O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi majlisi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suhayl al-Mazruiy boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “Amea Power”, “Etihad Water & Electricity”, “TAQA Water Solutions”, “AD Ports” va “Masdar” kompaniyalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Suhbat avvalida vazir davlatimiz rahbariga BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, Bosh vaziri, Dubay amiri Shayx Muhammad Ol Maktum, Vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayon va Abu-Dabi Amirligi valiahdi Shayx Holid Ol Nahayonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyidagi BAAga tashrifi yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-BAA strategik sheriklik munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar va to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar soni oshmoqda.
Amirliklarning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi loyihalar portfeli 20 milliard dollardan ortdi. To‘rtinchi Toshkent investitsiya forumi doirasida BAA kompaniyalari bilan qator yangi kelishuvlar imzolandi.
Energetika, transport, logistika, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, ta’lim, shaharsozlik, suv ta’minoti va boshqa yo‘nalishlardagi yirik loyihalarni jadallashtirishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана рассмотрел планы расширения инвестиционного сотрудничества с ОАЭ
На полях очередного заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры Сухейлем аль-Мазруи.
Во встрече также приняли участие руководители компаний Amea Power, Etihad Water & Electricity, TAQA Waters Solutions, AD Ports и Masdar.
В начале встречи министр передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахайяна, Премьер-министра, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума, вице-президента Шейха Мансура Аль Нахайяна и Наследного принца Абу-Даби Шейха Халида Аль Нахайяна.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых по итогам визита Президента Узбекистана в ОАЭ в январе этого года.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-эмиратского стратегического партнерства. Растут объемы товарооборота и инвестиций, число совместных предприятий, частота прямых авиарейсов.
Портфель проектов с ведущими эмиратскими компаниями превысил 20 миллиардов долларов. В рамках четвертого Ташкентского инвестиционного форума подписаны ряд новых соглашений с эмиратскими компаниями.
Достигнута договоренность об ускорении продвижения крупных проектов в области энергетики, транспорта, логистики, сельского хозяйства, здравоохранения, образования, градостроительства, водоснабжения и других направлениях.