Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tgan tadbirda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirish istiqbollari, dolzarb xalqaro va mintaqaviy masalalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti nutqining avvalida XXR Raisi Si Szinpinning Markaziy Osiyo davlatlari bilan do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlash, aniq loyiha va dasturlarni amalga oshirish orqali mintaqaning barqaror taraqqiyotini qo‘llab-quvvatlashdagi o‘rnini alohida qayd etdi.
2023-yilda Sian shahrida o‘tgan birinchi sammitdan so‘ng "Markaziy Osiyo - Xitoy" formatidagi hamkorlikda katta muvaffaqiyatlarga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, kotibiyat tashkil etildi, vazirlar, ekspertlar uchrashuvlari va yig‘ilishlarini o‘tkazish mexanizmlari ishga tushirildi, keng ko‘lamli hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasi shakllantirilmoqda.
Markaziy Osiyo mamlakatlarining Xitoy bilan tovar ayirboshlash hajmi ortib bormoqda, joriy yilda bu ko‘rsatkich 100 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
– Bizningcha, bir tomondan, ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylangan Markaziy Osiyoning o‘zidagi chuqur transformatsiya jarayonlari, boshqa tomondan, Xitoy rahbariyatining qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarni rivojlantirish va “Belbog‘ va yo‘l” global konsepsiyasini ilgari surishga qat’iy sodiqligi ushbu formatdagi hamkorlikning rivojlanishiga imkon bermoqda, - dedi davlatimiz rahbari.
So‘ng O‘zbekiston yetakchisi mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha o‘z nuqtayi nazarini bayon qildi.
Avvalo, bu galgi uchrashuv xalqaro vaziyat sezilarli darajada yomonlashgan bir sharoitda o‘tayotgani ta’kidlandi.
Raqobatning ortishi keskinlikning zo‘rayishiga, xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga yangi xavf va tahdidlar paydo bo‘lishiga olib kelmoqda.
– Nizoli xalqaro masalalar va ziddiyatli muammolarni hal qilish uchun kuch ishlatish vositalaridan foydalanish o‘zini oqlamaydi va bunga yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi, deb hisoblaymiz, - dedi Prezident. - Barcha nizo va ziddiyatlar suverenitetni hurmat qilish, xalqaro huquq me’yorlari va Birlashgan Millatlar Tashkiloti nizomi asosida faqat diplomatik sa’y-harakatlar yo‘li bilan – muzokaralar stolida hal etilishi shart.
Shu munosabat bilan sammit davomida mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashga umumiy hissa qo‘shadigan Abadiy yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma qabul qilinishi tarixiy ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Ushbu shartnomani rivojlantirish maqsadida aniq mexanizm va loyihalarni kiritgan holda Uzoq muddatli sheriklik konsepsiyasini ishlab chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston yetakchisi ta’kidlaganidek, Xitoy bilan savdo, investitsiyaviy va texnologik hamkorlik Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish strategiyalarini amalga oshirishda kuchli lokomotiv bo‘lib xizmat qilmoqda.
Mintaqa mamlakatlarining o‘sib borayotgan salohiyati va Xitoyning sanoat sohasidagi yetakchiligini birlashtirish bilimlar bilan almashish va texnologiyalar transferining samarali mexanizmlariga ega bo‘lgan umumiy keng imkoniyatlar makoni paydo bo‘lishiga olib kelishi mumkinligi ta’kidlandi.
Yangi iqtisodiy sheriklik dasturini tez fursatda qabul qilish hamda Bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida Savdo va investitsiyalar bo‘yicha hududlararo kengashni ta’sis etish bu boradagi amaliy qadam bo‘ladi. O‘zbekiston tomoni kengashning birinchi yig‘ilishini joriy yil oxirigacha o‘tkazishga tayyorligi bildirildi.
Savdo aloqalarini rag‘batlantirish maqsadida O‘zbekiston Prezidenti "Raqamli makon va yo‘l" doirasida "Raqamli Ipak yo‘li" ko‘p tomonlama savdo platformasini tashkil etish tashabbusini ilgari surdi.
