Tadbirimizda qatnashayotgan Bolgariya Prezidenti Rumen Radev Janobi Oliylari, Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitso Janobi Oliylari, Qozog‘iston Bosh vaziri O‘ljas Bektenov Janobi Oliylari, Qirg‘iziston Hukumati raisi Adilbek Qosimaliyev Janobi Oliylari, Tojikiston Bosh vaziri Kohir Rasulzoda Janobi Oliylari, Ozarbayjon Bosh vaziri Ali Asadov Janobi Oliylari, Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisi o‘rinbosari Aleksandr Novak Janoblari, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari Nokerguli Ataguliyev Janoblarini ko‘rib turganimdan g‘oyat xursandman.
Shuningdek, Rossiya, Xitoy, Amerika Qo‘shma Shtatlari, arab davlatlari hamda Yevropa, Osiyo va Afrika mintaqalaridan kelgan nufuzli delegatsiyalarni ham chin dildan qutlayman.
Biz bilan yaqindan hamkorlik qilayotgan moliyaviy institutlar rahbarlari – Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso xonim va Yangi rivojlanish banki prezidenti Dilma Rusef xonimga alohida minnatdorlik izhor etaman.
Bugungi forumda 7,5 mingdan ortiq delegat, jumladan, 100 ga yaqin davlatdan salkam 3 ming nafar xorijiy mehmon ishtirok etmoqda. Biz buni, avvalambor, mamlakatimizga bo‘lgan hurmat, o‘zaro ishonch va yaqin hamkorlikning chinakam ifodasi sifatida qabul qilamiz.
O‘zbekiston zaminiga xush kelibsiz, qadrli do‘stlar!
Bugungi dunyo katta sinovlarni boshidan kechirmoqda. Global xavfsizlik va barqaror rivojlanishga jiddiy tahdidlar tobora kuchaymoqda, geosiyosiy jarayonlar ko‘z o‘ngimizda shiddat bilan o‘zgarmoqda.
Jahonda qurollanish poygasi yana avj olmoqda. Yirik mamlakatlarning harbiy xarajatlari 2010 yilga nisbatan bir yarim barobar ortib, 2,5 trillion dollarga yetdi. Iqtisodiy inqiroz asoratlari, moliyaviy resurslar taqchilligi tufayli jahon yalpi ichki mahsulotining o‘sish sur’atlari esa ketma-ket uch yil davomida pasaymoqda.
Ming afsuski, xalqaro huquq normalari va diplomatiya kuchi zaiflashmoqda. Eng achinarlisi, insoniyat uchun eng dolzarb muammolar – oziq-ovqat xavfsizligi, kambag‘allik, iqlim o‘zgarishlari kabi masalalarga e’tibor kamaymoqda. Dunyoda tinchlik, adolat va inson qadriga bo‘lgan umumiy ishonchni tiklash har qachongidan ham muhim.
Biz Ukraina bilan bog‘liq vaziyatni faqat diplomatik yo‘llar bilan hal etish zarur, deb hisoblaymiz va Istanbulda bo‘lib o‘tayotgan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni olqishlaymiz.
Shu bilan birga, ko‘pdan buyon cho‘zilayotgan G‘azo fojiasiga e’tiboringizni qaratmoqchiman. XXI asrda ko‘z o‘ngimizda ko‘plab begunoh insonlarning nobud bo‘layotganini hech nima bilan oqlab bo‘lmaydi. Bu muammoning yagona yechimi – nizoni xalqaro huquq me’yorlari va qabul qilingan rezolyutsiyalar asosida adolatli hal qilishdir. Falastin xalqi o‘z mustaqil davlatiga ega bo‘lishga haqlidir.
Global kun tartibidagi yana bir masala – bu qo‘shni Afg‘onistonning tinch va barqaror rivojlanishiga ko‘maklashishdan iborat. Bu davlatning amaldagi hukumati bilan xalqaro maydonda konstruktiv muloqot olib borish, uning yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik har qachongidan ham muhim. Zero, mazkur mamlakatdagi osoyishtalik va iqtisodiy rivojlanish yon-atrofdagi barcha mintaqalarning uzoq muddatli taraqqiyoti uchun zarur omildir.
Men hozir ta’kidlab o‘tgan muammolar bo‘yicha barcha sherik davlatlarimizni ochiq va keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikka chaqiramiz. Chunki, forumning asosiy mavzusi bo‘lgan investitsiyalar – faqat iqtisodiy taraqqiyotning emas, balki tinchlik va barqarorlikning kafolatidir!
