Италия Бош вазири Жоржа Мелони 28-29 май кунлари ташриф билан Ўзбекистонда бўлади.
Ушбу ташриф 1992 йил март ойида бошланган Ўзбекистон-Италия муносабатларининг замонавий тарихида муҳим босқич бўлади. Икки давлат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилиши биланоқ Тошкентда Италия элчихонаси, 1998 йилда эса Римда Ўзбекистон ваколатхонаси очилди.
2021 ва 2023 йиллардан буён Флоренция ва Миланда Ўзбекистоннинг фахрий консуллиги институтлари фаолият кўрсатмоқда. Бу институтлар эса халқ ва иқтисодий дипломатияни мустаҳкамлаш ҳамда кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик сўнгги йилларда янги босқичга кўтарилди. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2023 йил 8-9 июнь кунлари расмий ташриф билан Италияда бўлди. Ташриф якунлари бўйича икки давлат ўртасида стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида Қўшма декларация қабул қилинди.
Ўша йилнинг 9-11 ноябрь кунлари Италия Президенти Сержо Маттарелла расмий ташриф билан Ўзбекистонга келди.
Сиёсий мулоқот фаол қўллаб-қувватланмоқда ва юқори даражада давом эттирилмоқда. 2019 йилнинг декабрь ва 2021 йил сентябрь ойларида Ўзбекистон ва Италия ташқи ишлар вазирлари ўзаро ташриф алмашишди. 2024 йил май ойида эса Римда бўлиб ўтган “Италия – Марказий Осиё” учинчи вазирлар конференцияси доирасида учрашувлар ўтказилди. Таъкидлаш жоизки, Рим 2019 йилда вазирлар даражасида ушбу мулоқотни ўрнатишни бошлаган биринчи Европа давлати эди.
Бундан ташқари, икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар мунтазам равишда ўтказиб келинмоқда.
Парламентлараро ҳамкорлик ҳам изчил ривожланяпти. Хусусан, 2011 йилдан буён Италия парламенти Депутатлар палатаси ва Сенати билан ҳамкорлик қилиш бўйича Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатида дўстлик гуруҳлари фаолият юритмоқда. 2012 йилда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Италия парламенти Депутатлар палатаси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. 2023 йил апрель ойида Италия парламентида “Италия-Марказий Осиё” дўстлик гуруҳи тузилди.
Сенатнинг Халқаро ишлар бўйича қўмитаси раиси, Италия Парламентлараро Ассамблеясининг фахрий президенти Пьер Фердинандо Касини бошчилигидаги Италия парламенти делегацияси 2025 йилнинг 5-9 апрель кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150-Ассамблеясида фаол иштирок этди.
Ўзбекистон ва Италия халқаро ташкилотлар – БМТ, ЕХҲТ, Европа Иттифоқи ва бошқа тузилмалар доирасида ҳам фаол ҳамкорлик қиляпти. Италия Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш ва Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги битимни тузиш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди. Шунингдек, томонлар, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган “Италия – Марказий Осиё” мулоқоти доирасида ҳам фаол ҳамкорликни йўлга қўйган.
Ўзбекистон билан Италия ўртасидаги савдо-иқтисодий шериклик ҳам изчил ривож топмоқда. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2017 йилдаги 172,2 миллион доллардан 2024 йилда қарийб 438 миллион долларга етди. Бунга мамлакатлар ўртасида амалда бўлган энг қулай савдо режими, шунингдек, мамлакатимиз 2021 йилда бенефициарига айланган Европа Иттифоқининг “GSP+” имтиёзли тизими кўп жиҳатдан ёрдам бермоқда.
1992 йилдан буён фаолият юритиб келаётган Савдо, иқтисодиёт ва саноат ҳамкорлиги ва экспорт кредитлари масалалари бўйича Ўзбекистон-Италия ҳукуматлараро ишчи гуруҳи ҳам икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва шерикликни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этяпти.
Давлатимиз раҳбарининг 2023 йил июнь ойида Италияга ташрифи муносабати билан Римда икки томоннинг 200 дан ортиқ тадбиркор ва компаниялари вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Италия бизнес-форуми бўлиб ўтди. Бизнес-форум якунлари бўйича жами 9,2 миллиард еврога тенг 38 та инвестициявий битим, 13 та технологик ҳамкорлик тўғрисидаги битим ҳамда 13 та экспорт шартномаси имзоланди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу мамлакатга ташрифи чоғида Италиядаги йирик компания ва саноат бирлашмалари раҳбарлари билан ҳам учрашув ўтказди. Мулоқот Милан шаҳрида давра суҳбати форматида бўлиб ўтди.
