O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Markaziy Osiyo – Italiya” sammitidagi nutqi
Sammitni yuksak darajada tashkil etgani va an’anaviy mehmondo‘stlik uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti, hurmatli Qosim-Jomart Kemelovich Toqayev sha’niga aytilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Italiya Vazirlar Kengashi Raisi, hurmatli Jorjia Meloni xonimga bugungi uchrashuvni tashkil etish haqidagi tashabbusi uchun yana bir bor tashakkur izhor etaman.
Biz ushbu anjumanni yaqinda Samarqand shahrida o‘tkazilgan sammitda Markaziy Osiyo mintaqasining Yevropa bilan strategik sherikligi haqida erishilgan kelishuvlar natijasi, deb bilishimizni ta’kidlab o‘tmoqchiman.
O‘zbekiston tomoni ushbu formatdagi samarali amaliy hamkorlikni, avvalo, mamlakatlarimizning texnologik, sanoat va intellektual salohiyatini hisobga olgan holda rivojlantirishga qat’iy azmu qaror qilgan.
Uchrashuvimiz uchun taklif etilgan kun tartibini to‘liq qo‘llab-quvvatlayman.
Global va mintaqaviy siyosiy jarayonlarning bugungi real sharoitida, xavfsizlik va taraqqiyotga umumiy tahdidlar kuchayib borayotgan bir paytda Italiya bilan ko‘ptomonlama muloqot maydonini ishga tushirishimiz nihoyatda zarur edi, deb hisoblayman.
Mamlakatlarimizni ko‘p asrlik savdo va madaniy aloqalar tarixi o‘zaro bog‘lab turishini ham alohida qayd etishni istar edim. Ilk diplomatik almashuvlar Kushonlar podshohligi va imperator Avgust hukmronligi davriga to‘g‘ri keladi. Bundan ming yillar muqaddam solnomachilar, shoir va mutafakkirlar shaharlarimiz yuqori darajadagi sivilizatsiyaviy taraqqiyotga erishganini qayd etishgan.
Yana bir dalil – XII asrdan boshlab italiyalik olimlar Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Ali ibn Sinoning bebaho asarlarini o‘rganishgan va tarjima qilishgan. Mintaqamizdan yetishib chiqqan Abu Nasr Forobiy, Abu Rayhon Beruniy, Abdurahmon Jomiy, Mahtumquli Firog‘iy va boshqa mashhur mutafakkirlar asarlarining noyob nusxalari Italiya kutubxonalarida asrab-avaylab saqlanmoqda.
Munosabatlarimizning bunday boy tarixi yangi bosqichda keng ko‘lamli sheriklik uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
“Markaziy Osiyo – Italiya” formatida o‘zaro hamkorlikning ustuvor jihatlari haqidagi qarashlarimiz haqida qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Siyosiy sohada tashqi siyosat idoralari darajasida doimiy muloqotlarni davom ettirish tarafdorimiz. Xalqaro kun tartibida o‘zaro muvofiqlashtirish va kelishilgan yondashuvlarni talab etadigan bir qator dolzarb masalalar mavjud.
Italiya Bosh vaziri, hurmatli Meloni xonimning Ukraina atrofidagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni tezroq boshlash bo‘yicha faol diplomatik sa’y-harakatlarini olqishlaymiz.
Sizning Yaqin Sharq muammosi va Afg‘oniston bilan hamkorlik istiqbollariga oid qarashlaringiz uchun minnatdorlik bildiraman.
Kecha Samarqandda biz bu nozik masalalarni batafsil muhokama qildik va yondashuvlarimiz o‘xshash ekanini qayd etdik.
Terrorizm, ekstremizm, radikalizm, narkotrafik va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda ko‘ptomonlama formatlarda ishchi mexanizmlarni va maxsus xizmatlarimiz o‘rtasida axborot almashishni yo‘lga qo‘yishni taklif etaman.
Iqtisodiyot sohasida so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi o‘zaro savdo aylanmasi va investitsiyalar hajmi salkam uch barobar o‘sganini ta’kidlayman.
Italiyaning yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda texnologik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Mamlakatni innovatsion rivojlantirishda Italiya ishbilarmonlar hamjamiyatining an’anaviy kuchli pozitsiyasini inobatga olib, savdo-sanoat palatalarimiz shafeligida biznes-muloqot uchun doimiy maydon – “Markaziy Osiyo – Italiya” ishbilarmonlar klubini tuzishni taklif etaman. Tadbirkorlarning keng ishtirokidagi bunday uchrashuvlar har yili mamlakatlarimiz poytaxtlarida o‘tkazilishi hamda savdo va investitsiya sohasidagi hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochishi mumkin.