Keling, birgalikda shunday investitsiya muhitini yarataylikki, u daromad keltirish bilan birga, inson qadrini ulug‘laydigan, uning hayotiy manfaatlarini ta’minlaydigan va jamiyat ravnaqiga xizmat qiladigan mustahkam poydevorga aylansin!
Hozirgi qiyin sharoitda biz O‘zbekistonda iqtisodiy barqarorlikni saqlab qolishga asosiy e’tibor qaratyapmiz.
Yalpi ichki mahsulotimiz sakkiz yilda 2 barobar ko‘paydi. 2030 yilga borib, bu ko‘rsatkichni 200 milliard dollarga yetkazishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘ydik.
O‘tgan yili investitsiya hajmi 35 milliard dollarga, eksportimiz 27 milliard dollarga yetgani – to‘rt yildan buyon o‘tkazib kelinayotgan Toshkent xalqaro investitsiya forumining ham amaliy natijasidir.
Yangi O‘zbekistondagi islohotlar samarasi xalqaro reytinglarda ham o‘zining munosib aksini topmoqda. “Iqtisodiy erkinlik indeksi”dagi o‘rnimiz so‘nggi besh yilda 48 pog‘onaga yuqori ko‘tarildi. Garvardning “Iqtisodiyot murakkabligi indeksi”dagi o‘rnimiz 28 pog‘onaga yaxshilandi. O‘tgan oyda nufuzli “S&P” agentligi O‘zbekistonning suveren reytingi prognozini “barqaror”dan “ijobiy”ga oshirdi.
Bugun dunyo iqtisodiyoti yangi davr va o‘zgarishlar ostonasida turganini barchamiz yaxshi tushunamiz. Bu esa barqaror rivojlanish yo‘lidan borayotgan davlatlarni quyidagi to‘rtta yo‘nalishda hamkorlikda ishlashga undamoqda.
Birinchidan, “yashil” iqtisodiyot modeliga o‘tish.
Biz iqtisodiyotimizni barqaror energiya resurslari bilan ta’minlash uchun aynan “yashil” energetikani rivojlantirishga qattiq bel bog‘laganmiz.
O‘tgan qisqa davrda bu sohaga qariyb 6 milliard dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiya kirib keldi. Elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 59 milliarddan 82 milliard kilovatt-soatga yetdi. Keyingi besh yilda bu ko‘rsatkich 120 milliard kilovatt-soatdan oshib, “yashil” energiya ulushi 54 foizga yetadi.
Shuningdek, elektr tarmoqlarini yangilashga ham 4 milliard dollar jalb qilamiz.
Bu borada joriy yilda Samarqandda, kelgusi yildan yana 8 ta hududda elektr tarmoqlarini xususiy sheriklikka beramiz.
Bundan tashqari, ilk bor “yashil” sertifikat va uglerod birliklari savdosini boshladik. Shu yil global uglerod bozorlariga qo‘shilib, “Yashil O‘zbekiston” iqlim investitsiyalari platformasini yaratamiz.
Ikkinchidan, raqamli texnologiya va sun’iy intellekt iqtisodiyotning “drayveri”ga aylanmoqda.
Mamlakatimizda shu yilning o‘zida IT eksporti 1 milliard dollarga yetadi. 2030 yilga borib, bu ko‘rsatkichni 5 karra oshirish uchun salohiyatimiz ham, imkoniyatimiz ham yetarli.
Bu ishlarimiz xalqaro darajada e’tirof etilib, Sun’iy intellektga tayyorlik bo‘yicha xalqaro indeksda bir yilda 17 pog‘onaga ko‘tarildik.
Kelgusi yil “Bulutli texnologiyalar” milliy platformasi ishga tushadi. Yaqin besh yilda xususiy investorlar bilan birga quvvati 500 megavattdan ziyod 20 ta “data markaz” barpo etamiz.
Shuningdek, boy tariximiz, azaliy qadriyatlarimiz hamda yangi kreativ g‘oyalarni mujassam etgan sun’iy intellektning milliy modelini ishlab chiqamiz. Bu tizim samaradorligini ta’minlash uchun “Bir million sun’iy intellekt yetakchilari” loyihasini boshladik.
