Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 19-21 май кунлари расмий ташриф билан Венгрияда бўлади.
Давлатимиз раҳбари ташриф давомида Туркий давлатлар ташкилотининг Будапешт шаҳрида бўлиб ўтадиган норасмий саммитида иштирок этади.
Ўзбекистон ва Венгрия ўртасида дипломатик муносабатлар мамлакатимиз истиқлолга эришганидан кўп ўтмай, яъни 1992 йил 14 мартда ўрнатилган. Ўшандан бери икки томонлама муносабатлар расмий ўзаро ҳамкорликдан конструктив ва ўзаро ҳурматга асосланган мулоқотни йўлга қўйишгача бўлган муҳим эволюцияни бошидан кечирди.
2021 йил март ойида Венгрия Бош вазири Виктор Орбаннинг Тошкентга буюрган ташрифи якунлари бўйича Стратегик шериклик тўғрисидаги қўшма декларация имзоланди ва у замонавий жадал ҳамкорлик учун мустаҳкам пойдевор яратди. Ушбу ҳужжатда томонларнинг муносабатларни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш ниятлари қайд этилган.
Бугунги кунда икки давлат ўртасидаги сиёсий мулоқот юқори суръатда давом этмоқда. Бош вазир Виктор Орбаннинг Ўзбекистонга ташрифидан ташқари, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил октябрь ойида Венгрияга расмий ташрифи ҳам алоҳида эътиборга лойиқдир. Олий даражадаги музокаралар якунида саноат кооперацияси ва илмий-техникавий ҳамкорликдан тортиб, академик алмашинувларгача бўлган турли йўналишларни қамраб олган 16 та икки томонлама ҳужжат имзоланди. Ташриф доирасида икки мамлакат ишбилармон доираларининг етакчи вакиллари иштирок этган Ўзбекистон-Венгрия бизнес-форуми ҳам бўлиб ўтди.
Ҳозирда икки томонлама даражада ҳам, кўп томонлама форматларда ҳам фаол ҳамкорлик олиб борилмоқда. Давлатлараро ҳамкорлик кенг қамровли ҳуқуқий базага, жумладан, 50 дан ортиқ икки томонлама ҳужжатларга асосланади. Улардан энг муҳими инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш, илм-фан, инновациялар, қишлоқ, сув хўжалиги соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар, шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш ва юқори технологиялар соҳаларида идоралараро меморандумлар бўлди. Ҳуқуқий рўйхатга олишнинг бундай кўлами муносабатларнинг институционал асосларини мақсадли мустаҳкамлашдан далолат беради.
Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги парламентлараро ҳамкорлик икки давлатнинг стратегик шериклигини мустаҳкамлаш, сиёсий мулоқот, иқтисодий ҳамкорлик ва гуманитар алмашинувларнинг институционал асосларини қўллаб-қувватлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Бу механизм нафақат стратегик шериклик асосларини мустаҳкамлайди, балки тажриба алмашиш, қонунчилик ташаббусларини мувофиқлаштириш ва халқаро муаммоларга умумий ёндашувларни ишлаб чиқишда муҳим кўприк бўлиб хизмат қилади.
2020 йилда Ўзбекистон Олий Мажлиси ва Венгрия Миллий Ассамблеясида парламентлараро ҳамкорлик гуруҳлари ташкил этилди. Ўзаро ҳамкорликнинг бундай формати сиёсий ишонч ва шериклик барқарорлигини оширишга ёрдам беради. Бундан ташқари, парламент дипломатиясидан инсонпарварлик ташаббусларини илгари суриш, академик ва ёшлар алмашинувини қўллаб-қувватлаш, иқтисодий алоқаларни кенгайтириш воситаси сифатида тобора кўпроқ фойдаланилмоқда.
Икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасида ҳам самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган. Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийяртонинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида 2024-2026 йилларга мўлжалланган вазирликлараро ҳамкорлик дастури имзолангани бунинг ёрқин ифодаси бўлди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик Ўзбекистон-Венгрия муносабатларини ривожлантиришнинг асосий омили бўлиб қолаётир. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўсиш учун салмоқли салоҳиятга эга ва томонлар ўзаро савдо алоқаларини ишонч билан оширяпти. 2024 йилги маълумотларга кўра, мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 78 миллион АҚШ долларидан ошган бўлса, жорий йилнинг январь-март ойларида бу кўрсаткич 25,1 миллион долларни ташкил этиб, барқарор ўсишни кўрсатди.
