Prezident Shavkat Mirziyoyev Parkent tumaniga tashrif davomida “Oltin bel” cho‘qqisidagi dam olish maskani va yangi loyihalar bilan tanishdi.
Xushmanzara tog‘ bag‘ridagi 3 gektar joyda qurilgan ushbu mehmonxonalar ixchamligi va hamyonbopligi bilan ajralib turadi. Hozirda jami 188 o‘rinli 2 ta mehmonxona, kapsula shaklidagi uylar, restoran va xo‘jalik binolari barpo etilgan. Keyingi bosqichda yana 20 ta shunday uy qurilishi mo‘ljallangan.
Shavkat Mirziyoyev mehmonxonada yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Umuman, hududda turizmni rivojlantirish maqsadida qiymati 1 milliard 800 million dollar bo‘lgan 52 ta loyiha amalga oshiriladi. Natijada 3 ming 300 ta ish o‘rni yaratiladi va 1 million nafar sayyohga xizmat ko‘rsatiladi.
Parkentning qorli tog‘lari yana bir ulkan loyihani amalga oshirish imkonini bermoqda. Bu yerda Avstriya kompaniyasi tomonidan 1 ming 200 gektarda tog‘-chang‘i kurorti qurish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga ushbu loyiha haqida axborot berildi. Uning doirasida 3, 4 va 5 yulduzli mehmonxonalar, chang‘i uchish va osma dor yo‘li, shalelar, piknik maydoni, restoranlar, sog‘lomlashtirish xizmatlari tashkil etiladi.
Loyiha uch bosqichda amalga oshiriladi va to‘liq quvvatda kuniga 15 ming nafar sayyohni qabul qilish imkoniga ega bo‘ladi. 600 ga yaqin servis majmualari tashkil etiladi. Mavsumiy xizmatlar bilan birga 10 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Umuman, bu maskan, Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” kurorti kabi, Toshkent viloyatining yirik turizm manzillaridan biriga aylanadi.
Mutaxassislar bilan muloqotda loyihani takomillashtirish, xizmatlar qamrovini kengaytirish va qurilishni tezlashtirish tadbirlari yuzasidan fiikr almashildi.

In the framework of the trip to Parkent district President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the touristic complex on the “Oltin Bel” top and a range of new projects.
On the three hectares of the mountain slope a modern hotel complex was built. Currently there are two hotels with the total capacity of 188 places, compact capsule-type houses, a restaurant and household structures. It is envisaged to create 20 similar houses at the next stage.
The President reviewed the conditions created for the vacationers at the hotel
Overall for the development of tourism field in the region it’s planned to implement 52 projects worth $1.8 billion. As a result 3300 new jobs will be created, and touristic objects will be able to service up to 1 million people.
The snowy mountain of Parkent open up opportunities for another major project – construction of a ski resort at 1200 hectares with participation of an Austrian company.
The Head of State was presented information on the project. Within its framework it’s planned to create 3-star, 4-star and 5-star hotels, ski slopes, ski lifts, chalets, picnic zones, restaurants and health complexes.
The project is implemented in three stages and upon its completion will be able to receive up to 15 thousand tourists per day. 600 service objects will be created. Considering the seasonal service the total number of new jobs will reach 10 thousand.
It’s expected that this resort will become one of the largest touristic centers of Tashkent region – on an equal basis with the already known “Amirsoy” complex in Bostanlyk district.
During the meeting with the specialists measures on developing the project, expanding the range of proposed services and accelerating the construction works were discussed.