Ishonchim komil, sizlar bilan birgalikda O‘zbekistonni nufuzli IT va Fintech xabiga aylantiramiz.
Uchinchidan, bugungi sharoitda moliyaviy tizim va texnologiyalar keskin o‘zgarmoqda.
Biz yaqinda Xalqaro valyuta jamg‘armasi va Jahon banki bilan birga O‘zbekiston moliya sektorini ilk bor kompleks baholashdan o‘tkazdik. Ular bank, moliya, sug‘urta, kapital bozoridagi islohotlarimizni to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Bu sohalarni keyingi rivojlanish bosqichiga olib chiqish maqsadida O‘zbekistonda Moliyaviy barqarorlik kengashi tashkil etiladi, Markaziy bankda kiberxavfsizlik va moliyaviy texnologiyalar platformalari ishga tushiriladi.
Sug‘urta tizimida ham katta islohotlarni boshladik. Milliy qayta sug‘urtalash kompaniyasi va Global qayta sug‘urtalash raqamli platformasi tashkil etildi.
Startaplar uchun muqobil moliyaviy instrument – venchurlar bizda tez rivojlanib boryapti. Misol uchun, o‘tgan yili 2 ta startap kompaniyamizning qiymati ilk bor 1 milliard dollardan oshdi. Bunday kompaniyalarni albatta ko‘paytiramiz.
Shu bois “Muqobil investitsiya jamg‘armalari to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Kelgusi besh yilda venchur va boshqa muqobil sarmoyalar hajmini 1 milliard dollarga olib chiqamiz.
Yana bir yo‘nalish. “To‘rtinchi sanoat inqilobi” “texnologik minerallar”ga talabni bir necha karra ko‘paytirmoqda.
O‘zbekistonda volfram, molibden, magniy, litiy, grafit, vanadiy, titan va boshqa minerallarning katta zaxirasi aniqlangan. Umuman, yer osti boyliklarimizning salohiyati 3 trillion dollarga baholanmoqda.
Mintaqamizning minerallardan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish “xabi”ga aylanishi uchun barcha imkoniyatlar mavjud. Bu borada Toshkent va Samarqand viloyatlarida “Kelajak metallari texnoparki”ni bunyod etmoqdamiz.
Shu o‘rinda bir tashabbusni ilgari surmoqchiman: bu sohada geologiya-qidiruv ishlaridan boshlab, tayyor mahsulot zanjirini yo‘lga qo‘ygan investorlarga o‘n yil davomida renta solig‘i qaytarib beriladi.
Ishonchim komil, sizlar bilan uzoq muddatli samarali aloqalarimiz aytib o‘tilgan barcha yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli biznes hamkorlikka aylanadi.
Hurmatli investorlar!
Biz “Yangi O‘zbekiston – investitsiyalar uchun katta imkoniyatlar mamlakati” degan tamoyilni amaliy natijalarga aylantirish maqsadida barcha choralarni ko‘ryapmiz.
Eng avvalo, bir narsaga e’tiboringizni qaratmoqchiman: global ishlab chiqarish zanjirlarida har bir davlat uchun teng sharoitni ta’minlaydigan ishonchli qoidalar bo‘lishi shart va zarur.
Hech shubhasiz, bu borada Jahon savdo tashkilotining alohida o‘rni bor. Shu bois, kelgusi yilda ushbu Tashkilotning a’zosiga aylanish bo‘yicha oldimizga maqsad qo‘yganmiz va bu borada hamkorlarimiz bilan faol ishlayapmiz. Buning uchun o‘nlab qonun, yuzlab standartlarni xalqaro talablarga moslashtirdik va bu ishlarni shu yil to‘liq yakuniga yetkazamiz.
Ikkinchidan, mamlakatimizda xorijiy sarmoyadorlarga yanada qulay muhit yaratish uchun mahalliy kompaniyalar bilan bir xil sharoitlarni kafolatlovchi “milliy rejim” joriy qilinadi, davlat organlari bilan munosabatga kirishishda “yagona darcha” tamoyili tatbiq etilishi belgilandi, investitsiya faoliyatini ortiqcha tekshiruvlardan kafolatli himoyalash tizimi yaratiladi.
Bular orqali 2030 yilga borib, O‘zbekistonning kredit reytingini “investitsion” darajaga olib chiqishni maqsad qilib qo‘yganmiz.
Uchinchidan, biz davlat kompaniyalarini xususiylashtirishda ularni yurtimiz farovonligiga xizmat qiluvchi yirik aktivlarga aylantirish yo‘lini tanlaganmiz.
Shu bois, 18 ta yirik kompaniya va banklardagi qariyb 2 milliard dollarlik davlat ulushini o‘zida birlashtirgan “Milliy investitsiya jamg‘armasi” tashkil etildi. Jamg‘arma boshqaruviga nufuzli “Franklin Templeton” kompaniyasi jalb qilindi. Kelgusi yilning o‘zida jamg‘armaning aksiyalar paketi xalqaro IPO ga chiqariladi.
Shuningdek, professional konsultantlar jalb qilinib, ikki yilda 29 ta yirik davlat kompaniyasi xususiylashtiriladi.
To‘rtinchidan, biz transport va logistika sohasini iqtisodiyotimizning qon tomiri sifatida ko‘ramiz.
Shu bois, bu sohaga ham xususiy kapitalni faol jalb qilmoqdamiz. Birgina misol, Samarqand, Namangan, Buxoro va Urganch xalqaro aeroportlari davlat-xususiy sheriklik asosida salohiyatli investorlar boshqaruviga berildi.
Urganch aeroporti boshqaruviga dunyoning yetakchi “Inchon” kompaniyasi jalb qilindi. Kelgusi yilda Nukus, Termiz, Farg‘ona, Navoiy aeroportlari bo‘yicha ham tenderlar o‘tkazamiz.
Yana bir muhim yo‘nalish – poytaxtimizda yashab va ishlayotgan aholi soni 5 milliondan oshdi. Shu bois, 2 million aholiga mo‘ljallangan “Yangi Toshkent” shahrini barpo etib, poytaxtni megapolisga aylantiramiz.
Bu yerda yiliga 20 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega aeroport, temir yo‘l va avtomobil transportini qamrab olgan “multimodal xab” quriladi. Yirik savdo komplekslari va moliya markazlari qad ko‘taradi.
Ushbu mega loyihani birgalikda amalga oshirish uchun investorlar, xalqaro moliya institutlari va xorijiy banklarni taklif qilamiz.
Beshinchidan, so‘nggi yillarda qo‘shnilarimiz bilan yo‘lga qo‘yilgan ochiq va do‘stona siyosat natijasida Markaziy Osiyoda mutlaqo yangi hamkorlik muhiti shakllandi.
Bugun ushbu davlatlarning hukumat rahbarlari forumda ishtirok etayotgani ham so‘zimning yaqqol isbotidir.
E’tibor bering, sakkiz yilda qo‘shnilarimiz bilan tovar aylanmasi hajmi 3,5 barobardan ziyod oshib, qariyb 13 milliard dollarga yetdi.
Katta investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Jumladan, Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘lini qurishni boshladik, yirik energetika va infratuzilma loyihalarini tayyorlash bo‘yicha salmoqli ishlar qilinmoqda.
Umuman, biz Markaziy Osiyoda “Investitsiya va savdo uchun yaxlit hudud konsepsiyasi”ni ilgari surishni taklif qilamiz.
Shu o‘rinda xalqaro tashkilotlarga murojaat qilmoqchiman: mintaqaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun yangi moliyaviy mexanizmlarni yo‘lga qo‘yish vaqti keldi. Birgalikda harakat qilsak, Markaziy Osiyoni tinchlik va taraqqiyot makoniga aylantiramiz.
Bugungi forum yangi, kengaytirilgan formatda o‘tkazilmoqda. Uning doirasida ilk bor ixtisoslashgan ko‘rgazma tashkil etilib, unda O‘zbekiston kompaniyalari o‘z loyihalari va qo‘shma tashabbuslari bilan ishtirok etmoqda.
Bir masalaga alohida urg‘u bermoqchiman: biz uchun investitsiya – faqatgina moliyaviy manba emas. Bu – texnologiya, bilim, malakali kadrlar, xalqaro ishlab chiqarish zanjiriga qo‘shilish, ya’ni, haqiqiy taraqqiyot demakdir.
O‘zbekiston mana shunday ezgu g‘oyalar bilan keladigan xorijiy investorlarga barcha sharoitlarni yaratib beradi, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi va buni kafolatlaydi.
Yurtimizda sizlar uchun barcha eshiklar doimo ochiq.
