O‘zbekiston Prezidenti Rossiya bilan energetika sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni to‘rtinchi Toshkent investitsiya forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining o‘rinbosari Aleksandr Novakni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Aleksandr Novak davlatimiz rahbariga Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi hamda forum muvaffaqiyatli o‘tayotgani bilan tabrikladi.
O‘tgan yil may oyida O‘zbekistonga davlat tashrifi va oliy darajadagi boshqa muloqotlar davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Energetika sohasidagi o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirish, neft-gaz tarmog‘idagi qo‘shma loyihalarni jadallashtirish, tinch atom sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана отметил важность расширения взаимовыгодного сотрудничества с Россией в сфере энергетики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня принял заместителя Председателя Правительства Российской Федерации Александра Новака, прибывшего в нашу страну для участия в четвертом Ташкентском инвестиционном форуме.
В начале встречи Александр Новак передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания Президента России Владимира Путина, а также поздравил с успешным проведением форума.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита в Узбекистан в мае прошлого года и других контактов на высшем уровне.
Особое внимание уделено расширению взаимовыгодного партнерства в энергетическом секторе, ускорению совместных нефтегазовых проектов, дальнейшему развитию сотрудничества в области мирного атома.