Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Bolgariya Respublikasi Prezidenti Rumen Radevning rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston bilan Bolgariya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Bolgariya yetakchisini samimiy qutlab, so‘nggi 17-yildagi birinchi sammit tarixiy ahamiyatga ega ekanini, O‘zbekiston-Bolgariya do‘stlik va sheriklik munosabatlarini sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishini ta’kidladi.
Parlamentlar, iqtisodiyot va tashqi siyosat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari o‘smoqda, kooperatsiyaning yangi yo‘nalishlari va loyihalari ishlab chiqilmoqda.
Gumanitar almashinuvlar amalga oshirilmoqda, Buxoro va Varna, Samarqand va Plovdiv o‘rtasida birodarlik aloqalari o‘rnatilgan.
Ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida tashqi siyosat idoralari o‘rtasida tizimli aloqalarni yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi.
Savdoni, eng avvalo, to‘qimachilik, oziq-ovqat, kimyo va farmatsevtika mahsulotlari, metall buyumlar va texnologik uskunalar yetkazib berishni kengaytirish orqali ko‘paytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro savdoning o‘sishini rag‘batlantirish maqsadida poytaxtlarda savdo uylari ochish, laboratoriyalarni akkreditatsiyadan o‘tkazish va imtiyozli kredit liniyalari ajratish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Agrosanoat majmui va oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, geologiya, sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va IT, turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etildi.
Samarali yerusti va havo transport yo‘laklarini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu ma’noda, tomonlar ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish imkoniyatini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.
Mehnat resurslari sohasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun Sofiya shahrida O‘zbekiston Respublikasi Migratsiya agentligining vakolatxonasini ochish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Gumanitar aloqalarni, shu jumladan akademik va ilmiy almashinuvlarni faollashtirish, joriy yilda Andijon shahrida yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlarining uchrashuvini o‘tkazish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Shuningdek, kelgusi yilda O‘zbekiston va Bolgariya madaniyati va kinosi haftaligini tashkil etishga kelishib olindi.
Erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan tizimli nazoratni ta’minlash maqsadida tomonlar qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni qabul qilish va Hukumatlararo komissiya hamraislari darajasini oshirish, uning ishiga hududlar va yirik kompaniyalar rahbarlarini jalb qilishga ahdlashildi.
Uchrashuv yakunida Prezident Rumen Radev Prezident Shavkat Mirziyoyevni o‘zi uchun qulay vaqtda javob tashrifi bilan Bolgariyaga borishga taklif etdi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev at the "Kuksaroy" residence.
Topical issues of further development of practical cooperation between Uzbekistan and Bulgaria were discussed.
Warmly greeting the Bulgarian leader, the Head of our state emphasized that the first summit in 17 years will be historic and will bring Uzbek-Bulgarian relations of friendship and partnership to a qualitatively new level.
The activation of interaction at the level of parliaments, economic and foreign policy departments has been noted with deep satisfaction.
Trade turnover indicators are growing, new directions and cooperation projects are being worked out.
Humanitarian exchanges are being carried out and twinning ties have been established between Bukhara and Varna, Samarkand and Plovdiv.
In order to further strengthen the multifaceted cooperation, the importance of establishing systematic contacts between the foreign policy ministries was emphasized.
Special attention was paid to the issues of increasing trade turnover, primarily by expanding supplies of textile, food, chemical and pharmaceutical products, metal products and technological equipment.
To stimulate the growth of mutual trade, a decision was made to open trade houses in the capitals, accredit laboratories and allocate preferential credit lines.
Promotion of joint projects in agricultural complex and food industry, pharmaceuticals, geology, artificial intelligence, digital and IT technologies, tourism was identified as a priority direction.
Separate attention was paid to the issues of developing effective land and air corridors. In this context, sides agreed to review the possibility of launching direct air routes between the two countries.
To establish systematic interaction in the sphere of labour resources, the issue of opening a representative office of Agency of migration of the Republic of Uzbekistan in the city of Sofia will be elaborated.
Initiatives to intensify humanitarian ties, including academic and scientific exchanges were supported, including a meeting of rectors of leading universities to be held in Andijan this year.
An agreement was also reached to organize a week of Uzbek and Bulgarian culture and cinema next year.
In order to ensure systemic control over the implementation of the agreements reached, the sides agreed to adopt a joint “road map” and raise the level of co-chairmen of the Intergovernmental Commission, involving heads of regions and major companies in its activities.
At the end of the meeting, President Rumen Radev invited President Shavkat Mirziyoyev to pay a return visit to Bulgaria at a convenient time.