Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан, Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити тадбирларида иштирок этиш учун 14 сентябрь куни Самарқанд шаҳрига келди.
Олий мартабали меҳмонни аэропортда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Сўнг Мўғулистон Президенти Ҳазрати Хизр мажмуасига келиб, Биринчи Президентимиз Ислом Каримов қабрига гул қўйди ва хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Ухнаагийн Хурэлсух саммит доирасида хорижий давлатлар раҳбарлари билан икки ва кўп томонлама учрашувлар ўтказиши кўзда тутилган.
Эслатиб ўтамиз, Мўғулистон 2004 йилдан бери Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ҳузуридаги кузатувчи давлат ҳисобланади.

On September 14, at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of Mongolia Khurelsukh Ukhnaa arrived to participate in the events of the next meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization in Samarkand.
The Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov and other officials met the distinguished guest at the Samarkand International Airport.
Then the President of Mongolia visited the «Hazrati Khizr» complex. The distinguished guest laid flowers at the grave of the first President of Uzbekistan Islam Karimov and honered his memory.
The program of the visit of the President of Mongolia provides for a number of bilateral and multilateral meetings with the leaders of foreign states on the sidelines of the summit.