Shuningdek, reglament va standartlarni yaqinlashtirish, eksport mahsulotlarini Xitoy talablari asosida sertifikatlash uchun Toshkent shahrida Sanoatda standartlashtirish va sertifikatlashtirish mintaqaviy markazini tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Biznes, yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari va muhandislik markazlarini jalb qilgan holda, texnologiyalar transferi bo‘yicha alohida "yo‘l xaritasi"ni qabul qilish taklifi bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi iqtisodiy salohiyatni samarali ro‘yobga chiqarish uchun sanoat va infratuzilmaviy o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish zarurligiga alohida to‘xtaldi. Shu maqsadda "Markaziy Osiyo - Xitoy" sanoat va infratuzilma makoni" uzoq muddatli strategiyasini ishlab chiqish taklif etildi.
Xitoy investitsiyalari, texnologik va ilmiy yechimlarini jalb qilgan holda, o‘zaro bog‘langan sanoat klasterlari, texnoparklar va logistika xablari tizimini yaratish shular jumlasidan.
Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy energetika tizimlarini o‘zaro bog‘lash, jumladan, yuqori kuchlanishli elektr uzatish liniyasini barpo etish megaloyihasini amalga oshirish masalalari ham diqqat bilan o‘rganilishi lozim.
Mintaqaviy ahamiyatga molik yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga qodir bo‘lgan samarali moliyaviy vositalarni joriy etish masalasi alohida dolzarblik kasb etmoqda.
– Bugungi kunda amalda bo‘lgan xalqaro mexanizmlar, hech shubhasiz, muhim rol o‘ynamoqda, ammo mintaqaning investitsiyaga bo‘lgan talabini to‘liq qoplay olmayapti. Ekspertlarning xulosasiga ko‘ra, Markaziy Osiyoni infratuzilmaviy rivojlantirishda kapital qo‘yilmalar taqchilligi bir necha yuz milliard dollar deb baholanmoqda", - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Shu munosabat bilan infratuzilmaviy tashabbuslarni ilgari surish uchun samarali platforma bo‘la oladigan "Markaziy Osiyo - Xitoy" taraqqiyot fondini ta’sis etish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklif qilindi.
Markaziy Osiyo va Xitoyning transport jihatidan o‘zaro bog‘liqligini rivojlantirish yana bir ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etildi.
"Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston" temir yo‘li qurilishi boshlangani Yevroosiyo makonidagi yangi transport va tranzit kommunikatsiyalari tizimining muhim elementi ekani ta’kidlandi. Shu bilan birga, Transafg‘on temir yo‘l magistrali loyihasini amalga oshirish yanada keng imkoniyatlar eshigini ochadi.
– Ushbu strategik soha istiqboliga oid umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun transport idoralarimizga dala tadqiqotlarini olib borish, logistika infratuzilmasini modernizatsiya qilish imkoniyatlarini o‘rganish, muqobil yo‘laklar bo‘yicha yuklarni tashish borasida sinov tariqasidagi loyihalarini amalga oshirish uchun ekspertlar guruhlarini shakllantirish yuzasidan topshiriq berishimiz zarur, deb hisoblayman, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Ushbu guruhlar ishining natijalari asosida kelgusi sammitga qadar transport yo‘laklari va zamonaviy tranzit infratuzilmasining yagona xaritasini shakllantirish bo‘yicha aniq va asoslangan takliflar ishlab chiqilishi kerak.
Davlatimiz rahbari iqlim o‘zgarishining barqaror rivojlanish uchun jiddiy tahdidlariga e’tibor qaratib, 2030-yilgacha mo‘ljallangan "Yashil" rivojlanish dasturini qabul qilishni jadallashtirish, shuningdek, cho‘llanishga qarshi kurashish, degradatsiyaga uchragan yerlarni tiklash, qurg‘oqchil va cho‘l hududlarida bioekologik barqarorlikni oshirish bo‘yicha muloqot va sheriklik uchun Ekologik alyansni tuzishga chaqirdi.
– Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlik imkoniyatlariga alohida to‘xtalishni istar edim. Aynan ushbu yo‘nalishlar bugungi kunda milliy iqtisodiyotlarning raqobatbardoshligini belgilab, uzoq muddatli o‘sishning drayveri bo‘lmoqda, - dedi Prezidentimiz.
Iqtisodiy hamkorlikning barqaror raqamli infratuzilmasini shakllantirish maqsadida katta ma’lumotlar bazalari va protsessing markazlarining O‘zaro integratsiyalashgan banklar tarmog‘ini yaratish, shuningdek, asosiy energetika va transport yo‘nalishlari bo‘ylab "Markaziy Osiyo - Xitoy" optik tolali aloqa liniyasining raqamli trassasini barpo etish taklif qilindi.
– Xalqlarimizning bir-birining madaniyatini o‘zaro boyitish va yaqinlashishga bo‘lgan umumiy intilishi – bu bizning bebaho boyligimizdir. Bugun qabul qilinayotgan O‘zaro tashriflarni yengillashtirish bo‘yicha tashabbus va Madaniy-gumanitar tadbirlar dasturi aynan shu maqsadlarga qaratilgan, - dedi Prezidentimiz.
Bu boradagi hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoyning tarixiy-madaniy resurslarini o‘zida mujassam etgan, tadqiqotchilar, talabalar, sayyohlar va kreativ industriya vakillarini qamrab olgan "Ipak yo‘li madaniy merosi" yagona raqamli portalini yaratish taklif qilindi.
Shuningdek, professional ta’lim sohasida hamkorlik dasturini ishlab chiqish, universitet rektorlari forumlari, fanlar akademiyalari va ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlarining uchrashuvlarini o‘tkazish orqali umumiy ilmiy-ta’lim platformasini shakllantirish maqsadga muvofiqligi ko‘rsatib o‘tildi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik asosiy ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘lib qolmoqda. Shu munosabat bilan Prezidentimiz terrorizm, ekstremizm, radikalizm, narkotrafik, noqonuniy migratsiya va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashishda maxsus xizmatlar va xavfsizlik kengashlari orqali ko‘p tomonlama axborot almashish mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladi.
– Biz uchun nafaqat qo‘shni, balki umumiy tarixiy-madaniy va iqtisodiy makonimizning ajralmas qismi bo‘lgan Afg‘oniston muammolariga xalqaro hamjamiyat e’tiborining pasayishi jiddiy tashvish uyg‘otmoqda, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlarining Afg‘oniston bilan hamkorligida to‘plangan boy tajribani qayd etib, O‘zbekiston Prezidenti ushbu mamlakatning tiklanishiga ko‘maklashish va uni mintaqaviy integratsiya jarayonlariga jalb etish masalalarini ko‘rib chiqish bo‘yicha yuqori darajadagi guruhni ta’sis etishni taklif qildi.
Guruh uchrashuvini Termiz shahrida Afg‘oniston vakillari ishtirokida o‘tkazishga tayyorlik bildirildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida O‘zbekiston "Markaziy Osiyo - Xitoy" formatidagi ochiq muloqot, pragmatik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Yig‘ilish so‘ngida davlat rahbarlari Ostona deklaratsiyasi va Abadiy yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomani imzoladilar.
Shuningdek, hukumatlararo va idoralararo hujjatlarning salmoqli to‘plami qabul qilindi.
Sammit yakunida kambag‘allikka qarshi, cho‘llanishga qarshi kurashish, ta’lim sohasidagi hamkorlik markazlari hamda to‘siqsiz savdo bo‘yicha hamkorlik platformasini ishga tushirish marosimi bo‘ldi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 июня принял участие во втором саммите «Центральная Азия – Китай» в городе Астане.
В мероприятии, состоявшемся под председательством Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, также участвовали Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
В соответствии с повесткой дня рассмотрены перспективы расширения взаимовыгодного сотрудничества стран Центральной Азии и Китая по приоритетным направлениям, актуальные международные и региональные вопросы.
В начале своего выступления Президент Узбекистана особо отметил роль Председателя КНР Си Цзиньпина в укреплении дружбы и сотрудничества с государствами Центральной Азии, поддержке устойчивого развития региона посредством реализации конкретных проектов и программ.