Савдо-иқтисодий алоқаларни йўлга қўйиш жараёнида Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Венгрия ҳукуматлараро комиссия фаолияти алоҳида таъкидлаш жоиз. Комиссиянинг тўққизинчи йиғилиши 2024 йилнинг май ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган эди. Йиғилиш якунлари бўйича қатор икки томонлама ҳужжатлар, жумладан, икки мамлакат Савдо-саноат палаталари ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди. Икки томонлама келишувларни амалга ошириш, жумладан, “Ангрен” ЭИЗда Венгрия компаниялари учун Махсус саноат зонасини ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди. 2024 йил октябрь ойида мазкур лойиҳани амалга ошириш бўйича инвестиция шартномаси имзоланди.
Иқтисодий мулоқотда 2021 йилда тузилган Ўзбекистон-Венгрия ишбилармонлар кенгаши ва 2022 йилда ташкил этилган Ўзбекистон-Венгрия тараққиёт жамғармаси фаолияти алоҳида ўрин тутади. Унинг асосий мақсади қўшма инвестициявий лойиҳаларни молиялаштиришдан иборат. 2023-2024 йиллар охирига қадар жамғарма 100 миллион евродан ортиқ ташаббусларни қўллаб-қувватлади. Жумладан, ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш, қишлоқ хўжалиги инфратузилмасини модернизация қилиш ва ресурсларни бошқаришда рақамли технологияларни жорий этишга маблағ киритди. Бугунги кунда Венгрия Ўзбекистондаги энг фаол европалик инвесторлар қаторидан жой олган. Иқтисодий ҳамкорликнинг асосий йўналишлари фармацевтика, агросаноат комплекси, озиқ-овқат саноати, машинасозлик, сув технологиялари бўлиб қолмоқда. Айни пайтда Ўзбекистонда Венгрия сармояси иштирокида ташкил этилган 17 та корхона фаолият кўрсатмоқда. Уларнинг 10 таси қўшма ва 4 таси 100 фоиз Венгрия капитали иштирокидаги корхоналардир.
Ўзбекистонда давлат банкларини ислоҳ қилиш ва хусусийлаштириш шароитида банк секторидаги ўзаро ҳамкорлик муҳим йўналишга айланиб бормоқда. 2022 йил декабр ойида “ОТР Bank” ва Ўзбекистон Молия вазирлиги ўртасида “Ипотекабанк”нинг 100 фоиз акцияларини Венгрия банки томонидан босқичма-босқич сотиб олиш тўғрисида битим имзоланган эди.
Сўнгги йилларда бизнес-форумлар, бизнес-миссиялар ва В2В учрашувларини ташкил этиш мунтазамлик касб этмоқда. Жумладан, Венгриянинг иқтисодий соҳа вазирликлари раҳбарлари бошчилигидаги делегациялар ҳар йили ўтказиладиган Тошкент халқаро инвестиция форумининг доимий иштирокчиси ҳисобланади. Шунингдек, сўнгги икки йил ичида бир қанча йирик бизнес тадбирлари, жумладан, Тошкентда бизнес-форум ва Будапештда Ўзбекистон компанияларининг род-шоуси ўтказилди. Ушбу платформалар ишбилармон доиралар вакиллари ўртасида барқарор алоқаларни шакллантириш, таъминот занжири ва иқтисодиётнинг реал секторида ҳамкорликни йўлга қўйишга хизмат қиляпти.
