Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 сентябрь куни ШҲТнинг Самарқанд саммитида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар ва тинчликни барпо этиш бўйича ўринбосари Розмари ДиКарлони қабул қилди.
Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги амалий ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари, долзарб халқаро масалалар, мамлакатимизда 2030 йилга қадар Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш борасидаги ишлар юзасидан батафсил фикр алмашилди.
Розмари ДиКарло Президент Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдирди. БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг саломини етказиб, у 2022-2026 йилларда Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегияси доирасида амалга оширилаётган ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини билдирди.
Кейинги йилларда Ўзбекистоннинг БМТ тузилмаларидаги иштироки фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Мамлакатимиз ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг минтақавий ҳамкорлик ва ўзаро боғлиқликни илгари суришга қаратилган бешта резолюцияси қабул қилинди.
Ўзбекистон 2020-2021 йилларда ФАОнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича 32-минтақавий конференциясида раислик қилгани, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо бўлиб киргани, ЮНЕСКОнинг кичик ёшли болалар тарбияси ва таълими бўйича жаҳон конференцияси ва Жаҳон сайёҳлик ташкилотининг (ЮНВТО) Бош ассамблеясини ўтказишни режалаштираётгани алоҳида таъкидланди.
Томонлар Орол денгизи ҳалокатининг оқибатларини юмшатиш, Афғонистонда тинчлик ўрнатиш ва афғон халқига кўмаклашиш лойиҳаларини амалга ошириш, Марказий Осиёда барқарор тараққиётни илгари суриш ва ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш борасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга келишиб олдилар.

Президент Узбекистана принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций
14 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Генерального секретаря ООН по политическим вопросам и миростроительству Розмари ДиКарло, прибывшую для участия в Самаркандском саммите ШОС.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по перспективным направлениям практического сотрудничества Узбекистана и ООН, актуальным международным вопросам, работе по достижению Целей устойчивого развития в период до 2030 года в нашей стране.
Розмари ДиКарло выразила искреннюю признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву за теплый прием. Она передала от Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша слова приветствия и поддержки реформ, проводимых в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы.
С удовлетворением отмечена активизация в последние годы участия Узбекистана в деятельности структур ООН. По инициативе нашей страны принято пять резолюций Генеральной ассамблеи ООН, направленных на продвижение регионального сотрудничества
и взаимосвязанности.
Особо подчеркнуто, что в 2020-2021 годах Узбекистан председательствовал в 32-й Региональной конференции ФАО по Европе и Центральной Азии, вошел в состав Совета ООН по правам человека, планирует принять Всемирную конференцию ЮНЕСКО по воспитанию и образованию детей младшего возраста и 25-ю сессию Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО).
Стороны договорились углублять сотрудничество по смягчению последствий экологической катастрофы Аральского моря, мирному урегулированию ситуации в Афганистане и реализации проектов содействия афганскому населению, продвижения в регионе Центральной Азии устойчивого развития и укреплению взаимосвязанности.