O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Markaziy Osiyo – Italiya” sammitidagi nutqi
Sammitni yuksak darajada tashkil etgani va an’anaviy mehmondo‘stlik uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti, hurmatli Qosim-Jomart Kemelovich Toqayev sha’niga aytilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Italiya Vazirlar Kengashi Raisi, hurmatli Jorjia Meloni xonimga bugungi uchrashuvni tashkil etish haqidagi tashabbusi uchun yana bir bor tashakkur izhor etaman.
Biz ushbu anjumanni yaqinda Samarqand shahrida o‘tkazilgan sammitda Markaziy Osiyo mintaqasining Yevropa bilan strategik sherikligi haqida erishilgan kelishuvlar natijasi, deb bilishimizni ta’kidlab o‘tmoqchiman.
O‘zbekiston tomoni ushbu formatdagi samarali amaliy hamkorlikni, avvalo, mamlakatlarimizning texnologik, sanoat va intellektual salohiyatini hisobga olgan holda rivojlantirishga qat’iy azmu qaror qilgan.
Uchrashuvimiz uchun taklif etilgan kun tartibini to‘liq qo‘llab-quvvatlayman.
Global va mintaqaviy siyosiy jarayonlarning bugungi real sharoitida, xavfsizlik va taraqqiyotga umumiy tahdidlar kuchayib borayotgan bir paytda Italiya bilan ko‘ptomonlama muloqot maydonini ishga tushirishimiz nihoyatda zarur edi, deb hisoblayman.
Mamlakatlarimizni ko‘p asrlik savdo va madaniy aloqalar tarixi o‘zaro bog‘lab turishini ham alohida qayd etishni istar edim. Ilk diplomatik almashuvlar Kushonlar podshohligi va imperator Avgust hukmronligi davriga to‘g‘ri keladi. Bundan ming yillar muqaddam solnomachilar, shoir va mutafakkirlar shaharlarimiz yuqori darajadagi sivilizatsiyaviy taraqqiyotga erishganini qayd etishgan.
Yana bir dalil – XII asrdan boshlab italiyalik olimlar Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Ali ibn Sinoning bebaho asarlarini o‘rganishgan va tarjima qilishgan. Mintaqamizdan yetishib chiqqan Abu Nasr Forobiy, Abu Rayhon Beruniy, Abdurahmon Jomiy, Mahtumquli Firog‘iy va boshqa mashhur mutafakkirlar asarlarining noyob nusxalari Italiya kutubxonalarida asrab-avaylab saqlanmoqda.
Munosabatlarimizning bunday boy tarixi yangi bosqichda keng ko‘lamli sheriklik uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
“Markaziy Osiyo – Italiya” formatida o‘zaro hamkorlikning ustuvor jihatlari haqidagi qarashlarimiz haqida qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Siyosiy sohada tashqi siyosat idoralari darajasida doimiy muloqotlarni davom ettirish tarafdorimiz. Xalqaro kun tartibida o‘zaro muvofiqlashtirish va kelishilgan yondashuvlarni talab etadigan bir qator dolzarb masalalar mavjud.
Italiya Bosh vaziri, hurmatli Meloni xonimning Ukraina atrofidagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni tezroq boshlash bo‘yicha faol diplomatik sa’y-harakatlarini olqishlaymiz.
Sizning Yaqin Sharq muammosi va Afg‘oniston bilan hamkorlik istiqbollariga oid qarashlaringiz uchun minnatdorlik bildiraman.
Kecha Samarqandda biz bu nozik masalalarni batafsil muhokama qildik va yondashuvlarimiz o‘xshash ekanini qayd etdik.
Terrorizm, ekstremizm, radikalizm, narkotrafik va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda ko‘ptomonlama formatlarda ishchi mexanizmlarni va maxsus xizmatlarimiz o‘rtasida axborot almashishni yo‘lga qo‘yishni taklif etaman.
Iqtisodiyot sohasida so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi o‘zaro savdo aylanmasi va investitsiyalar hajmi salkam uch barobar o‘sganini ta’kidlayman.
Italiyaning yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda texnologik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Mamlakatni innovatsion rivojlantirishda Italiya ishbilarmonlar hamjamiyatining an’anaviy kuchli pozitsiyasini inobatga olib, savdo-sanoat palatalarimiz shafeligida biznes-muloqot uchun doimiy maydon – “Markaziy Osiyo – Italiya” ishbilarmonlar klubini tuzishni taklif etaman. Tadbirkorlarning keng ishtirokidagi bunday uchrashuvlar har yili mamlakatlarimiz poytaxtlarida o‘tkazilishi hamda savdo va investitsiya sohasidagi hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochishi mumkin.
