Xalqimizga xos mehr-oqibat, insonparvarlik, shukronalik, saxovat va bag‘rikenglik kabi ezgu fazilatlar timsoli bo‘lgan, asrlar davomida ma’naviy hayotimizda muhim o‘rin tutib kelayotgan muborak Qurbon hayitining ahamiyati Yangi O‘zbekistonda ijtimoiy davlat barpo etish jarayonlari hal qiluvchi bosqichga kirayotgan bugungi sharoitda tobora ortib borayotganini hisobga olib hamda ushbu qutlug‘ ayyomni har tomonlama munosib kutib olish va o‘tkazish, shuningdek, milliy-diniy qadriyatlarimizni asrab-avaylash va ulug‘lash maqsadida qaror qilaman:
1. 2025-yilda muborak Qurbon hayitining birinchi kuni 6-iyun – juma kuniga to‘g‘ri kelishi to‘g‘risida O‘zbekiston musulmonlari idorasining axboroti ma’lumot uchun qabul qilinib, mamlakatimizda 6-iyun Qurbon hayiti bayrami sifatida keng nishonlansin.
2. Aholining Qurbon hayiti bayramini munosib o‘tkazishi uchun qulay shart-sharoit yaratish maqsadida 2025-yil 7-iyun (shanba) kuni olti kunlik ish haftasi tartibi bo‘yicha ishlaydigan xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni etib belgilansin.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda hududlarda Qurbon hayitini xalqimizning milliy an’ana va urf-odatlariga uyg‘un holda o‘tkazish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
4. Turizm qo‘mitasi Transport vazirligi bilan birgalikda yurtdoshlarimiz uchun Qurbon hayiti kunlarida mo‘tabar ziyoratgohlar va tarixiy qadamjolarga ziyoratlarni tashkil etish maqsadida qulay sharoit va imkoniyatlar yaratsin.
5. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Qurbon hayitini nishonlash bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.Q. Davletov zimmasiga yuklansin.

Сегодня, когда построение социального государства в Новом Узбекистане вступает в решающий этап, наряду с другими факторами возрастает значение священного Курбан хайита, воплощающего в себе такие присущие нашему народу благородные качества, как милосердие, гуманизм, умение быть благодарным, великодушие, и на протяжении веков занимающего важное место в нашей духовной жизни. В целях достойной встречи и проведения этого светлого праздника, а также бережного сохранения и возвеличивания национальных духовных ценностей постановляю:
1. Принимая во внимание информацию Управления мусульман Узбекистана о совпадении в 2025 году первого дня священного Курбан хайита с 6 июня – пятницей, широко отметить в стране 6 июня как праздник Курбан хайит.
2. С целью создания благоприятных условий для достойного проведения населением праздника Курбан хайит установить для работников с шестидневной рабочей неделей 7 июня 2025 года (суббота) дополнительным выходным днем.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Комитетом по делам религий, Ассоциацией махаллей Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты и другими организациями-партнерами принять соответствующие меры по проведению Курбан хайита в созвучии с национальными традициями и обычаями нашего народа.
4. Комитету по туризму совместно с Министерством транспорта создать благоприятные условия и возможности для посещения нашими соотечественниками в дни Курбан хайита священных мест паломничества и исторических святынь.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и советника Президента Республики Узбекистан Р.К.Давлетова.