Prezidentimiz Parkent tumanidagi intensiv bog‘da sarxil mevalar hosilini ko‘zdan kechirdi.
“Meridian Tempo” korxonasiga qarashli ushbu 54 gektar bog‘da gilos, olma, nok va malinaning eksportbop navlari ekilgan. Ko‘chatlar Fransiya va Ispaniyadan keltirilgan. Daraxtlar o‘zini o‘zi changlatish xususiyatiga ega. Bu hosildorlik yuqori bo‘lishida muhim o‘rin tutadi.
Zamonaviy agrotexnologik tizimlar orqali bog‘da to‘liq tomchilatib sug‘orish joriy etilgan. Avval suv maxsus havzada to‘planadi va tabiiy nishablik orqali sug‘oriladi. Bunga energiya sarflanmay, natijada xarajat va mahsulot tannarxi kamayadi. Shuningdek, bog‘da quyosh panellari o‘rnatilgan.
Pishib yetilgan mevalar eksportga yo‘naltirilmoqda. Bu yil 256 tonna gilos, 500 tonna olma, 480 tonna nok, 30 tonna malina yetishtirishi mo‘ljallangan. Eng muhimi, bundan keladigan daromad boshqa an’anaviy o‘simliklarga nisbatan bir necha barobar yuqori.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga bu usulni ommalashtirish, mevalarni parvarishlash va qadoqlash bo‘yicha chet el tajribasini joriy etish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev inspected the fresh fruit harvest in one of the intensive orchards of Parkent district.
Export varieties of cherries, apples, pears and raspberries are grown on 54 hectares of land belonging to the “Meridian Tempo” enterprise. The seedlings were imported from France and Spain. The peculiarity of these trees is that they are self-pollinating, which ensures high yields.
A modern agro-technological system of drip irrigation is implemented in the garden. Water is first accumulated in a special tank, and then it is supplied by gravity, due to the natural slope of the terrain. This avoids electricity costs, reducing the cost of production. In addition, solar panels are installed in the garden, making the farm even more energy efficient.
The harvest is sent for export. This year it is planned to harvest 256 tons of cherries, 500 tons of apples, 480 tons of pears and 30 tons of raspberries. It is especially important that the income from such an orchard is several times higher than that from traditional agricultural crops.
The Head of State gave instructions to expand such intensive methods, introduce the best foreign experience in caring for fruit trees, as well as in packing and preparing products for export.