Eng muhimi – faoliyatingizni himoya qiladigan qonunlar bor, muloqotga ochiq davlat va hamkorlikka tayyor mehnatkash xalqimiz bor.
Bugungi anjumanda ishtirok etayotgan, mamlakatimizga mehmon bo‘lib kelgan har bir investor, xorijiy hukumat va xalqaro tashkilotlar vakillariga yana bir bor chin dildan minnatdorlik bildiraman.

Искренне приветствую вас – высоких представителей государств-партнеров, руководителей международных организаций, ведущих представителей мирового бизнеса – на четвертом Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Очень рад видеть участвующих в нашем мероприятии Его Превосходительство Президента Болгарии Румена Радева, Его Превосходительство Премьер-министра Словакии Роберта Фицо, Его Превосходительство Премьер-министра Казахстана Олжаса Бектенова, Его Превосходительство Председателя Правительства Кыргызской Республики Адылбека Касымалиева, Его Превосходительство Премьер-министра Таджикистана Кохира Расулзода, Его Превосходительство Премьер-министра Азербайджана Али Асадова, заместителя Председателя Правительства Российской Федерации господина Александра Новака, заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана господина Нокергулы Атагулыева.
Также искренне приветствую авторитетные делегации России, Китая, Соединенных Штатов Америки, арабских государств, стран Европы, Азии, Африки.
Выражаю особую признательность руководителям тесно сотрудничающих с нами финансовых институтов – Президенту Европейского банка реконструкции и развития госпоже Одиль Рено-Бассо и Президенту Нового банка развития госпоже Дилме Русеф.
В сегодняшнем форуме принимают участие более 7,5 тысячи делегатов, в том числе почти 3 тысячи зарубежных гостей из около 100 государств. Мы видим в этом настоящее проявление уважения к нашей стране, взаимного доверия и стремления к тесному сотрудничеству.
Сегодня мир переживает большие испытания. Усиливаются серьезные угрозы глобальной безопасности и устойчивому развитию, буквально на наших глазах стремительно меняются геополитические процессы.
Вновь в мире нарастает гонка вооружений. Военные расходы крупных стран по сравнению с 2010 годом увеличились в полтора раза и достигли 2,5 трлн долларов. В связи с осложнением экономического кризиса и дефицитом финансовых ресурсов темпы роста мирового ВВП снижаются уже третий год подряд.
К сожалению, нормы международного права и дипломатия теряют силу. Ослабляется внимание к самым актуальным проблемам человечества – продовольственной безопасности, бедности, изменению климата. Cейчас как никогда важно восстановить мир, справедливость и общую веру в ценность человека во всем мире.
Считаем, что ситуация вокруг Украины должна решаться исключительно дипломатическими средствами и приветствуем проходящий в Стамбуле процесс прямых переговоров.
Хочу обратить ваше внимание на продолжающуюся трагедию в Газе. Ничем нельзя оправдать того, что в XXI веке на наших глазах гибнут невинные люди. Единственное решение этой проблемы – справедливое урегулирование конфликта на основе норм международного права и резолюций. Народ Палестины имеет право на собственное независимое государство.
Еще один вопрос глобальной повестки дня – это содействие мирному и устойчивому развитию соседнего Афганистана. Сегодня как никогда важно на международной арене установить конструктивный диалог с действующим правительством страны и не допускать ее изоляции. Ведь стабильность и экономическое развитие в этом государстве являются необходимым фактором долгосрочного прогресса всех близлежащих регионов.
Мы призываем к открытому и широкомасштабному международному сотрудничеству по названным проблемам всех наших государств-партнеров. Инвестиции, являющиеся основной темой форума, – это гарант не только экономического развития, но и мира и стабильности.
Давайте вместе создадим такую инвестиционную среду, которая не только позволит нам получать прибыль, но и будет служить прочным фундаментом, возвышающим ценность человека, обеспечивающим его жизненные интересы и развитие общества!
В сегодняшних сложных условиях мы уделяем основное внимание сохранению стабильности экономики в Узбекистане.
За последние восемь лет наш валовой внутренний продукт увеличился вдвое. Мы поставили цель к 2030 году довести этот показатель до 200 миллиардов долларов.
В прошлом году объем инвестиций достиг 35 миллиардов долларов, а экспорт – 27 миллиардов долларов, что также стало практическим результатом работы Ташкентского международного инвестиционного форума, проводимого уже четвертый год подряд.