Biz, shuningdek, ko‘p tomonlama Sanoat va texnologik kooperatsiya dasturi ishlab chiqilishi va qabul qilinishi muhim, deb hisoblaymiz. Bu o‘rinda gap texnologiyalar transferi, ilg‘or bilimlar va eng yaxshi amaliyotlarni joriy etish, yuqori texnologik sanoat korxonalarini yaratish uchun qulay sharoitlarni shakllantirish haqida bormoqda.
Mavjud muvaffaqiyatli tajribani inobatga olib, mineral resurslar va qishloq xo‘jaligi xomashyosini chuqur qayta ishlash, elektrotexnika, kimyo, to‘qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat va boshqa qayta ishlash sohalari uchun zamonaviy asbob-uskunalarni ishlab chiqarish, ehtiyot qismlar va sanoat mahsulotlarini mahalliylashtirish, Italiyaning yetakchi brendlari bilan hamkorlikda dizayn markazlarini yaratish kooperatsiyaning muhim yo‘nalishlariga aylanishi mumkin.
Mintaqaviy ahamiyatga molik bo‘lgan loyihalarni amalga oshirish uchun Toshkent hududida Yevropa operatori boshqaruvi ostida maxsus sanoat parkini yaratish ishlariga kirishdik.
Kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun Italiyaning «SACE» va «SIMEST» davlat agentliklari, shuningdek, qo‘shma investitsiya jamg‘armalarini jalb qilish zarur, deb hisoblaymiz.
Biz Italiya hukumati bilan “yashil” transformatsiya sohasidagi samarali hamkorlikni yuksak qadrlaymiz. Zararli gazlar chiqarishni qisqartirish bo‘yicha milliy dasturlar ijrosiga ko‘maklashishga qaratilgan ko‘ptomonlama platformalarni ishga tushirish orqali keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirishga umid qilamiz.
Italiyaning yetakchi ishlab chiqarish va muhandislik kompaniyalarini jalb etgan holda, qayta tiklanadigan energetika, jumladan, Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga “yashil” energiya yetkazib berish, korxonalar auditi va energiya samaradorligini oshirish, suv infratuzilmalari obyektlarini modernizatsiya qilish, vodorod texnologiyalarini rivojlantirish sohalaridagi loyihalarni amalga oshirishga tayyormiz.
Gumanitar sohadagi hamkorlik haqida so‘z yuritganda, o‘zining ta’lim dasturlarini sezilarli ravishda kengaytirib borayotgan Turin politexnika va Piza universitetlarining Toshkentdagi filiallari samarali faoliyat ko‘rsatayotganini alohida ta’kidlashni istar edim. Italiyaning boshqa yetakchi oliy ta’lim muassasalarining mintaqamizga nisbatan ortib borayotgan qiziqishini olqishlaymiz.
Muhandislik, dizayn, suvni tejash va biologik texnologiyalar kabi yo‘nalishlarda ilmiy ishlanmalar yaratish va moliyalashtirish, akademik almashuvlar va kadrlar tayyorlash dasturlari uchun “Markaziy Osiyo – Italiya” ilmiy-ta’lim konsorsiumini tashkil etish tashabbusini ilgari suramiz.
Yetakchi operatorlar o‘rtasida sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va qo‘shma turistik mahsulotlarni yaratish uchun sayyohlik alyansini ishga tushirishdan manfaatdormiz.
Yaqinda Rim va Florensiya shaharlarida o‘tkazilgan ko‘rgazma va madaniy tadbirlar italiyalik do‘stlarimizda juda katta qiziqish uyg‘otganini ta’kidlash o‘rinlidir.
Shu munosabat bilan kelgusi yili Xivada mintaqa mamlakatlari va Italiya yoshlarining Kreativ iqtisodiyot va madaniy almashuvlar forumini o‘tkazishni taklif etaman.
Nutqimning yakunida O‘zbekiston “Markaziy Osiyo – Italiya” formatida o‘zaro manfaatli va ko‘pqirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga sodiq ekanini yana bir bor tasdiqlayman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите «Центральная Азия – Италия»
Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Республики Казахстан уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за прекрасную организацию саммита и традиционно радушный прием.
Еще раз хочу поблагодарить Председателя Совета Министров Италии уважаемую госпожу Джорджу Мелони за инициативу проведения сегодняшней встречи.
Подчеркну, что данное мероприятие мы рассматриваем в контексте договоренностей о стратегическом партнерстве региона Центральной Азии с Европой, достигнутых на недавнем саммите в Самарканде.
Узбекская сторона решительно настроена на развитие продуктивного практического взаимодействия в этом формате, учитывая прежде всего технологический, индустриальный и интеллектуальный потенциал наших стран.
Полностью поддерживаю предложенную повестку дня нашей встречи.
Считаю, что в современных реалиях глобальных и региональных политических тенденций, усиления общих вызовов безопасности и прогрессу запущенная нами площадка многостороннего диалога с Италией является весьма востребованной.