С удовлетворением отмечен большой прогресс в взаимодействии в формате «Центральная Азия- Китай» после первого саммита в городе Сиане в 2023 году.
В частности, создан секретариат, действуют эффективные механизмы встреч и совещаний министров и экспертов, формируется договорно-правовая база полномасштабного сотрудничества.
Растет товарооборот стран Центральной Азии с Китаем, который, по оценкам, в этом году достигнет отметки в 100 миллиардов долларов.
– На наш взгляд, развитию сотрудничества в этом формате способствуют, с одной стороны, процессы глубинной трансформации в самой Центральной Азии, которая превратилась в пространство доверия, добрососедства и партнерства. С другой – это неуклонная приверженность руководства Китая развитию дружественных отношений с соседними государствами и продвижению глобальной концепции «Пояса и Пути», – заявил глава нашего государства.
Далее лидер Узбекистана изложил свое видение дальнейшего развития регионального сотрудничества.
В первую очередь отмечено, что нынешняя встреча проходит в условиях заметного ухудшения международной обстановки.
Нарастание соперничества ведет к обострению напряженности, появлению новых вызовов и угроз безопасности и устойчивого развития.
– Считаем неоправданным и недопустимым использование силовых методов для решения спорных международных вопросов и конфликтных проблем, – подчеркнул Президент. – Убежден, что все споры и разногласия должны решаться исключительно путем дипломатических усилий – за столом переговоров, на основе принципа уважения суверенитета, норм международного права и устава Организации Объединённых Наций.
В этой связи указано на историческую значимость принятия в ходе саммита Договора о вечном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве, который станет общим вкладом в обеспечение региональной стабильности. В развитие этого Договора предложено разработать Концепцию долгосрочного партнерства с включением в нее конкретных механизмов и проектов.
Как отметил глава Узбекистана, торговое, инвестиционное и технологическое партнерство с Китаем выступает мощным локомотивом в реализации стратегий социально-экономического развития всех стран Центральной Азии.
Подчеркнуто, что сопряжение растущего потенциала стран региона и индустриального лидерства Китая способно привести к образованию Общего пространства больших возможностей с эффективными механизмами обмена знаниями и трансфера технологий.
Практическими шагами в данном направлении могли бы стать скорейшее принятие Программы нового экономического партнёрства и учреждение Межрегионального совета по торговле и инвестициям на уровне заместителей премьер-министров. Выражена готовность узбекской стороны провести первую встречу Совета до конца текущего года.
В целях стимулирования торговых связей Президент Узбекистана выступил за организацию многосторонней торговой платформы «Электронный Шелковый путь» в рамках «Цифрового Пояса и Пути».
Также отмечена востребованность создания Регионального центра промышленной стандартизации и сертификации в Ташкенте для сближения регламентов и стандартов, сертификации экспортной продукции по китайским требованиям.
Предложено также принять отдельную «дорожную карту» трансфера технологий, с вовлечением бизнеса, ведущих исследовательских институтов и инженерных центров.
Лидер Узбекистана отдельно остановился на необходимости усиления индустриальной и инфраструктурной взаимосвязанности для эффективного раскрытия экономического потенциала. В этих целях предложена разработка долгосрочной стратегии «Индустриальный и инфраструктурный пояс “Центральная Азия – Китай”».
Речь идет о создании системы взаимосвязанных промышленных кластеров, технопарков и логистических хабов с привлечением китайских инвестиций, технологических и научных решений.
Внимательного изучения требуют также вопросы сопряжения энергетических систем стран Центральной Азии и Китая, включая реализацию мегапроекта строительства высоковольтной линии электропередачи.
Особую актуальность приобретает вопрос внедрения эффективных финансовых инструментов, способных поддерживать крупные проекты регионального значения.
– Действующие сегодня международные механизмы, несомненно, играют важную роль, однако полностью не покрывают инвестиционные потребности региона. По оценкам экспертов, дефицит капиталовложений в инфраструктурное развитие Центральной Азии исчисляется сотнями миллиардов долларов», – отметил лидер Узбекистана.