Маданий-гуманитар ҳамкорлик икки томонлама муносабатларни ривожлантиришда муҳим йўналиш саналади. Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги тарихий-маданий алоқаларнинг ёрқин тимсолларидан бири – бу венгер шарқшуноси, туркологи ва сайёҳи Арминий Вамбери (1832-1913) ҳисобланади. Унинг замонавий Марказий Осиё, хусусан, Ўзбекистон ҳудуди билан боғлиқ илмий-тадқиқот ишлари бугунги кунда ҳам давом этаётган маданиятлараро мулоқотга мустаҳкам замин яратди.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда Дебрецен университетининг таълим дастурлари, шунингдек, академик алмашинув, стажировка ва илмий тадқиқотлар бўйича лойиҳалар амалга ошириляпти. Ўзбекистонлик талабалар Венгрия университетлари, жумладан, Семмельвейс университетида тиббиёт, муҳандислик ва қишлоқ хўжалиги йўналишларида таҳсил олмоқда. Ҳар йили Венгрия ҳукумати “Стипендиум Хунгарикум” дастури орқали ушбу мамлакат университетларида ўқишни давом эттириш истагида бўлган ўзбекистонлик талабалар учун 170 та стипендия ажратади.
Маданий ташаббуслар доирасида маданият кунлари, концертлар, фотокўргазмалар ва миллий анъаналар тақдимотлари ташкил этилмоқда. Венгрия пойтахтида фаолият юритаётган Ўзбек тили ва маданияти маркази икки халқ ўртасидаги мулоқот майдонига айланган.
2020 йилда Будапештда Арминий Вамберининг ҳаёти ва саёҳатларига бағишланган “Марказий Осиёда венгер дарвеши” кўргазмаси ташкил этилди. Унда олимнинг Ўзбекистон бўйлаб саёҳатлари чоғида тўпланган қўлёзмалар, тарихий экспонатлар, шахсий музейидан олинган буюмлар намойиш этилди. Кўргазмани 5 мингдан ортиқ киши томоша қилди ва бу Венгрияда мамлакатимиз тарихи ва маданиятига бўлган қизиқиш юқори экани тасдиқлади.
2024 йил октябрь ойида Венгриянинг Лакителек шаҳрида буюк ўзбек шоир ва мутафаккир, атоқли давлат ва жамоат арбоби Алишер Навоий бюсти ўрнатилди. Венгрияда Навоийга ўрнатилган ёдгорлик таниқли венгер ҳайкалтароши Георги Лантос томонидан яратилган.
2025 йил январь ойида Будапештда биринчи Ўзбек киноси кунлари муваффақиятли ўтказилди. Қайд этиш жоизки, мазкур маданий анжуман Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлашда муҳим воқеага айланди. Хусусан, Венгрия жамоатчилиги замонавий ўзбек фильмларини катта қизиқиш билан кутиб олди.
Бундан ташқари, кутубхоналар, музейлар, ижодий уюшмалар ўртасидаги алоқалар фаол ҳам ривожланмоқда. Венгрия ҳам туркий халқларнинг маданий меросини ўрганиш ва оммалаштиришдан манфаатдор, бу қўшма илмий ва археологик экспедицияларни ривожлантиришга хизмат қилади.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон-Венгрия муносабатлари мувозанатли ва кўп қиррали ҳамкорлик намуналарини кўрсатиб, юксалишда давом этмоқда. Ушбу жиҳатлар жуғрофий ва тарихий тафовутлар стратегик фикрлаш, ўзаро тушуниш ва келажакка эътиборга асосланган мустаҳкам ҳамкорликни йўлга қўйишга тўсқинлик қилмаслигини тасдиқлайди. Ҳозирги динамикани инобатга олган ҳолда, ишонч билан айтиш мумкинки, Ўзбекистон ва Венгрия ҳамкорликнинг янги босқичига қадам қўймоқда.
Венгрия 2018 йилдан буён кузатувчи мақомида бўлган Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги ўзаро ҳамкорлик алоҳида аҳамиятга эга. Бу иштирок Будапештга туркий давлатлар билан яқин алоқалар ўрнатиш ва минтақалараро интеграцияга ҳисса қўшиш имконини беряпти. Шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги шериклик Ўзбекистон ва Венгрияга транспорт, энергетика, рақамлаштириш, таълим ва экология соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун ноёб имкониятларни тақдим этмоқда.
