Италия Бош вазири Жоржа Мелони 28-29 май кунлари ташриф билан Ўзбекистонда бўлади.
Ушбу ташриф 1992 йил март ойида бошланган Ўзбекистон-Италия муносабатларининг замонавий тарихида муҳим босқич бўлади. Икки давлат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилиши биланоқ Тошкентда Италия элчихонаси, 1998 йилда эса Римда Ўзбекистон ваколатхонаси очилди.
2021 ва 2023 йиллардан буён Флоренция ва Миланда Ўзбекистоннинг фахрий консуллиги институтлари фаолият кўрсатмоқда. Бу институтлар эса халқ ва иқтисодий дипломатияни мустаҳкамлаш ҳамда кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик сўнгги йилларда янги босқичга кўтарилди. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2023 йил 8-9 июнь кунлари расмий ташриф билан Италияда бўлди. Ташриф якунлари бўйича икки давлат ўртасида стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида Қўшма декларация қабул қилинди.
Ўша йилнинг 9-11 ноябрь кунлари Италия Президенти Сержо Маттарелла расмий ташриф билан Ўзбекистонга келди.
Сиёсий мулоқот фаол қўллаб-қувватланмоқда ва юқори даражада давом эттирилмоқда. 2019 йилнинг декабрь ва 2021 йил сентябрь ойларида Ўзбекистон ва Италия ташқи ишлар вазирлари ўзаро ташриф алмашишди. 2024 йил май ойида эса Римда бўлиб ўтган “Италия – Марказий Осиё” учинчи вазирлар конференцияси доирасида учрашувлар ўтказилди. Таъкидлаш жоизки, Рим 2019 йилда вазирлар даражасида ушбу мулоқотни ўрнатишни бошлаган биринчи Европа давлати эди.
Бундан ташқари, икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар мунтазам равишда ўтказиб келинмоқда.
Парламентлараро ҳамкорлик ҳам изчил ривожланяпти. Хусусан, 2011 йилдан буён Италия парламенти Депутатлар палатаси ва Сенати билан ҳамкорлик қилиш бўйича Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатида дўстлик гуруҳлари фаолият юритмоқда. 2012 йилда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Италия парламенти Депутатлар палатаси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. 2023 йил апрель ойида Италия парламентида “Италия-Марказий Осиё” дўстлик гуруҳи тузилди.
Сенатнинг Халқаро ишлар бўйича қўмитаси раиси, Италия Парламентлараро Ассамблеясининг фахрий президенти Пьер Фердинандо Касини бошчилигидаги Италия парламенти делегацияси 2025 йилнинг 5-9 апрель кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150-Ассамблеясида фаол иштирок этди.
Ўзбекистон ва Италия халқаро ташкилотлар – БМТ, ЕХҲТ, Европа Иттифоқи ва бошқа тузилмалар доирасида ҳам фаол ҳамкорлик қиляпти. Италия Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш ва Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги битимни тузиш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди. Шунингдек, томонлар, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган “Италия – Марказий Осиё” мулоқоти доирасида ҳам фаол ҳамкорликни йўлга қўйган.
Ўзбекистон билан Италия ўртасидаги савдо-иқтисодий шериклик ҳам изчил ривож топмоқда. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2017 йилдаги 172,2 миллион доллардан 2024 йилда қарийб 438 миллион долларга етди. Бунга мамлакатлар ўртасида амалда бўлган энг қулай савдо режими, шунингдек, мамлакатимиз 2021 йилда бенефициарига айланган Европа Иттифоқининг “GSP+” имтиёзли тизими кўп жиҳатдан ёрдам бермоқда.
1992 йилдан буён фаолият юритиб келаётган Савдо, иқтисодиёт ва саноат ҳамкорлиги ва экспорт кредитлари масалалари бўйича Ўзбекистон-Италия ҳукуматлараро ишчи гуруҳи ҳам икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва шерикликни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этяпти.
Давлатимиз раҳбарининг 2023 йил июнь ойида Италияга ташрифи муносабати билан Римда икки томоннинг 200 дан ортиқ тадбиркор ва компаниялари вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Италия бизнес-форуми бўлиб ўтди. Бизнес-форум якунлари бўйича жами 9,2 миллиард еврога тенг 38 та инвестициявий битим, 13 та технологик ҳамкорлик тўғрисидаги битим ҳамда 13 та экспорт шартномаси имзоланди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу мамлакатга ташрифи чоғида Италиядаги йирик компания ва саноат бирлашмалари раҳбарлари билан ҳам учрашув ўтказди. Мулоқот Милан шаҳрида давра суҳбати форматида бўлиб ўтди.
2023 йилнинг 7-8 сентябрь кунлари Италия қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат суверенитети ва ўрмон хўжалиги вазири Франческо Лоллобрижида ҳамда Италия ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири ўринбосари Эдмондо Чириелли ФАО шафелигида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференцияда иштирок этди. 2024 йил октябрь ойида эса Римда Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Алишер Шукуров Италия қишлоқ хўжалиги вазири Франческо Лоллобрижида билан учрашди.
Ўзбекистон тадбиркорлари Италияда ўтказиб келинаётган “Tuttofood” , “Macfrut”, “Simac Tanning Tech”, “TTG Rimini” ва “Artigiano in Fiera” каби халқаро кўргазмаларда мунтазам иштирок этяпти.
Ўзбекистонда Италия инвестицияси иштирокидаги 55 та корхона, жумладан, 24 таси 100 фоиз хорижий сармоя асосида фаолият юритади. Италиянинг 9 та компанияси, шунингдек, “Италия-Ўзбекистон” Савдо-саноат палатаси ваколатхоналари Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида аккредитациядан ўтган.
Италия инвестиция ва технологиялари иштирокида мамлакатимизда газ тақсимлаш тизимларини модернизация ва реконструкция қилиш, ҳашаматли темир йўл круизларини йўлга қўйиш, Жиззах вилоятида заъфарон етиштириш, чорвачиликни ривожлантириш бўйича лойиҳалар амалга оширилаётир.
2023 йил март ойидан бошлаб Тошкент, Милан ва Рим шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилгани ҳам ишбилармонлик алоқаларини кенгайтириш ва мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этаяпти.
Маданий-гуманитар ҳамкорлик Ўзбекистон-Италия муносабатларининг муҳим йўналиши ҳисобланади. Хусусан, 1998 йил сентябрь ойида мамлакатимизда “Ўзбекистон – Италия” дўстлик жамияти ташкил этилди.
Ўзбекистонда Турин ва Пиза университетларининг филиаллари муваффақиятли фаолият юритмоқда. 2023 йилда Бухорода Луиджи Ванвителли номидаги Кампания университетининг филиали очилди. 2024 йил сентябрь ойида Тошкент, Бухоро ва Самарқанд шаҳарларида Ўзбекистоннинг 45 ва Италиянинг 23 та олий ўқув юртлари раҳбарлари иштирокида “Ўзбекистон-Италия” биринчи ректорлар форуми муваффақиятли ўтказилди.
2025 йил 25 апрель куни Самарқанд шаҳрида икки давлат олий таълим муассасалари ректорлари иштирокида давра суҳбати бўлиб ўтди ва тадбир доирасида фан ва таълим соҳасига оид 6 та ҳужжат имзоланди.
2024 йил Италияда Ўзбекистонга бағишланган кўплаб маданий тадбирлар ўтказилгани билан ёдда қолди. “Ўзбекистон: саҳродаги авангард” кўргазмаси 2024 йилнинг 15 апрелидан 30 июнига қадар Флоренцияда ва 2024 йилнинг 16 апрелидан 30 июнига қадар Венециядаги “Ка Фоскари” университетида бўлиб ўтди. Шунингдек, 4-9 декабрь кунлари Рим, Милан ва Виарежио шаҳарларида Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилди.
Италия вакиллари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалида мунтазам иштирок этиб келмоқда. Эътиборлиси, Италия вакиллари бир неча бор ушбу нуфузли фестивалнинг Гран-при ва махсус совринларини қўлга киритган.
Ўз навбатида, 2018 йилда Римда бўлиб ўтган “Азиатика” XIX халқаро Осиё фильмлари кинофестивалида “Тоҳир ва Зуҳра” фильми жаҳон киноси ривожига, умуминсоний қадриятларни тарғиб этишга қўшган ҳиссаси учун махсус диплом билан тақдирланди.
Ўзбекистон Миллий павильони кетма-кет бешинчи йилдирки (2021 йилдан 2025 йилгача) Венецияда бўлиб ўтган Халқаро архитектура ва санъат биенналесининг италиялик ва хорижлик меҳмонлари орасида катта муваффақиятга эришяпти. Яна бир эътиборга молик янгилик, шу йил 8 май куни 19-Венеция халқаро архитектура биенналесида Ўзбекистон Миллий павилони очилгани бўлди.
Икки давлат ўртасида спорт соҳасидаги алоқалар ҳам мустаҳкамланиб боряпти. Хусусан, Италияда ўзбек миллий курашига бўлган қизиқиш жуда юқори, шу боис мазкур мамлакатда Ўзбек кураши академияси ташкил этилган. 2024 йилнинг 23-24 июль кунлари Римда кураш бўйича Ўзбекистон Президенти соврини учун халқаро турнир ўтказилди. Унда 17 давлатдан 33 нафар полвон ўзаро беллашди.
