Prezident Shavkat Mirziyoyev 19-may kuni qurilish materiallari sanoatidagi ishlar va asosiy vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Aholi soni o‘sib, urbanizatsiya kengayib borayotgani sifatli qurilish materiallariga talabni yildan yilga oshirayapti. Tarmoq shunga mos ravishda rivojlantirib borilmoqda. Ko‘plab loyihalar amalga oshirilib, hozirgi kunda 10 mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda.
Bu yil birinchi chorakda ishlab chiqarish 8 foizga, eksport esa 11 foizga o‘sdi. Investitsiya dasturi doirasida 500 million dollarlik 9 ta yirik loyiha ishga tushdi. Dushanbe, Kobul va Filadelfiya shaharlarida “O‘zbekiston savdo uyi” tashkil etildi.
Hali oldinda rejalar ko‘p. Yil yakunigacha 2,4 milliard dollarlik 312 ta loyihani bajarib, 16 ming yuqori daromadli ish o‘rni yaratish, ishlab chiqarish miqdorini 53 trillion so‘mga, eksportni 1,2 milliard dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Taqdimotda mutasaddilar ushbu ko‘rsatkichlarga erishish chora-tadbirlari yuzasidan axborot berdi.
Davlatimiz rahbari sohada sifat, tannarx va qurilish madaniyati eng dolzarb masala ekanini ta’kidladi. Zamonaviy texnologiyalarni joriy etib, mahalliy mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirish, yurtimizdagi bunyodkorlik ishlarida ulardan kengroq foydalanish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Bunga erishishda ilm-fan va amaliy ishlanmalar muhim. Shu maqsadda soha bo‘yicha “R&D” tadqiqotlar markazi ochildi, Germaniyadan maslahatchi jalb qilindi.
Misol uchun, ariq va kanal yuzalari uchun o‘ramli beton qoplamasi tayyorlash texnologiyasi bo‘yicha ish boshlangan. Natijada betonlashga ketadigan vaqt va xarajat 10 foizga, suv sarfi 3-5 foizga kamayishi hisob-kitob qilingan.
Prezidentimiz geologiya va ilmga katta e’tibor qaratib, ichki va tashqi bozorlar uchun yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar yetkazib berish zarurligini ta’kidladi. Energiya va resurs sarfi yuqori yo‘nalishlarni tahlil qilib, tejamkor innovatsion yechimlarni qo‘llash muhimligi qayd etildi.
O‘tgan yili tarmoqdagi yirik korxonalar energiya auditidan o‘tkazilganda 300 million kilovatt soat iqtisod qilish imkoniyati aniqlangan. Bunday korxonalarda texnologiyani yangilash hamda ish tartibini oqilona tashkil etish orqali xarajatlarni kamaytirish mumkinligi aytildi.

Представлены планы в сфере строительных материалов
Президент Шавкат Мирзиёев 19 мая ознакомился с презентацией о состоянии дел и приоритетных задачах в индустрии строительных материалов.
Рост численности населения и расширение урбанизации ежегодно увеличивают спрос на качественные строительные материалы. В соответствии с этим развивается и сама отрасль: реализуются многочисленные проекты, в настоящее время функционируют почти 10 тысяч предприятий.
В первом квартале текущего года объем производства вырос на 8 процентов, экспорт — на 11 процентов. В рамках инвестиционной программы были запущены 9 крупных проектов на сумму 500 миллионов долларов. В городах Душанбе, Кабуле и Филадельфии открыты торговые дома Узбекистана.
Однако впереди стоит еще множество задач. До конца года планируется реализовать 312 проектов на общую сумму 2,4 миллиарда долларов, создать 16 тысяч высокооплачиваемқх рабочих мест, довести объем производства до 53 триллионов сумов, а экспорт — до 1,2 миллиарда долларов.
В ходе презентации ответственные лица доложили о мерах, направленных на достижение этих показателей.
Глава государства особо подчеркнул, что вопросы качества, себестоимости и культуры строительства являются самыми актуальными в отрасли. Поставлена задача внедрять современные технологии, повышать конкурентоспособность отечественной продукции и активнее использовать ее в строительстве внутри страны.
На этом пути важную роль играют наука и прикладные разработки. В этой связи был создан научно-исследовательский центр R&D, привлечен эксперт из Германии.
В качестве примера приведена начатая работа по производству рулонных бетонных покрытий для оросительных каналов и арыков. Расчеты показывают, что при этом можно сократить затраты времени и средств на бетонирование на 10 процентов, а расход воды — на 3–5 процентов.
Президент также обратил внимание на необходимость поставки продукции с высокой добавленной стоимостью как на внутренний, так и на внешний рынок, подчеркнув важность геологии и научного подхода. Указано на необходимость анализа энерго- и ресурсозатратных направлений и применения эффективных инновационных решений.
Так, по результатам энергоаудита крупных предприятий отрасли, проведенного в прошлом году, было выявлено, что можно сэкономить до 300 миллионов киловатт-часов. Подчеркнуто, что снижение затрат возможно за счет обновления технологий и рациональной организации производственного процесса.
Поставлена задача создать реестр предприятий по производству строительных материалов на платформе «Шаффоф курилиш» и через него обеспечить контроль за качеством продукции.