Biz, shuningdek, ko‘p tomonlama Sanoat va texnologik kooperatsiya dasturi ishlab chiqilishi va qabul qilinishi muhim, deb hisoblaymiz. Bu o‘rinda gap texnologiyalar transferi, ilg‘or bilimlar va eng yaxshi amaliyotlarni joriy etish, yuqori texnologik sanoat korxonalarini yaratish uchun qulay sharoitlarni shakllantirish haqida bormoqda.
Mavjud muvaffaqiyatli tajribani inobatga olib, mineral resurslar va qishloq xo‘jaligi xomashyosini chuqur qayta ishlash, elektrotexnika, kimyo, to‘qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat va boshqa qayta ishlash sohalari uchun zamonaviy asbob-uskunalarni ishlab chiqarish, ehtiyot qismlar va sanoat mahsulotlarini mahalliylashtirish, Italiyaning yetakchi brendlari bilan hamkorlikda dizayn markazlarini yaratish kooperatsiyaning muhim yo‘nalishlariga aylanishi mumkin.
Mintaqaviy ahamiyatga molik bo‘lgan loyihalarni amalga oshirish uchun Toshkent hududida Yevropa operatori boshqaruvi ostida maxsus sanoat parkini yaratish ishlariga kirishdik.
Kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun Italiyaning «SACE» va «SIMEST» davlat agentliklari, shuningdek, qo‘shma investitsiya jamg‘armalarini jalb qilish zarur, deb hisoblaymiz.
Biz Italiya hukumati bilan “yashil” transformatsiya sohasidagi samarali hamkorlikni yuksak qadrlaymiz. Zararli gazlar chiqarishni qisqartirish bo‘yicha milliy dasturlar ijrosiga ko‘maklashishga qaratilgan ko‘ptomonlama platformalarni ishga tushirish orqali keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirishga umid qilamiz.
Italiyaning yetakchi ishlab chiqarish va muhandislik kompaniyalarini jalb etgan holda, qayta tiklanadigan energetika, jumladan, Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga “yashil” energiya yetkazib berish, korxonalar auditi va energiya samaradorligini oshirish, suv infratuzilmalari obyektlarini modernizatsiya qilish, vodorod texnologiyalarini rivojlantirish sohalaridagi loyihalarni amalga oshirishga tayyormiz.
Gumanitar sohadagi hamkorlik haqida so‘z yuritganda, o‘zining ta’lim dasturlarini sezilarli ravishda kengaytirib borayotgan Turin politexnika va Piza universitetlarining Toshkentdagi filiallari samarali faoliyat ko‘rsatayotganini alohida ta’kidlashni istar edim. Italiyaning boshqa yetakchi oliy ta’lim muassasalarining mintaqamizga nisbatan ortib borayotgan qiziqishini olqishlaymiz.
Muhandislik, dizayn, suvni tejash va biologik texnologiyalar kabi yo‘nalishlarda ilmiy ishlanmalar yaratish va moliyalashtirish, akademik almashuvlar va kadrlar tayyorlash dasturlari uchun “Markaziy Osiyo – Italiya” ilmiy-ta’lim konsorsiumini tashkil etish tashabbusini ilgari suramiz.
Yetakchi operatorlar o‘rtasida sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va qo‘shma turistik mahsulotlarni yaratish uchun sayyohlik alyansini ishga tushirishdan manfaatdormiz.
Yaqinda Rim va Florensiya shaharlarida o‘tkazilgan ko‘rgazma va madaniy tadbirlar italiyalik do‘stlarimizda juda katta qiziqish uyg‘otganini ta’kidlash o‘rinlidir.
Shu munosabat bilan kelgusi yili Xivada mintaqa mamlakatlari va Italiya yoshlarining Kreativ iqtisodiyot va madaniy almashuvlar forumini o‘tkazishni taklif etaman.
Nutqimning yakunida O‘zbekiston “Markaziy Osiyo – Italiya” formatida o‘zaro manfaatli va ko‘pqirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga sodiq ekanini yana bir bor tasdiqlayman.

I echo the words of gratitude addressed to the President of the Republic of Kazakhstan, esteemed Kassym-Jomart Tokayev, for the excellent organization of the summit and the traditionally warm welcome.
I would like to once again thank the President of the Council of Ministers of Italy, Madame Giorgia Meloni, for the initiative to hold today's meeting.
