hudud tabiati va salohiyatiga nisbatan bu kam.
Sohada eksport qiluvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 7 turdagi moliyaviy yordam va 3 xil soliq imtiyozlari hamda preferensiyalar joriy etilgan. Toshkent viloyatida meva-sabzavotni qayta ishlovchi 175 ta korxona bo‘lib, qayta ishlash darajasi yil sayin ortmoqda. Joriy yilda eksport ko‘rsatkichini jadal oshirish rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие «Бату Экспорт», расположенное в Паркентском районе.
Этот современный проект был реализован за счет инвестиций в размере 15 миллионов долларов. В рамках деятельности предприятия ежегодно перерабатывается до 5 тысяч тонн фруктов и овощей. В качестве сырья используются плодоовощная продукция, поступающая из Ташкентской, Самаркандской и Ферганской областей, а также из соседнего Афганистана.
Предприятие оснащено современным оборудованием из Японии, Германии, Бельгии и Китая, что позволяет обеспечивать высокое качество продукции и ее конкурентоспособность на внешнем рынке. Сегодня на предприятии создано 180 постоянных рабочих мест, средняя заработная плата сотрудников достигает 7 миллионов сумов в месяц.
Производимая продукция экспортируется в страны СНГ, Европейского союза и Объединенные Арабские Эмираты.
Глава государства ознакомился с процессом производства и пообщался с работниками предприятия.
– У Паркентского района огромный потенциал в сфере плодоводства и овощеводства. При наличии современных технологий у нас есть все возможности для экспорта свежих и сушеных фруктов на мировой рынок. Возьмём, к примеру, Японию — интерес к продукции из Узбекистана там очень высокий. Главное — обеспечить качественный уход за садами и доставку плодов в надлежащем виде. Если мы будем развивать такие предприятия, только эта отрасль может приносить доход в несколько миллиардов долларов, – отметил Президент.
Здесь же была представлена экспортоориентированная сельскохозяйственная продукция Ташкентской области. В прошлом году объем экспорта фруктов и овощей из региона составил 130 миллионов долларов. Однако, учитывая природные условия и потенциал области, этот показатель остается недостаточным.
С целью стимулирования экспортной деятельности для предприятий предусмотрены семь видов финансовой поддержки и три налоговые льготы и преференции. В Ташкентской области функционируют 175 предприятия по переработке плодоовощной продукции, и с каждым годом уровень переработки стабильно растет. В текущем году ожидается значительное увеличение показателей экспорта.