Ўз навбатида, Тошкентда Италиянинг “Ювентус” футбол клубининг академияси фаолият юритяпти. Шунингдек, Ўзбекистон ва Италия от спорти ҳамда велоспорт федерациялари ўртасида яқин алоқалар ўрнатилган.
Шу тариқа, томонлар мулоқотни чуқурлаштириш, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ва гуманитар алмашинувни ривожлантиришдан манфаатдор эканликларини намоён қиляптилар. Бу Ўзбекистон-Италия стратегик шериклигини конструктив ҳамкорлик намунасига айлантирмоқда.
Сўнгги сўз ўрнида айтиши жоизки, Италия Бош вазири Жоржа Мелонининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи икки томонлама муносабатларини янада чуқурлаштиришда алоҳида аҳамиятга эга бўлади. Ташриф, шунингдек, аввал олий даражадаги ташрифлар чоғида эришилган келишувларни амалга оширишда муҳим босқич бўлиши ҳамда Ўзбекистон-Италия шериклиги орқали Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги барқарор алоқаларни мустаҳкамлашга ҳисса қўшиш ва ҳамкорликни янада кенгайтиришга янги суръат бағишлаши кутилмоқда.

Узбекистан-Италия: Долгосрочное стратегическое партнерство, нацеленное на устойчивый рост
Этот визит станет важной вехой в новейшей истории узбекско-итальянских отношений, начало которым было положено в марте 1992 года. Как только были установлены дипломатические контакты между двумя странами, в Ташкенте открылось Посольство Италии, а в 1998 году Узбекистан открыл свое представительство в Риме.
Во Флоренции и Милане с 2021 и 2023 годов, соответственно, функционируют институты почётных консульств Узбекистана, которые служат укреплению и расширению народной и экономической дипломатии.
Новую динамику взаимодействие между двумя странами получило в последние годы. 8-9 июня 2023 года состоялся официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Италию, по итогам которого была принята Совместная декларация об установлении отношений стратегического партнёрства между двумя странами.
9-11 ноября того же года Узбекистан с официальным визитом посетил Президент Италии Серджо Маттарелла.
Политический диалог активно поддерживается и на высоком уровне. В декабре 2019 года и сентябре 2021 года главы МИД Узбекистана и Италии обменялись визитами, а в мае 2024 года встретились в Риме в рамках участия 3-й министерской конференции «Италия – Центральная Азия». Важно отметить, что Рим первым среди европейских стран начал налаживать этот диалог на министерском уровне еще в 2019 году.
Кроме того, внешнеполитические ведомства двух стран регулярно проводят политические консультации.
Последовательно развиваются межпарламентские связи. С 2011 года в Олий Мажлисе действуют парламентские группы Законодательной палаты и Сената по сотрудничеству с Палатой депутатов и Сенатом Парламента Италии. В 2012 году был подписан Меморандум о сотрудничестве между Законодательной палатой Олий Мажлиса и Палатой депутатов Парламента Италии. В апреле 2023 года в Парламенте Италии создана также группа дружбы «Италия-Центральная Азия».
Парламентская делегация Италии во главе с председателем сенатской комиссии по иностранным делам, почетным председателем Межпарламентской ассамблеи Италии Пьер Фердинандо Казини приняла участие в 150-й Ассамблее Межпарламентского союза, состоявшейся 5-9 апреля 2025 года в Ташкенте.
Узбекистан и Италия также взаимодействуют в рамках международных организаций и объединений – ООН, ОБСЕ, ЕС и других. Италия поддерживает усилия Узбекистана по вступлению во Всемирную торговую организацию и заключению Соглашения по расширенному партнерству и сотрудничеству с Европейским Союзом. Также стороны активно взаимодействуют в рамках диалога «Италия –Центральная Азия», направленного на укрепление регионального сотрудничества.
Торгово-экономические отношения между Узбекистаном и Италией демонстрируют устойчивый рост. Объемы взаимной торговли увеличились с 172,2 миллиона долларов в 2017 году почти до 438 миллионов долларов в 2024 году. Этому во многом способствует режим наибольшего благоприятствования в торговле, действующий между странами, а также преференциальная система ЕМ «GSP+», бенефициаром которой наша страна стала в 2021 году.
Двусторонняя Межправительственная рабочая группа по вопросам торговли, экономического, промышленного сотрудничества и экспортных кредитов, действующая с 1992 года, также играет важную роль в продвижении экономического сотрудничества и расширении кооперации между странами.
В преддверие визита главы нашего государства в Италию в июне 2023 года в Риме прошёл узбекско-итальянский бизнес-форум с участием свыше 200 предпринимателей и компаний с обеих сторон. По его результатам было подписано 38 инвестиционных соглашений, 13 соглашений по технологическому партнёрству и 13 экспортных контрактов на общую сумму 9,2 миллиарда евро.