Эффективность реформ в Новом Узбекистане находит достойное отражение и в международных рейтингах. За последние пять лет в Индексе экономической свободы мы поднялись на 48 позиций. В Гарвардском Индексе экономической сложности улучшили свой рейтинг на 28 пунктов. В прошлом месяце авторитетное агентство S&P повысило прогноз Узбекистана по суверенному рейтингу со «стабильного» до «позитивного».
Мы все хорошо понимаем, что сегодня мировая экономика стоит на пороге новой эры перемен. Это призывает все страны, идущие по пути устойчивого развития, к сотрудничеству по следующим четырем направлениям.
Первое – переход к модели “зеленой” экономики.
В целях обеспечения экономики стабильными энергоресурсами мы твердо настроены развивать именно “зеленую” энергетику.
За прошедший короткий период в эту сферу было привлечено почти 6 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций. Объем производства электроэнергии увеличился с 59 миллиардов до 82 миллиардов киловатт-часов. В следующие пять лет этот показатель превысит 120 миллиардов киловатт-часов, доля “зеленой” энергии составит 54 процента.
Мы также привлечем 4 миллиарда долларов в обновление электросетей.
В связи с этим в нынешнем году передадим в частное партнерство электрические сети в Самарканде, а в следующем году – еще в 8 регионах.
Кроме того, мы впервые запустили продажу “зеленых сертификатов” и углеродных единиц. В этом году присоединимся к глобальным углеродным рынкам и создадим платформу для климатических инвестиций “Зеленый Узбекистан”.
Второе – цифровые технологии и искусственный интеллект становятся “драйверами” экономики.
Только в этом году экспорт IT в нашей стране достигнет 1 миллиарда долларов. Мы имеем достаточный потенциал, чтобы к 2030 году увеличить этот показатель в 5 раз.
Такая работа получила признание на международном уровне, в Международном индексе готовности к искусственному интеллекту мы поднялись за год на 17 позиций.
В следующем году будет запущена национальная платформа “Облачные технологии”. В ближайшие пять лет мы построим совместно с частными инвесторами 20 “дата-центров” мощностью более 500 мегаватт.
Разработаем национальную модель искусственного интеллекта, который воплотит в себе нашу богатую историю, древние ценности и новые креативные идеи. Для обеспечения эффективности этой системы запущен проект “Один миллион лидеров искусственного интеллекта”.
Убежден, что вместе с вами мы превратим Узбекистан в авторитетный IT и Fintech “хаб”.
Третье – в современных условиях кардинально меняются финансовая система и технологии.
Недавно вместе с Международным валютным фондом и Всемирным банком мы впервые провели комплексную оценку финансового сектора Узбекистана. Они полностью поддержали наши реформы в банковской сфере, финансах, страховании, на рынке капитала.
Чтобы вывести эти сферы на следующий этап развития, в Узбекистане будет создан Совет по финансовой устойчивости, в Центральном банке – запущены платформы кибербезопасности и финансовых технологий.
Мы начали большие реформы и в системе страхования. Были созданы Национальная перестраховочная компания и Глобальная цифровая платформа перестрахования.
Ускоренно развивается альтернативный финансовый инструмент для стартапов – венчуры. Так, в прошлом году стоимость двух национальных стартап-компаний впервые превысила 1 миллиард долларов. Мы обязательно увеличим количество таких компаний.
В этой связи разработан проект закона «Об альтернативных инвестиционных фондах». В следующие пять лет доведем объем венчуров и других альтернативных инвестиций до 1 миллиарда долларов.
Еще одно направление. «Четвертая промышленная революция» многократно увеличивает спрос на технологические минералы.
У нас есть все возможности, чтобы превратить регион в «хаб» по производству продукции с высокой добавленной стоимостью из минералов. В Ташкентской и Самаркандской областях мы создаем технопарки «Металлы будущего».
Здесь хочу предложить инициативу о возврате рентного налога в течение 10 лет инвесторам, наладившим полный цикл – от геологоразведочных работ до выпуска готовой продукции.
Убежден, что наши с вами долгосрочные плодотворные отношения смогут перерасти во взаимовыгодное деловое сотрудничество по всем вышеназванным направлениям.
Мы принимаем все необходимые меры, чтобы принцип «Новый Узбекистан – страна больших возможностей для инвестиций» воплотился в практических результатах.