2023 йилнинг 7-8 сентябрь кунлари Италия қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат суверенитети ва ўрмон хўжалиги вазири Франческо Лоллобрижида ҳамда Италия ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири ўринбосари Эдмондо Чириелли ФАО шафелигида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференцияда иштирок этди. 2024 йил октябрь ойида эса Римда Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Алишер Шукуров Италия қишлоқ хўжалиги вазири Франческо Лоллобрижида билан учрашди.
Ўзбекистон тадбиркорлари Италияда ўтказиб келинаётган “Tuttofood” , “Macfrut”, “Simac Tanning Tech”, “TTG Rimini” ва “Artigiano in Fiera” каби халқаро кўргазмаларда мунтазам иштирок этяпти.
Ўзбекистонда Италия инвестицияси иштирокидаги 55 та корхона, жумладан, 24 таси 100 фоиз хорижий сармоя асосида фаолият юритади. Италиянинг 9 та компанияси, шунингдек, “Италия-Ўзбекистон” Савдо-саноат палатаси ваколатхоналари Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида аккредитациядан ўтган.
Италия инвестиция ва технологиялари иштирокида мамлакатимизда газ тақсимлаш тизимларини модернизация ва реконструкция қилиш, ҳашаматли темир йўл круизларини йўлга қўйиш, Жиззах вилоятида заъфарон етиштириш, чорвачиликни ривожлантириш бўйича лойиҳалар амалга оширилаётир.
2023 йил март ойидан бошлаб Тошкент, Милан ва Рим шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилгани ҳам ишбилармонлик алоқаларини кенгайтириш ва мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этаяпти.
Маданий-гуманитар ҳамкорлик Ўзбекистон-Италия муносабатларининг муҳим йўналиши ҳисобланади. Хусусан, 1998 йил сентябрь ойида мамлакатимизда “Ўзбекистон – Италия” дўстлик жамияти ташкил этилди.
Ўзбекистонда Турин ва Пиза университетларининг филиаллари муваффақиятли фаолият юритмоқда. 2023 йилда Бухорода Луиджи Ванвителли номидаги Кампания университетининг филиали очилди. 2024 йил сентябрь ойида Тошкент, Бухоро ва Самарқанд шаҳарларида Ўзбекистоннинг 45 ва Италиянинг 23 та олий ўқув юртлари раҳбарлари иштирокида “Ўзбекистон-Италия” биринчи ректорлар форуми муваффақиятли ўтказилди.
2025 йил 25 апрель куни Самарқанд шаҳрида икки давлат олий таълим муассасалари ректорлари иштирокида давра суҳбати бўлиб ўтди ва тадбир доирасида фан ва таълим соҳасига оид 6 та ҳужжат имзоланди.
2024 йил Италияда Ўзбекистонга бағишланган кўплаб маданий тадбирлар ўтказилгани билан ёдда қолди. “Ўзбекистон: саҳродаги авангард” кўргазмаси 2024 йилнинг 15 апрелидан 30 июнига қадар Флоренцияда ва 2024 йилнинг 16 апрелидан 30 июнига қадар Венециядаги “Ка Фоскари” университетида бўлиб ўтди. Шунингдек, 4-9 декабрь кунлари Рим, Милан ва Виарежио шаҳарларида Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилди.
Италия вакиллари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалида мунтазам иштирок этиб келмоқда. Эътиборлиси, Италия вакиллари бир неча бор ушбу нуфузли фестивалнинг Гран-при ва махсус совринларини қўлга киритган.
Ўз навбатида, 2018 йилда Римда бўлиб ўтган “Азиатика” XIX халқаро Осиё фильмлари кинофестивалида “Тоҳир ва Зуҳра” фильми жаҳон киноси ривожига, умуминсоний қадриятларни тарғиб этишга қўшган ҳиссаси учун махсус диплом билан тақдирланди.
Ўзбекистон Миллий павильони кетма-кет бешинчи йилдирки (2021 йилдан 2025 йилгача) Венецияда бўлиб ўтган Халқаро архитектура ва санъат биенналесининг италиялик ва хорижлик меҳмонлари орасида катта муваффақиятга эришяпти. Яна бир эътиборга молик янгилик, шу йил 8 май куни 19-Венеция халқаро архитектура биенналесида Ўзбекистон Миллий павилони очилгани бўлди.
