Prezident Shavkat Mirziyoyev Parkent tumaniga tashrif davomida “Oltin bel” cho‘qqisidagi dam olish maskani va yangi loyihalar bilan tanishdi.
Xushmanzara tog‘ bag‘ridagi 3 gektar joyda qurilgan ushbu mehmonxonalar ixchamligi va hamyonbopligi bilan ajralib turadi. Hozirda jami 188 o‘rinli 2 ta mehmonxona, kapsula shaklidagi uylar, restoran va xo‘jalik binolari barpo etilgan. Keyingi bosqichda yana 20 ta shunday uy qurilishi mo‘ljallangan.
Shavkat Mirziyoyev mehmonxonada yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Umuman, hududda turizmni rivojlantirish maqsadida qiymati 1 milliard 800 million dollar bo‘lgan 52 ta loyiha amalga oshiriladi. Natijada 3 ming 300 ta ish o‘rni yaratiladi va 1 million nafar sayyohga xizmat ko‘rsatiladi.
Parkentning qorli tog‘lari yana bir ulkan loyihani amalga oshirish imkonini bermoqda. Bu yerda Avstriya kompaniyasi tomonidan 1 ming 200 gektarda tog‘-chang‘i kurorti qurish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga ushbu loyiha haqida axborot berildi. Uning doirasida 3, 4 va 5 yulduzli mehmonxonalar, chang‘i uchish va osma dor yo‘li, shalelar, piknik maydoni, restoranlar, sog‘lomlashtirish xizmatlari tashkil etiladi.
Loyiha uch bosqichda amalga oshiriladi va to‘liq quvvatda kuniga 15 ming nafar sayyohni qabul qilish imkoniga ega bo‘ladi. 600 ga yaqin servis majmualari tashkil etiladi. Mavsumiy xizmatlar bilan birga 10 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Umuman, bu maskan, Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” kurorti kabi, Toshkent viloyatining yirik turizm manzillaridan biriga aylanadi.
Mutaxassislar bilan muloqotda loyihani takomillashtirish, xizmatlar qamrovini kengaytirish va qurilishni tezlashtirish tadbirlari yuzasidan fiikr almashildi.

Растет туристический потенциал Паркента
В рамках поездки в Паркентский район Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с туристическим комплексом на вершине “Олтин бел” и рядом новых проектов.
На трех гектарах горного склона построен современный гостиничный комплекс. В настоящее время здесь функционируют два отеля общей вместимостью 188 мест, компактные дома капсульного типа, ресторан и хозяйственные сооружения. В следующем этапе предусмотрено строительство еще 20 аналогичных домов.
Президент осмотрел условия, созданные для отдыхающих в гостинице.
В целом для развития туристической отрасли в регионе планируется реализация 52 проектов на сумму 1,8 миллиарда долларов. В результате будет создано 3 300 новых рабочих мест, а туристические объекты смогут ежегодно обслуживать до 1 миллиона человек.
Снежные горы Паркента открывают возможности для еще одного масштабного проекта — строительства горнолыжного курорта на площади 1 200 гектаров при участии австрийской компании.
Главе государства была представлена информация о проекте. В его рамках предусмотрено возведение трех-, четырех- и пятизвездочных гостиниц, горнолыжных трасс, подъемников, шале, зон для пикников, ресторанов и оздоровительных комплексов.
Проект реализуется в три этапа и по завершении сможет принимать до 15 тысяч туристов в сутки. Будет создано около 600 сервисных объектов. С учетом сезонных услуг общее количество новых рабочих мест составит до 10 тысяч.
Ожидается, что этот курорт станет одним из крупнейших туристических центров Ташкентской области — наравне с уже известным комплексом «Амирсой» в Бостанлыкском районе.
Во время встречи со специалистами обсуждены меры по доработке проекта, расширению спектра предлагаемых услуг и ускорению строительных работ.