O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan "Markaziy Osiyo – Xitoy" formatidagi ikkinchi sammitda ishtirok etish uchun 17-iyun kuni amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ladi.
Tadbirda mintaqa davlatlari rahbarlari va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin ishtirok etadi. Siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqiladi, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi. Yakunda qo‘shma hujjatlar qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.
Sammit doirasida O‘zbekiston Prezidenti Xitoy Raisi bilan ikki tomonlama uchrashuv ham o‘tkazadi.
Ta’kidlash joizki, bu formatdagi birinchi sammit Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini mustahkamlash va amaliy hamkorlikni kengaytirish maqsadida 2023-yil may oyida Xitoyning Sian shahrida bo‘lib o‘tgan edi.

At the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will visit the city of Astana with a working visit on June 17 to participate in the second summit “Central Asia – China”.
The event will be attended by the heads of region’s states and President of People's Republic of China Xi Jinping. Issues of further development of multifaceted cooperation in political, trade and economic, cultural and humanitarian spheres will be reviewed, an exchange of views on the topical regional and international agenda will take place. As a result it’s expected to adopt joint documents.
On the margins of the summit President of Uzbekistan will also hold a bilateral meeting with the President of China.
It should be noted that the first summit in this format was held in May 2023 in the Chinese city of Xi'an with an aim to strengthen partner relations and expand practical cooperation between the countries of Central Asia and China.