Глобал ўзгаришлар ва минтақавий тузилмаларнинг роли ортиб бораётган бугунги шароитда Ўзбекистон Венгрияга Европа Иттифоқи билан алоқаларни чуқурлаштиришга кўмаклашиш ва айни пайтда туркий дунё ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қодир шерик сифатида қарайди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Президентининг Венгрияга бўлажак расмий ташрифи эришилган келишувларни янада мустаҳкамлаш ва ҳамкорликнинг янги уфқларини очишга хизмат қилади. Ташрифнинг Туркий давлатлар ташкилоти норасмий саммити доирасида ўтиши ҳам мулоқотнинг ишончли хусусияти ва мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий ҳамоҳанглик даражаси юқори эканлигини тасдиқлайди.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to Hungary from May 19 to 21 and will also take part in the informal summit of the Organization of Turkic States, which will be held in Budapest.
Diplomatic relations between Uzbekistan and Hungary were established on 14 March 1992, shortly after Uzbekistan’s independence. Since then, bilateral cooperation has undergone a significant evolution - from formal interaction to building a constructive and mutually respectful dialogue.
The foundation for today’s intensive cooperation was laid in March 2021, when, following the visit of Prime Minister of Hungary Viktor Orbаn to Tashkent, a Joint Declaration on Strategic Partnership was signed. This document solidified the parties’ intention to elevate relations to a qualitatively new level.
Today, the political dialogue between the two countries is characterized by a high degree of dynamism. Beyond Viktor Orbаn’s visit to Uzbekistan, the official visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Hungary in October 2022 warrants particular attention. As a result of the high-level negotiations, 16 bilateral documents were signed, covering a wide range of areas - from industrial cooperation and scientific-technical interaction to academic exchanges. The visit also included an Uzbek-Hungarian business forum, in which leading representatives of the business communities of both countries participated.
Currently, active cooperation is underway both bilaterally and in multilateral formats. Interstate interaction is underpinned by an extensive legal framework comprising over 50 bilateral documents. Key among these are agreements on the mutual protection of investments, cooperation in the fields of science, innovation, agriculture, water management, as well as interdepartmental memorandums in education, healthcare, and high technology. This scale of legal formalization demonstrates a deliberate strengthening of the institutional basis of the relationship.
Inter-parliamentary cooperation between Uzbekistan and Hungary plays a vital role in solidifying the strategic partnership between the two countries, supporting the institutional foundation for political dialogue, economic interaction, and humanitarian exchanges. This mechanism not only strengthens the basis of the strategic partnership but also serves as an important channel for the exchange of experiences, the coordination of legislative initiatives, and the development of common approaches to international challenges.
In 2020, inter-parliamentary cooperation groups were established in the Oliy Majlis of Uzbekistan and the National Assembly of Hungary. This format of interaction contributes to the growth of political trust and the sustainability of the partnership. Moreover, parliamentary diplomacy is increasingly utilized as an instrument for promoting humanitarian initiatives, supporting academic and youth exchanges, and expanding economic ties.
Fruitful cooperation has also been established between the foreign policy departments of the two countries. A prime example of this was the signing of the inter-ministerial Cooperation Program for 2024-2026 during the visit of Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Péter Szijjártó to Uzbekistan.
Trade and economic cooperation remains a key factor in the development of Uzbek-Hungarian relations. The volume of bilateral trade turnover has a significant potential for growth and the sides are steadily increasing their trade relations. If according to the data for 2024, trade between the countries exceeded 78 million US dollars, in January-March of this year this figure was 25.1 million dollars, demonstrating stable growth.
The Uzbek-Hungarian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation holds particular significance in the process of establishing trade and economic ties. The ninth meeting of the commission took place in Tashkent in May 2024. As a result, a number of bilateral documents were signed, including a memorandum of understanding between the chambers of commerce and industry of both countries. Issues related to the implementation of bilateral agreements were discussed, including the creation of a Special Industrial Zone for Hungarian companies in the “Angren” Free Economic Zone. An investment agreement for the implementation of this project was signed in October 2024.
The activities of the Uzbek-Hungarian Business Council, established in 2021, and the Uzbek-Hungarian Development Fund, founded in 2022, occupy a special place in the economic dialogue. The primary objective of the latter is to finance joint investment projects. In 2023–2024, the fund supported initiatives worth over €100 million, including the establishment of manufacturing facilities, the modernization of agricultural infrastructure, and the introduction of digital solutions in resource management.
