O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni Samarqand shahridagi Kongress markazida tashkil etilgan "O‘zbekiston va Italiya: sivilizatsiyalar muloqoti" ko‘rgazmasini tomosha qildilar.
Noyob ekspozitsiya ikki mamlakat o‘rtasidagi chuqur tarixiy, ilmiy va madaniy aloqalarga bag‘ishlangan. U "Rim va Kushon imperiyalarining savdo munosabatlari", "Birinchi Uyg‘onish davri", "Marko Polo", "Amir Temur", "Mirzo Ulug‘bek" va "Zahiriddin Muhammad Bobur", "XIX asrda O‘zbekistondagi italiyaliklar", "Ikkinchi jahon urushida o‘zbekistonliklarning Italiyani ozod qilishga qo‘shgan hissasi", "O‘zbekiston va Italiya: madaniy merosni asrash" kabi 9 ta mavzuli bo‘limdan tashkil topgan.
Mehmonlarga Afrosiyobning "Samarqand hukmdori tomonidan elchilarni qabul qilish marosimi" nomli devoriy suratning mashhur italiyalik usta Mauro Pellitsonni tomonidan Florensiya mozaikasi uslubida ishlangan noyob nusxasi namoyish etildi.
Shuningdek, yetakchilar turli tarixiy yodgorliklar, grafik tasvirlar, qo‘lyozma va miniatyuralar, nodir adabiy nashrlar, haykallar, arxiv suratlari va hujjatlari bilan tanishdilar.

Лидеры посетили выставку «Узбекистан и Италия: Диалог цивилизаций»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Итальянской Республики Джорджа Мелони посетили выставку «Узбекистан и Италия: Диалог цивилизаций», организованную в Конгресс-центре города Самарканда.
Уникальная экспозиция посвящена глубоким историческим, научным и культурным связям между двумя странами. Она состоит из 9 тематических разделов, среди которых «Торговые отношения Римской и Кушанской империй», «Первый Ренессанс», «Марко Поло», «Амир Темур», «Мирзо Улугбек» и «Мирзо Бобур», «Итальянцы в Узбекистане в XIX веке», «Вклад узбекистанцев в освобождение Италии во Второй мировой войне», «Узбекистан и Италия: сохранение культурного наследия».
Гостям была представлена открывающая выставку уникальная репродукция фрески Афросиаба «Прием послов правителем Самарканда», выполненная в технике флорентийской мозаики выдающимся итальянским мастером Мауро Пеллицонни.
Лидеры также ознакомились с различными артефактами, графическими проекциями, рукописями и миниатюрами, редкими литературными изданиями, скульптурами, архивными фотографиями и документами.