Poytaxtimiz jamoat transportida metropolitenning o‘rni juda katta. Yo‘lovchilarga qulayliklarni oshirish maqsadida yangi yo‘nalishlar qurilmoqda. Yunusobod yo‘li Turkiston bekatigacha, Chilonzor yo‘li Sergeli tumanigacha uzaytirildi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Toshkentda yerusti metrosi ham paydo bo‘ldi – Do‘stlik bekatidan Sergeligacha bo‘lgan yerusti halqasi barpo etildi. Bu yangi yo‘nalishlar poytaxtimizning Yunusobod, Yashnobod, Bektemir, Mirobod, Sergeli va Yangihayot tumanlarini bog‘lab, aholining kundalik qatnoviga katta qulaylik yaratdi.
Endi metropolitenni Toshkent traktor zavodi dahasigacha olib borish rejalashtirilgan. Bu bo‘yicha o‘tgan avvalgi muhokamalarda Prezidentimiz loyihani mablag‘ va qulaylik jihatidan maqbullashtirish vazifasini qo‘ygan edi. Shu asosida tayyorlangan yangi taklifga ko‘ra, loyihani 2 bosqichda amalga oshirish nazarda tutilmoqda. Birinchi bosqichda Chilonzor yo‘lining Pushkin bekatidan Mirzo Ulug‘bek tumanining Feruza dahasigacha mavjud temir yo‘lga parallel ravishda yer yuzasi bo‘ylab metro yo‘li quriladi. Ikkinchi bosqichda u yerdan Toshkent traktor zavodi dahasi shoh bekatigacha yo‘nalish barpo etiladi.
Hozirgi kunda shu tomondan poytaxtimiz markaziga bir kunda 47 mingta avtotransport, jami 194 mingta yo‘lovchi kirib kelishi kuzatilmoqda. Rejalashtirilgan yangi yo‘nalish 85 ming yo‘lovchini qamrab olishi kutilmoqda.

Доложено о новой линии метрополитена
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о запланированных проектах по развитию Ташкентского метрополитена.
Метрополитен занимает особое место в системе общественного транспорта столицы. Для повышения удобства пассажиров строятся новые линии. Юнусабадская линия продлена до станции «Туркистон», Чиланзарская — до Сергелийского района. По инициативе главы государства в Ташкенте появилось и надземное метро — построена кольцевая линия от станции «Дустлик» до Сергели. Эти новые направления связали Юнусабадский, Яшнабадский, Бектемирский, Мирабадский, Сергелийский и Янгихаётский районы, создав удобства для повседневных поездок горожан.
Теперь планируется продлить метро до массива «Ташкентский тракторный завод». На предыдущих обсуждениях Президент поручил оптимизировать проект с точки зрения затрат и удобства. Согласно подготовленному предложению, проект будет реализован в два этапа. На первом этапе от станции Пушкина Чиланзарской линии до массива Феруза в Мирзо-Улугбекском районе будет построена наземная линия параллельно существующим железнодорожным путям. На втором этапе она будет продлена до автостанции на массиве ТТЗ.
В настоящее время с этого направления в центр города ежедневно въезжает около 47 тысяч автомобилей, перевозящих в общей сложности 194 тысячи пассажиров. Ожидается, что новая линия метро будет обслуживать 85 тысяч пассажиров в день.