В этой связи предложено рассмотреть возможность учреждения Фонда развития «Центральная Азия – Китай», который мог бы стать эффективной платформой для продвижения инфраструктурных инициатив.
Другим приоритетным направлением обозначено развитие транспортной взаимосвязанности Центральной Азии и Китая.
Отмечено, что запуск строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан является важным элементом новой системы транспортных и транзитных коммуникаций на Евразийском пространстве. При этом реализация проекта Трансафганской железнодорожной магистрали откроет еще более широкие возможности.
– В интересах выработки общего видения перспектив в этой стратегической сфере считаю необходимым поручить нашим транспортным ведомствам сформировать экспертные группы для проведения полевых исследований, изучения возможностей модернизации логистической инфраструктуры и реализации пилотных проектов транспортировки грузов по альтернативным коридорам, – предложил лидер Узбекистана.
По результатам работы этих групп к следующему саммиту должны быть выработаны конкретные и обоснованные предложения для формирования Единой карты транспортных коридоров и современной транзитной инфраструктуры.
Указывая на серьезные вызовы климатических изменений для устойчивого развития, глава нашего государства призвал ускорить принятие Программы «зеленого» развития до 2030 года, а также учредить Экологический альянс для диалога и партнерства в сфере борьбы с опустыниванием, восстановления деградированных земель, повышения биоэкологической устойчивости в засушливых и пустынных зонах.
– Отдельно хотел бы остановиться на возможностях сотрудничества в области искусственного интеллекта и цифровых технологий. Именно эти направления сегодня выступают драйверами долгосрочного роста, определяя конкурентоспособность национальных экономик, – отметил Президент нашей страны.
В целях формирования устойчивой цифровой инфраструктуры экономического взаимодействия предложено создать Сеть взаимно интегрированных банков больших данных и процессинговых центров, а также построить Цифровую трассу оптико-волоконной линии связи «Центральная Азия – Китай» вдоль основных энергетических и транспортных маршрутов.
– Наш бесценный актив – это общее стремление к взаимообогащению культур и сближению наших народов. Именно на эти цели направлены принимаемые сегодня Инициатива по облегчению взаимных поездок и Программа культурно-гуманитарных мероприятий, –отметил Президент.
Для дальнейшего укрепления сотрудничества в этой сфере предложено создать единый цифровой портал «Культурное наследие Шелкового пути», объединяющий историко-культурные ресурсы стран Центральной Азии и Китая, с доступом к нему исследователей, студентов, туристов и представителей креативной индустрии.
Указано также на целесообразность формирования общей научно-образовательной платформы посредством разработки программы сотрудничества в области профессионального образования, проведения форумов ректоров университетов, встреч руководителей академий наук и научно-исследовательских центров.
Среди ключевых приоритетов остается взаимодействие в сфере безопасности. В этой связи Президент выступил за налаживание многосторонних механизмов обмена информацией по линии специальных служб и советов безопасности в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, наркотрафиком, незаконной миграцией и киберпреступностью.
– Серьезную обеспокоенность вызывает снижение внимания международного сообщества к проблемам Афганистана, который для нас – не просто сосед, а неотъемлемая часть общего историко-культурного и экономического пространства, – заявил лидер Узбекистана.
Отмечая богатый опыт взаимодействия Китая и государств Центральной Азии с Афганистаном, Президент Узбекистана предложил учредить в рамках нынешнего формата Группу высокого уровня по рассмотрению вопросов содействия восстановлению и вовлечению этой страны в региональные интеграционные процессы.
Выражена готовность провести ее встречу в городе Термезе с участием представителей Афганистана.
В завершение выступления подчеркнуто, что Узбекистан привержен открытому диалогу, расширению прагматичного и взаимовыгодного сотрудничества в формате «Центральная Азия – Китай».
По итогам заседания главы государств подписали Астанинскую декларацию и Договор о вечном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве.
Также принят солидный пакет межправительственных и межведомственных документов.
В конце саммита состоялась церемония запуска центров сотрудничества по борьбе с бедностью, опустыниванием, взаимодействию в области образования, а также платформы сотрудничества для беспрепятственной торговли.