Икки давлат ўртасида спорт соҳасидаги алоқалар ҳам мустаҳкамланиб боряпти. Хусусан, Италияда ўзбек миллий курашига бўлган қизиқиш жуда юқори, шу боис мазкур мамлакатда Ўзбек кураши академияси ташкил этилган. 2024 йилнинг 23-24 июль кунлари Римда кураш бўйича Ўзбекистон Президенти соврини учун халқаро турнир ўтказилди. Унда 17 давлатдан 33 нафар полвон ўзаро беллашди.
Ўз навбатида, Тошкентда Италиянинг “Ювентус” футбол клубининг академияси фаолият юритяпти. Шунингдек, Ўзбекистон ва Италия от спорти ҳамда велоспорт федерациялари ўртасида яқин алоқалар ўрнатилган.
Шу тариқа, томонлар мулоқотни чуқурлаштириш, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ва гуманитар алмашинувни ривожлантиришдан манфаатдор эканликларини намоён қиляптилар. Бу Ўзбекистон-Италия стратегик шериклигини конструктив ҳамкорлик намунасига айлантирмоқда.
Сўнгги сўз ўрнида айтиши жоизки, Италия Бош вазири Жоржа Мелонининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи икки томонлама муносабатларини янада чуқурлаштиришда алоҳида аҳамиятга эга бўлади. Ташриф, шунингдек, аввал олий даражадаги ташрифлар чоғида эришилган келишувларни амалга оширишда муҳим босқич бўлиши ҳамда Ўзбекистон-Италия шериклиги орқали Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги барқарор алоқаларни мустаҳкамлашга ҳисса қўшиш ва ҳамкорликни янада кенгайтиришга янги суръат бағишлаши кутилмоқда.

On May 28-29, the Prime Minister of Italy Giorgia Meloni will pay an official visit to Uzbekistan.
This visit marks a significant milestone in the modern history of Uzbek–Italian relations, which began in March 1992. Shortly after the establishment of diplomatic ties between the two countries, the Embassy of Italy opened in Tashkent, and in 1998 Uzbekistan inaugurated its diplomatic mission in Rome.
Since 2021 and 2023, respectively, honorary consulates of Uzbekistan have been operating in Florence and Milan, contributing to the strengthening and expansion of people-to-people and economic diplomacy.
In recent years, the interaction between the two nations has gained new momentum. On June 8-9, 2023, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid an official visit to Italy. As a result of this visit, a Joint Declaration on establishing a strategic partnership between the two countries was adopted.
Subsequently, on November 9-11 of the same year, President of Italy Sergio Mattarella paid an official visit to Uzbekistan.
The political dialogue is being actively maintained at the highest level. In December 2019 and September 2021, the Foreign Ministers of Uzbekistan and Italy exchanged visits, and in May 2024, they met again in Rome on the sidelines of the 3rd Ministerial Conference “Italy – Central Asia”. It is noteworthy that Rome was the first among European capitals to initiate this ministerial-level dialogue with Central Asia back in 2019.
In addition, the foreign ministries of the two countries regularly hold political consultations.
Interparliamentary relations are also steadily developing. Since 2011, parliamentary groups in the Legislative Chamber and Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan have been operating to facilitate cooperation with the Chamber of Deputies and the Senate of the Parliament of Italy. In 2012, a Memorandum of Cooperation was signed between the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the Chamber of Deputies of the Italian Parliament. In April 2023, an “Italy–Central Asia” friendship group was also established in the Italian Parliament.
A parliamentary delegation from Italy, led by Chairman of the Senate Foreign Affairs Committee and Honorary President of the Inter-Parliamentary Assembly of Italy, Pier Ferdinando Casini, participated in the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, held on April 5-9, 2025, in Tashkent.
Uzbekistan and Italy also maintain close cooperation within the framework of international organizations and associations such as UN, OSCE, EU, and others. Italy supports Uzbekistan’s efforts to accede to the World Trade Organization and to conclude an Enhanced Partnership and Cooperation Agreement with the European Union. The sides are also actively engaged in the framework of the “Italy–Central Asia” dialogue, which is aimed at strengthening regional cooperation.
Trade and economic relations between Uzbekistan and Italy have shown steady growth. The volume of mutual trade increased from USD 172.2 million in 2017 to nearly USD 438 million in 2024. This growth has been significantly supported by the Most Favoured Nation trading regime in force between the two countries, as well as by the EU’s Generalised Scheme of Preferences Plus (GSP+), of which our country became a beneficiary in 2021.
The Bilateral Intergovernmental Working Group on Trade, Economic, and Industrial Cooperation and Export Credits, which has been operating since 1992, also plays an important role in advancing economic cooperation and expanding bilateral collaboration.
