O‘zbekistonlik hojilar xalqimizni duo qilmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev 31-may kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy shayx Nuriddin Xoliqnazar bilan telefon orqali muloqot qildi.
Hozirgi muborak kunlarda aziz yurtdoshlarimiz Haj ziyorati uchun Makkai mukarramada bo‘lib turishibdi. Davlatimiz rahbari ular uchun yaratilgan sharoitlar, nuroniylarning salomatligi va kayfiyati haqida so‘radi.
Muftiy hazratlari Haj amallarini sidqidildan, mukammal ado etish uchun barcha tashkiliy choralar ko‘rilganini ta’kidladi.
Ayni paytda 15 ming nafar hojilarimizning barchasi Saudiya Arabistoniga yetib borgan. Ularga 300 dan oshiq guruh rahbari, 50 nafar oliy toifali shifokor, 10 dan ziyod oshpazlar va boshqa mutaxassislar hamrohlik qilmoqda.
Bu yil, O‘zbekiston tomonining talabiga muvofiq, Arafot hududidagi chodirlar yopiq tarzda barpo etildi. Ularning atrofi issiq o‘tkazmaydigan panellar bilan o‘ralgan, sovutish tizimi o‘rnatilgan, gilam va to‘shaklar solingan. Bu hozirgi yoz kunlarida ziyoratchilarga qo‘shimcha qulaylik yaratadi.
Bir so‘z bilan aytganda, bu yilgi haj mavsumiga yanada yuqori darajada tayyorgarlik ko‘rilib, barcha zarur sharoitlar hozirlandi. Bundan qalbida shukronalik hissi jo‘shgan yurtdoshlarimiz muqaddas joylarda turib, Yaratgandan mamlakatimiz tinchligi, xalqimiz farovonligini so‘rab duolar qilmoqda.
Muftiy Nuriddin Xoliqnazar Prezidentimizga ulug‘ ibodat fayzi bilan yurgan hojilarimizning salomi va duolarini yetkazdi. Davlatimiz rahbari barcha ziyoratchilarga salom yo‘llab, yurtimizga sog‘-omon kelishlarini tiladi.
Suhbat samimiy va ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Muhtaram hojilar O‘zbekistonga qaytgach, mahallalarda ijtimoiy muhitini mustahkamlash, ehtiyojmand insonlarga ko‘mak berish, yoshlarni ilm-ma’rifatga targ‘ib etishda namuna ko‘rsatishlariga umid bildirildi.

Паломники из Узбекистана возносят молитвы за наш народ
Президент Шавкат Мирзиёев 31 мая провел телефонный разговор с председателем Управления мусульман Узбекистана, муфтием шейхом Нуриддином Холикназаром.
В эти благословенные дни наши соотечественники находятся в священной Мекке для совершения обряда Хаджа. Глава государства поинтересовался условиями, созданными для паломников, а также состоянием их здоровья и настроением.
Муфтий отметил, что были приняты все необходимые организационные меры для полноценного совершения обряда Хаджа.
В настоящее время все 15 тысяч паломников из Узбекистана прибыли в Саудовскую Аравию. Их сопровождают более 300 руководителей групп, 50 высококвалифицированных врачей, более 10 поваров и другие специалисты.
В этом году по запросу узбекской стороны в долине Арафат были установлены закрытые палатки, окруженные теплоизоляционными панелями и оснащенные системой охлаждения, коврами и постельными принадлежностями. Это создает дополнительные удобства для паломников в условиях летней жары.
В целом подготовка к нынешнему сезону Хаджа была проведена на более высоком уровне, обеспечены все необходимые условия. Наполненные чувством благодарности наши соотечественники в святых местах молятся Всевышнему о мире и благополучии нашей страны и народа.
Муфтий Нуриддин Холикназар передал Президенту приветствия и добрые слова паломников. Глава государства направил всем паломникам свои теплые приветствия и пожелал им благополучного возвращения на Родину.
Разговор прошел в теплой и дружеской атмосфере. Была выражена надежда, что после возвращения в Узбекистан уважаемые паломники станут примером в укреплении социальной среды в своих махаллях, в оказании помощи нуждающимся и просвещении молодежи.