Prezidentimiz Parkent tumanidagi intensiv bog‘da sarxil mevalar hosilini ko‘zdan kechirdi.
“Meridian Tempo” korxonasiga qarashli ushbu 54 gektar bog‘da gilos, olma, nok va malinaning eksportbop navlari ekilgan. Ko‘chatlar Fransiya va Ispaniyadan keltirilgan. Daraxtlar o‘zini o‘zi changlatish xususiyatiga ega. Bu hosildorlik yuqori bo‘lishida muhim o‘rin tutadi.
Zamonaviy agrotexnologik tizimlar orqali bog‘da to‘liq tomchilatib sug‘orish joriy etilgan. Avval suv maxsus havzada to‘planadi va tabiiy nishablik orqali sug‘oriladi. Bunga energiya sarflanmay, natijada xarajat va mahsulot tannarxi kamayadi. Shuningdek, bog‘da quyosh panellari o‘rnatilgan.
Pishib yetilgan mevalar eksportga yo‘naltirilmoqda. Bu yil 256 tonna gilos, 500 tonna olma, 480 tonna nok, 30 tonna malina yetishtirishi mo‘ljallangan. Eng muhimi, bundan keladigan daromad boshqa an’anaviy o‘simliklarga nisbatan bir necha barobar yuqori.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga bu usulni ommalashtirish, mevalarni parvarishlash va qadoqlash bo‘yicha chet el tajribasini joriy etish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

Из садов Паркента — на мировые рынки
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился со свежим урожаем фруктов в одном из интенсивных садов Паркентского района.
На территории в 54 гектара, принадлежащей предприятию «Meridian Tempo», выращиваются экспортные сорта черешни, яблони, груши и малины. Саженцы были завезены из Франции и Испании. Особенность этих деревьев в том, что они самоопыляющиеся, что обеспечивает высокую урожайность.
В саду внедрена современная агротехнологическая система капельного орошения. Вода сначала накапливается в специальном резервуаре, а затем подается самотеком, благодаря естественному уклону местности. Это позволяет избежать расходов на электроэнергию, снижая себестоимость продукции. Кроме того, в саду установлены солнечные панели, что делает хозяйство еще более энергоэффективным.
Урожай направляется на экспорт. В этом году планируется собрать 256 тонн черешни, 500 тонн яблок, 480 тонн груш и 30 тонн малины. Особенно важно, что доход от такого сада в несколько раз превышает прибыль от традиционных сельскохозяйственных культур.
Глава государства дал поручения по расширению подобных интенсивных методов, внедрению передового зарубежного опыта в уходе за фруктовыми деревьями, а также в упаковке и подготовке продукции к экспорту.