Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni Strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Ular huzurida tashrif doirasida imzolangan, jumladan:
- investitsiyalarni rag‘batlantirish va o‘zaro himoya qilish to‘g‘risida;
- strategik ahamiyatga ega xomashyo sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- migratsiya va harakatlanish erkinligi sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- barqaror rivojlanish va atrof-muhitni muhofaza qilish, shuningdek, madaniy merosni saqlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida;
- Iqlim jamg‘armasi va Italiya qishloq xo‘jaligi konfederatsiyasi bilan hamkorlik, "Sogesid" va "Ansaldo" kompaniyalari bilan "yashil" rivojlanish sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- Tushia, Piza va Turin universitetlari bilan sheriklik to‘g‘risidagi ikki tomonlama bitimlarni almashish marosimi ham o‘tkazildi.
Shuningdek, rasmiy tashrif doirasida Italiya Milliy tadqiqotlar markazi, "SIMEST" va "Danieli" kompaniyalari, Peruja universiteti hamda boshqa tashkilotlar bilan qator hujjatlar imzolandi.

As a result of the talks held in the city of Samarkand President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Italian Republic Giorgia Meloni adopted a Joint Declaration on strengthening the relations of strategic partnership.
In their presence a ceremony for the exchange of signed bilateral agreements was held, in particular:
- on the promotion and mutual protection of investments;
- on cooperation in the field of critical raw materials;
- on cooperation in the field of migration and mobility;
- on cooperation in the fields of sustainable development and environmental protection, as well as cultural heritage,
- on cooperation with the Climate Fund and the Italian Confederation of Agriculture, cooperation in the field of green development with “Sogesid” and “Ansaldo” companies;
- on partnership with the universities of Tuscia, Pisa and Turin.
During the official visit, documents were also signed with the National Research Center of Italy, “SIMEST” and “Danieli” companies, the University of Perugia and others.