Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni Strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Ular huzurida tashrif doirasida imzolangan, jumladan:
- investitsiyalarni rag‘batlantirish va o‘zaro himoya qilish to‘g‘risida;
- strategik ahamiyatga ega xomashyo sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- migratsiya va harakatlanish erkinligi sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- barqaror rivojlanish va atrof-muhitni muhofaza qilish, shuningdek, madaniy merosni saqlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida;
- Iqlim jamg‘armasi va Italiya qishloq xo‘jaligi konfederatsiyasi bilan hamkorlik, "Sogesid" va "Ansaldo" kompaniyalari bilan "yashil" rivojlanish sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- Tushia, Piza va Turin universitetlari bilan sheriklik to‘g‘risidagi ikki tomonlama bitimlarni almashish marosimi ham o‘tkazildi.
Shuningdek, rasmiy tashrif doirasida Italiya Milliy tadqiqotlar markazi, "SIMEST" va "Danieli" kompaniyalari, Peruja universiteti hamda boshqa tashkilotlar bilan qator hujjatlar imzolandi.

По итогам состоявшихся в городе Самарканде переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Итальянской Республики Джорджа Мелони приняли Совместную декларацию об укреплении отношений стратегического партнерства.
В их присутствии также состоялась церемония обмена подписанными двусторонними соглашениями, в частности:
- о поощрении и взаимной защите инвестиций;
- о сотрудничестве в области критически важного сырья;
- о сотрудничестве в сфере миграции и мобильности;
- о сотрудничестве в сферах устойчивого развития и защиты окружающей среды, а также культурного наследия,
- о взаимодействии с Климатическим фондом и Конфедерацией сельского хозяйства Италии, сотрудничестве в области «зеленого» развития с компаниями «Sogesid» и «Ansaldo»;
- о партнерстве с университетами Тушии, Пизы и Турина.
В рамках официального визита были также подписаны документы с Национальным центром исследований Италии, компаниями «SIMEST» и «Danieli», Университетом Перуджи и другие.