Посещая страну, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев также встретился с руководителями крупнейших компаний и промышленных ассоциаций Италии. Встреча прошла в Милане в формате «круглого стола».
7-8 сентября 2023 года министр сельского хозяйства, продовольственного суверенитета и лесного хозяйства Италии Франческо Лоллобриджида и заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Эдмондо Чириелли приняли участие в Международной конференции по продовольственной безопасности под эгидой ФАО в Самарканде. А в октябре 2024 года в Риме заместитель министра сельского хозяйства Узбекистан Алишер Шукуров встретился с министром сельского хозяйства Италии Франческо Лоллобриджидой.
Предприниматели Узбекистана регулярно принимают участие в таких престижных ежегодных международных выставках, как «Tuttofood» (продовольствие, май, Милан), «Macfrut» (плодоовощной, май, Римини), «Simac Tanning Tech» (кожевенно-обувная промышленность, сентябрь, Милан), «TTG Rimini» (индустрия туризм, октябрь, Римини) и «Artigiano in Fiera» (прикладное искусство, декабрь, Милан).
В Узбекистане осуществляют деятельность 55 предприятий с участием итальянских инвестиций, в том числе 24 – со 100% капиталом. При Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана аккредитованы офисы 9 итальянских компаний, а также Торговой палаты «Италия–Узбекистан».
С участием итальянских инвестиций и технологий в нашей стране реализуются проекты по модернизации и реконструкции газораспределительных систем, запуску люксовых железнодорожных круизов, выращиванию шафрана в Джизакской области, развитию животноводства.
Расширению и укреплению делового сотрудничества способствует и открытие регулярного прямого авиасообщения между Ташкентом, Миланом и Римом с марта 2023 года.
Культурно-гуманитарное сотрудничество является важным направлением узбекско-итальянских отношений. С сентября 1998 года в нашей стране осуществляет деятельность Общество дружбы «Узбекистан – Италия».
В Узбекистане успешно функционируют филиалы Туринского и Пизанского университетов. В 2023 году в Бухаре открылось отделение Университета Кампании имени Луиджи Ванвителли. В сентябре 2024 года в Ташкенте, Бухаре и Самарканде состоялся первый форум ректоров «Узбекистан–Италия» с участием руководителей 45 узбекских и 23 итальянских вузов.
25 апреля 2025 года в Самарканде состоялся «круглый стол» с участием ректоров высших учебных заведений двух стран, в рамках которого были подписаны 6 документов в сфере науки и образования.
2024 год в Италии стал богатым на культурные мероприятия¸ посвященные Узбекистану. 15 апреля – 30 июня 2024 года во Флоренции и 16 апреля – 30 июня 2024 года в университете «Ка Фоскари» в Венеции проведена выставка «Узбекистан: авангард в пустыне». 4-9 декабря 2024 года в Риме, Милане и Виареджо прошли Дни культуры Узбекистана.
Представители Италии регулярно участвуют в Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари», проводимом в Самарканде. Представители Италии неоднократно становились обладателями Гран-при и специального приза данного конкурса.
В свою очередь, в 2018 году на XIX Международном кинофестивале азиатских фильмов «Азиатика» в Риме фильм «Тахир и Зухра» был удостоен специального диплома за вклад в развитие мирового киноискусства и продвижение общечеловеческих ценностей.
Пятый год подряд – с 2021 по 2025 годы Национальный павильон Узбекистана пользуется большим успехом среди итальянских и зарубежных гостей Международной биеннале архитектуры и искусства в Венеции. 8 мая 2025 года на 19-й Международной Венецианской архитектурной биеннале открылся Национальный павильон Узбекистана.
Укрепляется и спортивное сотрудничество между двумя странами. В Италии наблюдается большой интерес к узбекской национальной борьбе, в связи с чем в этой стране была создана Академия борьбы кураш. 23-24 июля 2024 года в Риме прошёл Международный турнир по борьбе кураш на Кубок Президента Узбекистана, в котором приняли участие 33 спортсмена из 17 стран.
В свою очередь, в Ташкенте действует футбольная Академия итальянского клуба «Ювентус».
Налажено сотрудничество между федерациями конного и велосипедного спорта Узбекистана и Италии.
Таким образом, стороны демонстрируют взаимную заинтересованность в углублении диалога, наращивании товарооборота и развитии гуманитарных обменов, что делает узбекско-итальянское стратегическое партнерство примером конструктивного взаимодействия.
В данном контексте предстоящий визит Премьер-министра Италии Джорджи Мелони в Узбекистан обретает особое значение. Ожидается, что он станет важным этапом в реализации договоренностей, достигнутых в ходе предыдущих узбекско-итальянских саммитов на высшем уровне, а также придаст новый импульс дальнейшему расширению сотрудничества, способствуя укреплению устойчивых связей между Европейским Союзом и Центральной Азией через призму двустороннего партнерства.