Mamlakatimiz maktablarini bitiruvchi o‘g‘il-qizlarimizga
Avvalo, siz, azizlarni hayotingizdagi bugungi unutilmas quvonchli voqea – maktab ta’limini muvaffaqiyatli tugatib, yetuklik shahodatnomasini qabul qilib olayotganingiz va mustaqil hayotga qadam qo‘yayotganingiz bilan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu shukuhli ayyomda mamlakatimizdagi 10 mingdan ziyod maktabda mehribon ustozlar, hurmatli ota-onalar ishtirokida “so‘nggi qo‘ng‘iroq”lar jaranglab, 450 ming nafardan ortiq bitiruvchi yoshlarimiz sha’niga ezgu tilaklar bildirilmoqda.
Barchamiz bu fikrlarga chin dildan qo‘shilgan holda, katta orzu-umidlar bilan kelajak rejalarini tuzayotgan o‘g‘il-qizlarimizga ularni amalga oshirishda ulkan kuch-g‘ayrat, omad va zafarlar tilaymiz.
Ayniqsa, maktabni oltin medal bilan bitirayotgan 11 ming 500 nafardan ziyod farzandlarimizga, 2 mingdan ortiq kumush medal sohiblariga o‘qish va izlanishda, jamoat ishlarida o‘z tengdoshlariga doimo o‘rnak va namuna bo‘lib kelayotganlari uchun alohida tabrik va tilaklarimizni izhor etamiz.
Aziz bitiruvchi yoshlar!
Bugungi kunda biz o‘z oldimizga qo‘yayotgan buyuk maqsadlarni amalga oshirishda butun xalqimiz qatori, bilimli, hunarli, tadbirkor va vatanparvar, har tomonlama yetuk yoshlarimizga tayanamiz.
Kelajagimiz egalari bo‘lgan navqiron avlodimiz Yangi O‘zbekistonni barpo etishda katta bunyodkor kuch sifatida ishtirok etishi uchun zarur sharoitlarni yaratib bermoqdamiz. Jumladan, sizlarning zamonaviy ilm va kasb-hunarlar, ona tili bilan birga xorijiy tillar, IT va innovatsion texnologiyalarni, ijod va tadbirkorlik sohalarini puxta egallashingiz uchun hozirgi kunda 201 ta oliy o‘quv yurti, 598 ta texnikum, ko‘plab monomarkaz va texnoparklar, kutubxonalar, madaniyat, san’at va sport muassasalari samarali faoliyat ko‘rsatmoqda.
Ta’limning barcha bo‘g‘inlarida o‘quv-tarbiya ishlarining sifati va natijadorligini oshirish, bitiruvchi yoshlarimizga tanlov imkoniyatlarini kengaytirish uchun yangi-yangi tizim va dasturlar, elektron platformalar ishga tushirilmoqda.
Sizlar ana shunday beqiyos imkoniyatlardan oqilona foydalanib, yoshlik faslining oltinga teng har bir daqiqasini qadrlab, kelgusida Vatanimiz mustaqilligini, el-yurtimiz manfaatlarini barcha sohalarda dadil himoya qiladigan yetuk kadrlar, ongli va olijanob insonlar bo‘lib, xalqimizga sidqidildan xizmat qilasiz, deb ishonaman.
Shuni aslo unutmang, odamzot hayotda munosib o‘rin topishi, el-yurtning hurmati va e’tiboriga sazovor bo‘lishi uchun milliy va umuminsoniy qadriyatlarni egallab, doimo oldinga intilib yashashi, izlanish va o‘rganishdan aslo to‘xtamasligi kerak.
Halol va mashaqqatli mehnat, ilmga, kasbga, ota-ona va oilaga sadoqat, hech shubhasiz, insonni yuksaltiradi, uning hayotini fayzli va charog‘on etadi.
Ayniqsa, sizlar kabi navqiron, azm-u shijoatli yoshlarimizga shiddatli zamondan ibrat olib, har kuni bir natijaga erishib, irodangizni sinovlarda toblab, faqat va faqat oldinga qarab borish yarashadi.
Aminman, sizlarning yangi g‘oya va tashabbuslaringiz, turli sohalardagi yutuqlaringiz Yangi O‘zbekistonni yanada qudratli etadigan moddiy va ma’naviy asoslarni barpo etishga beqiyos hissa bo‘lib qo‘shiladi.
Sizlardek o‘z kuchiga ishongan, qat’iyatli yoshlardan qadrdon maktabingiz, aziz ustozlaringiz va ota-onalaringiz, butun xalqimiz faqat ezgu ishlar va yorqin natijalar kutadi.

Искренне поздравляю вас с сегодняшним радостным, незабываемым событием – успешным окончанием школы, получением аттестатов и вступлением в самостоятельную жизнь.
В этот знаменательный день в более 10 тысячах школ страны проходит «последний звонок» с участием заботливых учителей, уважаемых родителей, в адрес свыше 450 тысяч выпускников звучат добрые напутствия.
Мы присоединяемся к ним и от всего сердца желаем юношам и девушкам, с большими мечтами и надеждами строящим планы на будущее, сил, энергии и успехов в их реализации.
Особенно поздравляем и выражаем самые добрые пожелания более 11 500 выпускников, завершающим школу с золотыми медалями, 2 000 серебряных медалистов, которые всегда были примером для сверстников в учебе, обретении знаний и общественной деятельности.
Сегодня мы, как и весь наш народ, в достижении стоящих перед нами великих целей опираемся прежде всего на обладающую знаниями, профессиями, предприимчивую, патриотичную и всесторонне развитую молодежь.
Мы формируем необходимые условия для активного участия подрастающего поколения – созидателей нашего будущего – в построении Нового Узбекистана. Для того чтобы вы глубоко овладевали современными знаниями и профессиями наряду с родным языком и иностранными языками, IT и инновационными технологиями, разными направлениями творчества и предпринимательства в настоящее время эффективно действуют 201 высшее учебное заведение, 598 техникумов, многочисленные моноцентры и технопарки, библиотеки, учреждения культуры, искусства и спорта.
Запускаются все новые и новые системы и программы, электронные платформы с целью повышения качества и результативности учебно-воспитательной работы на всех этапах образования, расширения возможностей выбора для выпускников.
Уверен, что вы в полной мере используете такие огромные возможности, будете дорожить каждой минутой своей молодости, станете настоящими профессионалами, смело и решительно защищающими независимость и интересы Родины во всех сферах, умными и благородными людьми, преданными своей стране и народу.
Помните, чтобы занять достойное место в жизни, завоевать уважение в обществе, человек должен быть привержен национальным и общечеловеческим ценностям, всегда стремиться идти вперед, не останавливаться в поиске и овладении новыми знаниями и навыками.
Несомненно, честный и добросовестный труд, стремление к познанию, преданность своей профессии, любовь к родителям и семье возвышают человека, делают его жизнь наполненной и яркой.
В наше стремительное время такие смелые, решительные и самоотверженные молодые люди, как вы, должны каждый день достигать определенного результата, закалять волю в испытаниях, идти вперед и только вперед.
Уверен, что ваши новые идеи, инициативы и достижения в разных сферах сделают Новый Узбекистан еще более сильным, станут неоценимым вкладом в формирование его прочных материальных и духовных основ.
Ваши родная школа, дорогие учителя и родители, весь наш народ ждут от вас, целеустремленной молодежи, уверенной в своих силах, благих дел и ярких успехов.