Хочу отдельно отметить и то, что наши страны связывает многовековая история торговых и культурных отношений. Первые дипломатические обмены проходили еще в период Кушанского царства и правления императора Августа. Тысячелетия назад летописцы, поэты и мыслители отмечали высокий уровень цивилизационного развития наших городов.
Еще один факт – с XII века итальянские ученые изучали и переводили бесценные произведения Хорезми, Фергани и Авиценны. Редкие копии трудов Фараби, Беруни, Джами, Фраги и других известных мыслителей из нашего региона бережно хранятся в итальянских библиотеках.
Убежден, что такая богатая история отношений служит прочной основой для полномасштабного партнерства на новом этапе.
Хотел бы вкратце представить наше видение приоритетов взаимодействия в формате «Центральная Азия – Италия».
В политической сфере выступаем за продолжение регулярных контактов на уровне внешнеполитических ведомств. Есть целый ряд актуальных вопросов международной повестки, требующих координации и согласованных подходов.
Приветствуем активные дипломатические усилия Премьер-министра Италии уважаемой госпожи Мелони по скорейшему началу прямых переговоров для урегулирования ситуации вокруг Украины.
Признателен за Ваше видение ближневосточной проблематики и перспектив взаимодействия с Афганистаном.
Вчера в Самарканде мы подробно обсудили эти чувствительные вопросы и отметили совпадение позиций.
Предлагаю также запустить рабочие механизмы многостороннего партнерства и обмена информацией наших специальных служб в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, наркотрафиком и незаконной миграцией.
В экономической сфере отмечу, что за последние несколько лет взаимный товарооборот и инвестиции между Узбекистаном и Италией выросли почти в три раза.
Реализуются проекты технологической кооперации с ведущими итальянскими компаниями.
Учитывая традиционно сильные позиции делового сообщества Италии в инновационном развитии страны, предлагаем запустить постоянную площадку для бизнес-диалога – Деловой клуб «Центральная Азия – Италия» под эгидой наших торгово-промышленных палат. Такие встречи с широким участием предпринимателей могли бы ежегодно проходить в наших столицах, открывая новые возможности для торгового и инвестиционного сотрудничества.
Считаем также важным разработку и принятие комплексной многосторонней Программы индустриальной и технологической кооперации. Речь идет о формировании благоприятных условий для трансфера технологий, внедрения передовых знаний и лучших практик, создания высокотехнологичных промышленных производств.
С учетом имеющегося успешного опыта приоритетными направлениями кооперации могли бы стать глубокая переработка минеральных ресурсов и сельскохозяйственного сырья, выпуск современного оборудования для электротехнической, химической, текстильной, кожевенной, пищевой и других перерабатывающих отраслей, локализация компонентной базы и промышленных товаров, создание дизайнерских центров с ведущими итальянскими брендами.
Для реализации проектов регионального значения приступили к созданию в Ташкентском регионе специального индустриального парка под управлением европейского оператора.
К поддержке проектов кооперации полагаем необходимым привлечь государственные агентства Италии «SACE» и «SIMEST», а также совместные инвестиционные фонды.
Мы высоко ценим плодотворное сотрудничество с правительством Италии в сфере «зеленой» трансформации. Рассчитываем на развитие полномасштабного партнерства путем запуска многосторонней платформы, призванной содействовать выполнению национальных программ декарбонизации.
Готовы с привлечением ведущих производителей и инженерных компаний Италии к реализации проектов в сфере возобновляемой энергетики, включая поставки «зеленой» энергии в страны Евросоюза, аудита и повышения энергоэффективности предприятий, модернизации объектов водной инфраструктуры, развития водородных технологий.
В гуманитарной сфере хотел бы особо отметить плодотворную деятельность филиалов Туринского политехнического и Пизанского университетов в Ташкенте, которые заметно расширили свои образовательные программы. Приветствую растущий интерес к нашему региону других ведущих итальянских вузов.
Выступаем с инициативой создания научно-образовательного Консорциума «Центральная Азия – Италия» для проведения и финансирования научных разработок, программ академического обмена и подготовки кадров по таким направлениям, как инженерия, дизайн, водосберегающие и биотехнологии.
Заинтересованы в запуске туристического альянса для налаживания партнерских связей между ведущими операторами и создания совместных туристических продуктов.
Следует отметить, что выставки и культурные мероприятия, недавно проведенные в Риме и Флоренции, вызвали живой интерес у наших итальянских друзей.
В этой связи предлагаю провести в следующем году в Хиве молодежный Форум креативной экономики и культурного обмена стран региона и Италии.
В завершение своего выступления хочу еще раз подтвердить приверженность Узбекистана дальнейшему развитию взаимовыгодного и многопланового сотрудничества в формате «Центральная Азия – Италия».