Ahead of the official visit of the President of Uzbekistan to Italy in June 2023, a Uzbekistan–Italy Business Forum was held in Rome, attended by more than 200 entrepreneurs and companies from both countries. As a result of the forum, 38 investment agreements, 13 technological partnership agreements, and 13 export contracts were signed, with a total value of EUR 9.2 billion.
During his visit, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev also met with the heads of Italy’s leading companies and industrial associations. This meeting was held in Milan in the format of a roundtable discussion.
On September 7–8, 2023, the Minister of Agriculture, Food Sovereignty and Forestry of Italy, Francesco Lollobrigida, and the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy, Edmondo Cirielli, participated in the International Conference on Food Security held under the auspices of FAO in Samarkand.
Later, in October 2024, Deputy Minister of Agriculture of Uzbekistan, Alisher Shukurov, met with the Minister of Agriculture of Italy, Francesco Lollobrigida in Rome.
Entrepreneurs from Uzbekistan regularly take part in prestigious annual international exhibitions such as “Tuttofood” (food industry, May, Milan), “Macfrut” (fruit and vegetable industry, May, Rimini), “Simac Tanning Tech” (leather and footwear industry, September, Milan), “TTG Rimini” (tourism industry, October, Rimini), and “Artigiano in Fiera” (applied arts, December, Milan).
There are 55 enterprises operating in Uzbekistan with the participation of Italian investment, including 24 with 100% Italian capital. In addition, 9 Italian companies and the “Italy–Uzbekistan” Chamber of Commerce are officially accredited with the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan.
Projects involving Italian investment and technology are being implemented in our country in areas such as the modernization and reconstruction of gas distribution systems, the launch of luxury railway cruises, saffron cultivation in the Jizzakh region, and the development of livestock farming.
The establishment of regular direct flights between Tashkent, Milan, and Rome in March 2023 has also contributed to the expansion and strengthening of business cooperation.
Cultural and humanitarian cooperation represents an important dimension of Uzbek–Italian relations. Since September 1998, the “Uzbekistan–Italy” Friendship Society has been actively operating in the country.
Branches of the University of Turin and the University of Pisa are successfully operating in Uzbekistan. In 2023, a branch of the University of Campania Luigi Vanvitelli was opened in Bukhara.
In September 2024, the first Uzbekistan–Italy Rectors’ Forum was held in Tashkent, Bukhara, and Samarkand, bringing together leaders of 45 Uzbek and 23 Italian higher education institutions.
On April 25, 2025, a roundtable discussion was held in Samarkand with the participation of rectors from higher education institutions of both countries, during which 6 documents in the fields of science and education were signed.
The year 2024 in Italy was rich in cultural events dedicated to Uzbekistan. From April 15 to June 30, 2024, in Florence, and from April 16 to June 30, 2024, at Ca’ Foscari University of Venice, the exhibition “Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert” was held. From December 4 to 9, 2024, the Days of Uzbek culture took place in Rome, Milan, and Viareggio.
Representatives from Italy regularly participate in the International Music Festival “Sharq Taronalari”, which take place in Samarkand. Italian performers have repeatedly won the Grand Prix and special prizes of the festival.
In turn, in 2018, at the 19th Asiatica International Asian Film Festival in Rome, the film “Tahir and Zuhra” was awarded a special diploma for its contribution to the development of world cinema and the promotion of universal human values.
For the fifth consecutive year, from 2021 to 2025, National Pavilion of Uzbekistan has enjoyed strong interest from Italian and international visitors at the Venice International Biennale of Architecture and Art. On May 8, 2025, National Pavilion of Uzbekistan was officially opened at the 19th Venice International Biennale of Architecture.
Cooperation in sports is also strengthening between the two countries. There is growing interest in Uzbek national wrestling – kurash in Italy, which led to the establishment of Italian Kurash Academy in the country. On July 23–24, 2024, an International Kurash tournament for the prize of the President of Uzbekistan was held in Rome, with the participation of 33 athletes from 17 countries.
Meanwhile, a football academy of the Italian club Juventus is operating in Tashkent.
Cooperation has also been established between the equestrian and cycling sports federations of Uzbekistan and Italy.
Thus, both sides demonstrate mutual interest in deepening dialogue, increasing trade turnover, and developing humanitarian exchanges, making the Uzbekistan–Italy strategic partnership a model of constructive engagement.
In this context, the upcoming visit of Prime Minister of Italy Giorgia Meloni to Uzbekistan holds particular significance. It is expected to become an important milestone in the implementation of agreements reached during previous Uzbekistan–Italy high-level summits and to give fresh impetus to the further expansion of cooperation, contributing to the strengthening of sustainable ties between the European Union and Central Asia through the prism of bilateral partnership.