Hungary is now consistently among the most active European investors in Uzbekistan. The main areas of economic interaction are pharmaceuticals, the agro-industrial complex, the food industry, mechanical engineering, and water technologies. Currently, 17 enterprises with Hungarian capital participation are operating in Uzbekistan, including 10 joint ventures and 4 with 100% Hungarian capital.
In the context of the reform and privatization of state-owned banks in Uzbekistan, interaction in the banking sector is becoming an important area of cooperation. In December 2022, an agreement was signed between OTP Bank and the Ministry of Finance of Uzbekistan on the phased acquisition of 100% of the shares of Ipoteka-Bank.
Business forums, missions, and B2B meetings have become a regular practice. Representative Hungarian delegations, led by heads of ministries in the economic sector, have become traditional participants in the annual Tashkent International Investment Forum. Over the past two years alone, a number of major business events have been held, including a business forum in Tashkent and a road show of Uzbek companies in Budapest. These platforms facilitate the formation of sustainable contacts between business circles, the establishment of supply chains, and cooperation in the real sector of the economy.
Cultural and humanitarian cooperation remains an important area in the development of bilateral interaction. One of the most prominent symbols of the historical and cultural ties between Uzbekistan and Hungary is the Hungarian orientalist, Turkologist, and traveler Ármin Vámbéry (1832-1913). His scientific and research activities related to modern Central Asia, particularly the territory of Uzbekistan, laid a solid foundation for intercultural dialogue that continues to this day.
Currently, educational programs of the University of Debrecen are operating in Uzbekistan, and projects on academic exchanges, internships, and scientific research are being implemented. Hungarian universities, including Semmelweis University, are open to students from Uzbekistan, especially in the fields of medicine, engineering, and agriculture. Annually, the Hungarian government, through the Stipendium Hungaricum program, allocates 170 scholarships for Uzbek students wishing to continue their studies at universities in that country.
Cultural initiatives include the organization of cultural days, concerts, photo exhibitions, and presentations of national traditions. The Hungarian capital hosts a Center for Uzbek Language and Culture, which has become a platform for dialogue between the two peoples.
In 2020, the exhibition “Hungarian Dervish in Central Asia,” dedicated to the life and travels of Ármin Vámbéry, was organized in Budapest. It featured manuscripts, historical exhibits, and items from the scholar’s personal museum, collected during his travels in Uzbekistan. The exhibition was visited by more than 5,000 people, indicating a high level of interest in the history and culture of our country in Hungary.
Further evidence of this was the opening in October 2024 of a monument to the Uzbek poet Alisher Navoi in the Hungarian city of Lakitelek, created by Hungarian sculptor György Lantosh.
In January 2025, the Days of Uzbek Cinema were held for the first time in Budapest to great success, becoming a significant event in strengthening cultural ties between Uzbekistan and Hungary. The Hungarian public received modern Uzbek films with great interest, reflecting the diversity of themes and genres of national cinema.
Ties between libraries, museums, and creative unions are also actively developing. Hungary is also interested in studying and promoting the Turkic cultural heritage, which contributes to the development of joint scientific and archaeological expeditions.
In conclusion, Uzbek-Hungarian relations are on the rise, demonstrating examples of mature, balanced, and multifaceted interaction. They confirm that geography and historical differences is not an obstacle to building strong cooperation based on strategic thinking, mutual understanding, and a forward-looking approach. Given the current dynamics, it can be confidently stated that Uzbekistan and Hungary are entering a new stage of partnership, where mutual interests find realization in concrete projects and proactive solutions.
Of particular importance is cooperation within the Organization of Turkic States (OTS), where Hungary has been an observer since 2018. This participation allows Budapest to build close ties with Turkic-speaking countries and contribute to interregional integration. Cooperation within the OTS provides Uzbekistan and Hungary with unique opportunities to implement joint projects in transport, energy, digitalization, education, and ecology.
In the context of global changes and the growing role of regional alliances, Hungary is viewed by Uzbekistan as a partner capable of facilitating the deepening of ties with the European Union while simultaneously supporting the initiatives of the Turkic world.
In this regard, the upcoming official visit of the President of Uzbekistan to Hungary is intended to solidify the agreements reached and define new horizons for the partnership. Its timing, coinciding with the informal summit of the OTS, underscores the trusting nature of the dialogue and the high degree of political synchronization between the two countries.