В первую очередь хочу обратить ваше внимание на то, что глобальным производственным цепочкам необходимы надежные правила, обеспечивающие равные условия для каждого государства.
Особая роль в этом, несомненно, принадлежит Всемирной торговой организации. Мы поставили перед собой цель в следующем году стать членом этой Организации. В данном направлении активно работаем с нашими партнерами. Для этого адаптировали к международным требованиям десятки законов и сотни стандартов, в нынешнем году полностью завершим эту работу.
Во-вторых, в целях создания еще более благоприятных условий для иностранных инвесторов в нашей стране будет введен “национальный режим”, гарантирующий условия, одинаковые с местными компаниями, внедрен принцип «единого окна» при взаимодействии с государственными органами, создана система гарантированной защиты инвестиционной деятельности от излишних проверок.
За счет таких мер мы нацелены к 2030 году поднять кредитный рейтинг Узбекистана до инвестиционного уровня.
В-третьих, при приватизации государственных компаний мы выбрали путь превращения их в крупные активы, которые будут служить благосостоянию страны.
Создан Национальный инвестиционный фонд, объединивший государственные доли в 18 крупных компаниях и банках на сумму около 2 миллиардов долларов. К управлению фондом привлечена авторитетная международная компания Franklin Templeton. Уже в следующем году планируется выставить пакет акций фонда на международное IPO.
Кроме того, будут привлечены профессиональные консультанты, и в течение двух лет – приватизировано 29 крупных государственных компаний.
В-четвертых, мы рассматриваем транспорт и логистику как кровеносную систему нашей экономики.
Поэтому активно привлекаем в сферу частный капитал. Приведу пример. Международные аэропорты Самарканда, Намангана, Бухары и Ургенча переданы в управление потенциальным инвесторам на основе государственно-частного партнерства.
К управлению Ургенчским аэропортом привлечена ведущая мировая компания «Инчон». В следующем году мы проведем тендеры и по аэропортам Нукуса, Термеза, Ферганы, Навои.
Еще одно важное направление: численность населения, проживающего и работающего в нашей столице, превысила 5 миллионов. Поэтому мы возведем город «Янги Ташкент», рассчитанный на 2 миллиона жителей и превратим столицу в мегаполис.
Здесь будет построен мультимодальный хаб с возможностью обслуживания до 20 миллионов пассажиров в год, объединяющий аэропорт, железнодорожный и автомобильный транспорт. Будут возведены крупные торговые комплексы и финансовые центры.
Приглашаем инвесторов, международные финансовые институты и зарубежные банки принять участие в реализации этого мегапроекта.
В-пятых, благодаря политике открытости и дружбы, которую мы проводим в последние годы вместе с нашими соседями, в Центральной Азии сформировалась совершенно новая атмосфера сотрудничества.
Ярким подтверждением тому является участие в сегодняшнем форуме руководителей правительств этих стран.
Обратите внимание: за последние восемь лет товарооборот с соседними странами вырос более чем в 3,5 раза и составил почти 13 миллиардов долларов.
Реализуются крупные инвестиционные проекты. Так, мы начали строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, ведется значительная работа по подготовке крупных энергетических и инфраструктурных проектов.
В этой связи предлагаем продвижение концепции «Единого пространства для инвестиций и торговли» в Центральной Азии.
Здесь хочу обратиться к международным организациям: настало время создать новые финансовые механизмы для поддержки региональных проектов. Объединив усилия, мы превратим Центральную Азию в пространство мира и устойчивого развития.
Нынешний форум проходит в новом, расширенном формате. Впервые в его рамках организована специализированная выставка, в которой узбекские компании участвуют со своими проектами и совместными инициативами.
Хочу акцентировать ваше внимание на том, что для нас инвестиции – это не просто финансовый ресурс. Это – технологии, знания, квалифицированные кадры, интеграция в международные производственные цепочки, то есть – это настоящее развитие.
Узбекистан создает все необходимые условия для иностранных инвесторов, приезжающих к нам с такими благородными идеями, и мы всесторонне поддерживаем и полностью гарантируем их деятельность.
В нашей стране для вас всегда открыты все двери.
Самое важное – у нас есть законы, защищающие вашу деятельность, государство, открытое для диалога, и трудолюбивый народ, готовый к сотрудничеству.
Еще раз от всего сердца выражаю признательность каждому инвестору, представителям иностранных правительств и международных организаций, прибывшим в нашу страну для участия в форуме.