Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-may kuni temir yo‘llarni rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2023-yil 10-oktyabrdagi qaroriga muvofiq, bu soha tubdan isloh qilinmoqda. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tarkibiy jihatdan o‘zgartirilib, nosohaviy bino, yondosh yer va ortiqcha vazifalar qisqartirildi. Natijada ilgari zarar bilan ishlagan kompaniya o‘tgan yili 47 milliard so‘m sof foyda bilan chiqdi. “Temiryo‘lkargo” kompaniyasi tashkil etilgach, yuk vagonlaridan foydalanish samaradorligi 2 karra oshdi.
Lekin hali imkoniyatlar ko‘p. Taqdimotda soha infratuzilmasini rivojlantirish va daromadni oshirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, tranzit yuklarini tashish quvvatidan to‘liq foydanilmayapti. Buni kelgusi yillarda 40 foizga oshirish orqali daromadni 2 karra ko‘paytirish mumkin.
Masalan, ilk bor Xitoy – Turkiya yo‘nalishi bo‘yicha yuk poyezdlari qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Yurtimizda yangi poyezdlar olib kelinib, qatnovlar yildan yilga ko‘paymoqda. Shu bois temir yo‘l infratuzilmasi o‘tkazuvchanligini izchil oshirib borish zarurligi ta’kidlandi.
Bu masala, ayniqsa, Toshkent atrofida dolzarb. Hozir tashqi yuklarning 70 foizi “Chuqursoy” stansiyasi orqali tashilmoqda. Ba’zan bunga bir necha kun vaqt sarflanib, ortiqcha xarajat va navbatga sabab bo‘layapti.
Shu bois yuk stansiyalarini poytaxt hududidan tashqariga chiqarish, Yangiyo‘l tumani va Yangi Toshkent yaqinida yirik stansiyalar barpo etish taklif qilinmoqda. Shuningdek, poytaxtimizni aylanib o‘tuvchi “Ozodlik – Yangiyer” temir yo‘li qurilishi ko‘zda tutilgan. Natijada Farg‘ona vodiysi bilan boshqa viloyatlar o‘rtasidagi yuk tashuvlari Toshkent shahriga kirmasdan amalga oshiriladi.
Yangi loyihalardan yana biri Samarqand – Urgut yo‘lidir. Hozirda ishlar boshlanib, 7 kilometr temir izlar yotqizilgan. Bu yo‘nalish uzunligi jami 54 kilometr bo‘lib, 2 ta vokzal, “Urgut” iqtisodiy zonasida 2 ta yuk stansiyasi quriladi.
Vokzallarga kirib-chiqish tartibi, xizmatlar sifati masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Yo‘lovchilar harakatiga qulaylik yaratish, turistlar uchun sharoitni yaxshilash, avtoturargohlarni kengaytirish vazifalari qayd etildi.

Определены задачи в железнодорожной сфере
Президент Шавкат Мирзиёев 27 мая ознакомился с презентацией о мерах по развитию железнодорожной отрасли.
В соответствии с постановлением главы государства от 10 октября 2023 года в данной сфере проводятся масштабные реформы. Акционерное общество «Узбекистон темир йуллари» прошло структурную трансформацию: сокращены непрофильные активы, прилегающие земельные участки и лишние функции. В результате компания, ранее работавшая с убытками, в прошлом году завершила год с чистой прибылью в размере 47 миллиардов сумов. После создания компании «Temiryoʻlkargo» эффективность использования грузовых вагонов увеличилась в два раза.
Тем не менее, потенциал отрасли далек от исчерпания. В ходе презентации были обозначены задачи по развитию инфраструктуры и увеличению доходов.
В частности, возможности по перевозке транзитных грузов используются не в полной мере. При увеличении объемов таких перевозок на 40 процентов в ближайшие годы можно удвоить доходы.
К примеру, впервые были запущены грузовые поезда по направлению Китай–Турция. В страну завозятся новые составы, и количество рейсов с каждым годом растет. В связи с этим подчеркнута необходимость поэтапного увеличения пропускной способности железнодорожной инфраструктуры.
Особенно актуальным этот вопрос является в пригородах Ташкента. В настоящее время 70 процентов внешних грузов проходят через станцию «Чукурсой», что иногда приводит к многодневным задержкам, дополнительным затратам и очередям.
В связи с этим предлагается вынести грузовые станции за пределы столицы и построить крупные станции в Янгиюльском районе и вблизи Нового Ташкента. Также планируется строительство объездной линии «Озодлик – Гулистан». Это позволит удвоить объемы грузоперевозок без захода в Ташкент.
Среди новых проектов — железнодорожная линия Самарканд – Ургут. В настоящее время уже проложено 7 километров рельсов. Общая протяженность линии составит 54 километра, будет построено 2 вокзала и 2 грузовые станции на территории экономической зоны «Ургут».
Отдельное внимание уделено вопросам упрощения доступа к территории вокзалов, повышения качества предоставляемых услуг. Отмечена необходимость создания удобств для передвижения, улучшения условий для туристов и расширения парковок.
Также заслушаны доклады ответственных лиц о планах по закупке электропоездов и повышению качества железнодорожного обслуживания.