Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 сентябрь куни Самарқандда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммитида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух билан учрашув ўтказди.
Учрашув аввалида давлат раҳбарлари дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги муносабати билан бир-бирини самимий табрикладилар.
Ўзбекистон-Мўғулистон муносабатларини фаоллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Икки мамлакат Президентлари жорий йил июнь ойида Тошкент шаҳрида ўтказилган биринчи қўшма бизнес-форум якунларини юқори баҳоладилар.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш учун кенг имкониятлар мавжудлиги таъкидланди. Бунинг учун зарор шартномавий-ҳуқуқий асосларни шакллантириш, қўшма кооперация, энг аввало, агросаноат соҳасида аниқ лойиҳа ва дастурларни илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Маданий-гуманитар алмашинувлар ва ҳудудлараро алоқаларни кенгайтиришдан иккала томон ҳам манфаатдор экани қайд этилди.
Мўғулистон Президенти Ўзбекистоннинг Шанхай ҳамкорлик ташкилотидаги самарали раислигини қайд этиб, саммит муваффақиятли ўтишини тилади.
Учрашув якунида икки мамлакат зртасидаги сиёсий ва иқтисодий алоқаларга тизимли тус бериш, ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича «йўл харитаси»ни қабул қилишга келишиб олинди.

14 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в Самарканде провел встречу с Президентом Монголии Ухнаагийном Хурэлсухом, прибывшим в нашу страну в рамках программы мероприятий очередного саммита Шанхайской организации сотрудничества.
В начале встречи главы государств обменялись искренними поздравлениями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений.
Рассмотрены вопросы активизации отношений узбекско-монгольского сотрудничества.
Президенты двух стран дали высокую оценку итогам первого узбекско-монгольского бизнес-форума, прошедшего в Ташкенте в июне этого года.
Отмечены широкие возможности для дальнейшего расширения торгово-экономического взаимодействия. Особое внимание уделено вопросам формирования необходимой договорно-правовой базы и продвижения конкретных проектов и программ совместной кооперации, прежде всего в агропромышленной сфере.
Выражена заинтересованность в углублении культурно-гуманитарных обменов и межрегиональных связей.
Президент Монголии отметил плодотворное председательство Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества и пожелал успешного проведения саммита.
По итогам встречи достигнута договоренность о придании системного характера политическим и экономическим контактам между двумя странами, принятии «дорожной карты» дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества.