Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi hayoti, hududlarning iqtisodiy rivoji va yangi loyihalar bilan tanishish maqsadida 18-iyun kuni Toshkent viloyatining Parkent tumaniga tashrif buyurdi. Dastlabki manzil “Parkentsoy” turar joy massivi bo‘ldi.
Hududlarni “o‘sish nuqtalari”ga tayanib rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoitlari yaratish – davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi. Bunday o‘zgarishlar Parkent tumanida ham namoyon.
Tuman markazidan oqib o‘tuvchi Parkentsoy qirg‘og‘ida qurilayotgan ushbu massivni ekoshahar deyish mumkin. Uning umumiy maydoni olti gektar bo‘lib, jami 5 ming 200 xonadonli 125 ta ko‘p qavatli turar joy quriladi. Ular barcha zamonaviy kommunal tarmoqlar, energiya tejamkor texnologiyalar bilan ta’minlanadi. Jumladan, uylar tepasiga geokollektorlar o‘rnatilib, suv isitishda foydalaniladi.
Aholi nisbatan zich yashaydigan hududlar uchun bunday massivlar muhim ijtimoiy ahamiyatga ega. Uylarning shinamligi, tannarxi xalqimizga mos. Bu ayrim mahallalarda bir hovlida qisilishib yashayotgan oilalar uchun ayni muddao bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari mazkur yangi xonadonlardagi sharoitlarni kirib ko‘rdi.
Bu yerda, shuningdek, ikkita maktab, sakkizta bog‘cha, bolalar maydonchalari, 10 gektarlik park, sun’iy ko‘l, sayilgoh va veloyo‘laklar barpo qilinadi. 17 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlanadi.
Massiv nafaqat obod turmush uchun, balki tadbirkorlik uchun ham sharoit yaratadi. Bu yerda 58 ta noturar bino qad rostlaydi. Ularda savdo va xizmat korxonalari joylashib, 700 dan ortiq ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari shu yerda tumanni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Bu boradagi muhim loyiha – “Baytqo‘rg‘on – Parkent” elektrlashtirilgan temir yo‘li. Hozirda uning qurilishi jadal ketmoqda. Qariyb 24 kilometrlik bu yo‘l foydalanishga topshirilgach, Parkentdan poytaxtimizga borish uchun katta qulaylik yaratiladi, tumanning xushmanzara go‘shalariga sayohatga kelish osonlashadi. Unda kuniga 275 ming nafargacha yo‘lovchi tashilishi hisob-kitob qilingan. Umuman, buning natijasida qatnov va tadbirkorlik faollashib, Parkent iqtisodiyotining sur’ati jadal oshadi.
Parkentsoyni tartibga keltirish, qirg‘oqlarini mustahkamlash bo‘yicha ham ish olib borilmoqda. Birinchi bosqichda soyning 4 kilometr qismi to‘liq betonlashtirildi. Bu yangi bunyodkorliklarga yo‘l ochdi. Xususan, soy bo‘ylab qariyb besh kilometrlik yangi yo‘l qurildi. U hozir tuman markazidan o‘tgan asosiy ko‘chaga yondosh bo‘lib, bir kecha-kunduzda 10 ming avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega. Bu transportlar yuklamasining bir qismini o‘ziga olib, markazda tirbandlikni kamaytiradi. Shuningdek, piyodalar yo‘lakchasi, yo‘l o‘tkazgich va ko‘prik barpo etilgan.
Endi, ikkinchi bosqichda Kumushkongacha bo‘lgan o‘zanlar tartibga keltirilib, ochiladigan 100 gektar yerda turizm obyektlari tashkil etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz shu yerda parkentlik faollar bilan suhbatlashdi.
– Bizning eng katta boyligimiz yurtimiz tinchligi, xalqimizning osoyishtaligi. Tinchlik barqaror bo‘lsa, mana shunday bunyodkorlik bo‘ladi, rejalar amalga oshadi. Davlat tashkilotlarini safarbar qilib, imkoniyatlarni yuzaga chiqarib, hamma hududlarni rivojlantirishga harakat qilayapmiz. Parkentga ham istiqlol shabadasi, islohotlar natijasi yetib kelganini ko‘rib, xursand bo‘ldim. Xalqimiz mana shunday farovon sharoitda yashashga munosib, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Nuroniylar tuman rivoji uchun yaratilayotgan ulkan imkoniyatlar, aholi hayotida bo‘layotgan o‘zgarishlar, mehnatidan baxt topayotgan insonlar haqida so‘zladi.

President Shavkat Mirziyoyev visited Parkent district of Tashkent region to review living conditions of the population, progress of socio-economic development and implementation of new infrastructure projects. The first object of the visit was the "Parkentsoy" housing estate under construction.
Development of regions on the basis of growth points and creation of decent living conditions for the population is one of the priorities of the state policy. These principles are clearly reflected in the transformations taking place in the Parkent district.
The residential area being built on the bank of the Parkentsoy creek flowing through the district center can rightfully be called an eco-town. On the area of 6 hectares it is planned to build 125 apartment houses for 5200 apartments. All buildings will be provided with modern engineering communications and energy-efficient technologies. In particular, geocollectors will be installed on the roofs of the houses, allowing to use renewable energy sources for water heating.
Such complexes are especially relevant for densely populated areas: they provide high-quality, comfortable and at the same time affordable housing for the population.
The project also includes the construction of two schools, eight kindergartens, children's and sports grounds, a 10-hectare park, an artificial lake, recreation areas and bicycle paths. The road infrastructure will be strengthened by repairing 17 kilometers of roads.
In addition, the new massif creates conditions not only for comfortable living, but also for the development of entrepreneurship. 58 non-residential buildings will be built here, which will house trade and service facilities. It is planned to create more than 700 new jobs.
The President also got acquainted with the presentation on the prospective development of the district. One of the key projects is the construction of electrified railroad “Baytkurgan - Parkent”. Almost 24 kilometers of rails have already been laid. After the line is put into operation, access to the picturesque corners of the district will be significantly facilitated, and the tourist flow will increase. According to calculations, up to 275 thousand passengers a day will be able to move along this route.
Information was provided on the improvement of the Parkentsoy riverbed and strengthening of its banks. At the first stage 4 kilometers of the riverbed were completely concreted. This provided opportunities for new construction projects. A 5-kilometer road parallel to the main street of the district with a capacity of up to 10 thousand cars per day was laid along the creek. This will significantly relieve traffic flow in the center and reduce congestion. Also sidewalks, an overpass and a bridge were built.
At the second stage it is planned to improve the riverbed up to the settlement of Kumushkon, as well as to create tourist facilities on the opening 100 hectares of the territory.
The President gave instructions to finalize all the submitted projects considering the best urban planning practices and modern requirements for sustainable development.
During the visit, Shavkat Mirziyoyev also talked to the district's activists.
- Our greatest wealth is peace and stability in the country, - said the President. - Where there is stability, there will be development and creation. We are mobilizing all state structures, unlocking the potential of each region and striving for the harmonious development of all territories. I am glad to see that the breath of renewal has reached Parkent, and the results of reforms are already bearing tangible fruit here. Our people deserve to live in prosperous, modern and comfortable conditions.
The representatives of the older generation spoke about the large-scale opportunities created for the development of the district and the changes taking place in the life of the population.