Олий даражадаги Ўзбекистон-Эрон музокаралари самарали ва амалий руҳда ўтди. Учрашув якунида ҳамкорликнинг турли соҳаларини қамраб олган 18 та ҳужжат имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий Қўшма баёнот имзоладилар. Унда асосий келишувлар қайд этилган ҳамда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш борасидаги узоқ муддатли вазифалар белгиланган.
Музокаралар якунида икки томонлама битим ва меморандумлар имзоланди. Булар:
- ишбилармонлик ва илмий доиралар вакиллари ҳамда сайёҳлик гуруҳлари учун виза тартиботларини соддалаштириш тўғрисида битим;
- дипломатик паспортлар эгаларини виза талабларидан икки томонлама озод этиш тўғрисида битим;
- 2022-2025 йилларда туризм соҳасидаги ҳамкорлик дастури;
- фан, техника ва инновация соҳаларида ўзаро англашув тўғрисида меморандум;
- божхона чегараси орқали товарлар ва транспорт воситаларининг ҳаракати тўғрисида электрон божхона ахборотини алмашиш тўғрисида меморандум;
- E-TIRга оид электрон ахборотни алмашиш тўғрисида меморандум;
- фан, тадқиқотлар, таълим ва технологиялар соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
- қишлоқ хўжалиги вазирликлари ўртасидаги битим;
- соғлиқни сақлаш, даволаш, илмий тадқиқотлар ўтказиш, таълим, фармацевтика ва тиббий ускуналар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
- спорт соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
- нефть, газ ва нефть-кимё тармоқларидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
- “Чобаҳор” порти орқали халқаро юк ташишлар ва транзитни амалга ошириш тўғрисида меморандум;
- 2022-2024 йилларда ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги ҳамкорлик дастури;
- бандлик ва меҳнат муносабатлари масалалари бўйича меморандум.
Шунингдек, Абу Райҳон номидаги Ўзбекистон Шарқшунослик институти ҳамда Эрон Архив ташкилоти ва Миллий кутубхонаси ўртасида, икки мамлакатнинг Ибн Сино фондлари ўртасида ҳужжатлар имзоланди.

The Uzbek - Iranian negotiations at the highest level were productive and in a constructive spirit. Following the meeting, 18 documents covering various areas of cooperation were signed.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Islamic Republic of Iran Ebrahim Raisi signed a Joint Statement, which enshrines the main agreements and defines the long-term tasks for further enhansing the multifaceted cooperation between the two countries.
As a result of the negotiations, the bilateral agreements and memorandums were signed. These are:
– an agreement on the simplification of visa procedures for the representatives of business and scientific circles, as well as the tourist groups;
– an agreement on mutual exemption from the visa requirements of holders of diplomatic passports;
– a program of tourism cooperation for 2022-2025;
– a memorandum of understanding in the fields of science, technology and innovation;
– a memorandum on the exchange of electronic customs information on the movement of goods and vehicles across the customs border;
– a memorandum on the exchange of electronic information regarding E-TIR;
– a memorandum of cooperation in the fields of science, research, education and technology;
– a memorandum on the environmental issues and environmental protection;
– an agreement between the Ministries of Agriculture;
– a memorandum of cooperation in the field of healthcare, treatment, research, education, pharmaceuticals and medical equipment;
– a memorandum of cooperation in the field of sports;
– a memorandum of cooperation in the fields of oil, gas and petrochemicals;
– a memorandum on the implementation of international cargo transportation and transit through the «Chabahar» port;
– a program of cooperation between the Ministries of Foreign Affairs for 2022-2024;
– a memorandum on employment and labor relations.
The documents were also signed between the Abu Rayhan Beruniy Institute of Oriental Studies of Uzbekistan and the Organization of the Archive and the National Library of the Islamic Republic of Iran, as well as the Ibn Sina funds of the two countries.