I would like to emphasize that we are considering this event in the context of the agreements on strategic partnership between the region of Central Asia and Europe, reached at the recent summit in Samarkand.
The Uzbek side is determined to develop productive practical cooperation in this format, taking into account, first of all, the technological, industrial and intellectual potential of our countries.
Esteemed participants of the summit!
I fully support the proposed agenda of our meeting.
I believe that in the current realities of global and regional political trends, rising challenges to common security and progress, the platform for multilateral dialogue with Italy that we have launched is quite relevant.
I would also like to note in this regard that our countries are linked by a centuries-old history of trade and cultural relations. The first diplomatic exchanges took place during the Kushan Empire and the reign of Emperor Augustus. Thousands of years ago, chroniclers, poets and thinkers noted the high level of civilizational development of our cities.
Yet another fact - since the 12th century, Italian scholars studied and translated the priceless works of Khorezmi, Fergani and Avicenna. Rare copies of the works of Farabi, Beruni, Jami, Fragi and other famous thinkers from our region are carefully preserved in Italian libraries.
I am convinced that such a rich history of relations serves as a solid foundation for a full-scale partnership at a new stage.
I would like to briefly present our vision of the priorities of cooperation in “Central Asia – Italy” format.
In the political sphere, we support the continuation of regular contacts at foreign ministries’ level. There are a number of pressing issues on the international agenda that require coordination and agreed approaches.
We welcome the active diplomatic efforts of the Prime Minister of Italy, esteemed Madame Meloni on the earliest start of direct negotiations to resolve the situation around Ukraine.
We appreciate your vision on solving the Middle Eastern crisis and prospects for engagement with Afghanistan.
Yesterday in Samarkand, we discussed these sensitive matters in detail and noted the concurrence of our positions.
I would also like to propose to launch working mechanisms for multilateral partnership and exchange of information among our intelligence services in the fight against terrorism, extremism, radicalism, drug trafficking and illegal migration.
In the economic sphere, I am pleased to note that over the past few years, mutual trade and investment between Uzbekistan and Italy grew by almost threefold.
Technological cooperation projects are underway with leading Italian companies.
Given the traditionally strong positions of the Italian business community in the innovative development of the country, we propose to launch a permanent business dialogue platform Central Asia - Italy Business Club under the auspices of our chambers of commerce and industry. Such meetings with the broad participation of entrepreneurs could be held annually in our capitals, opening up new opportunities for trade and investment cooperation.
We also believe it is important to develop and adopt a comprehensive multilateral Industrial and Technological Cooperation Program. It would envision the creation of favorable conditions for technology transfer, introduction of advanced knowledge and best practices, as well as high-tech industrial production.
Building on the existing successful experience, the priority areas of cooperation could include the following deep processing of mineral resources and agricultural raw materials, production of modern equipment for the electrical, chemical, textile, leather, food and other processing industries, localization of the components and industrial goods, creation of design centers with leading Italian brands.
To implement projects of regional importance, we have started the creation of a special industrial park in the Tashkent region under the management of a European operator.
To support the cooperation projects, we believe it is necessary to engage the Italian state agencies SACE and SIMEST, as well as joint investment funds.
We highly appreciate the fruitful cooperation with the Italian government in green transformation. We look forward to developing a full-scale partnership by launching a multilateral platform designed to facilitate the implementation of national decarbonization programs.
With the involvement of Italy’s leading manufacturers and engineering companies, we are ready to implement projects in renewable energy, including the supply of "green" energy to the European Union, audit and improvement of energy efficiency of enterprises, modernization of water infrastructure facilities and development of hydrogen technologies.
In the humanitarian sphere, I would like to especially highlight the fruitful activities of the branches of the Turin Polytechnic and Pisa Universities in Tashkent, which have significantly expanded their educational programs. I welcome the rising interest expressed toward our region by other leading Italian institutes of higher learning.
We are putting forth an initiative to create a Central Asia - Italy Scientific and Educational Consortium to conduct and finance scientific research, academic exchange and training of personnel in such areas as engineering, design, water saving and bio-technology.
We are interested in launching a tourism alliance to establish partnerships between leading operators and create joint tourism products.
It is worth mentioning that our Italian friends have demonstrated keen interest in the exhibitions and cultural events recently held in Rome and Florence.
In this regard, I propose to hold a Youth Forum on Creative Industries and Cultural Exchange of the countries of Central Asia and Italy in the city of Khiva next year.
In conclusion, I would like to once again reaffirm Uzbekistan's commitment to the further development of mutually beneficial and multifaceted cooperation in the “Central Asia – Italy” format.