Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин 14-16 сентябрь кунлари давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлади.
Ташриф дастурига мувофиқ Самарқанд шаҳрида олий даражадаги икки томонлама музокаралар бўлиб ўтади.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади.
Ҳар доимгидек, ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари, энг аввало, савдо, инвестициялар, саноат кооперацияси, энергетика, транспорт, инновациялар, «яшил» ва рақамли иқтисодиёт борасидаги қўшма лойиҳалар, соғлиқни сақлаш, таълим ва маданият соҳаларидаги дастурларни илгари суриш масалалари диққат марказида бўлади.
Ўзбекистон ва Хитой етакчилари халқаро ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашадилар. Учрашув якунида Қўшма баёнот ва салмоқли келишувлар тўпламини имзолаш кўзда тутилган.
ХХР Раиси Си Цзиньпин 15-16 сентябрь кунлари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлиси доирасидаги тадбирларда иштирок этади.

Председатель КНР совершит государственный визит в Республику Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин 14-16 сентября этого года посетит нашу страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Самарканде пройдут двусторонние мероприятия на высшем уровне.
В ходе переговоров будут рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства, расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
Традиционно в центре внимания будут практические аспекты взаимодействия и вопросы продвижения совместных проектов, прежде всего в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации, энергетики, транспорта, инноваций, «зелёной» и цифровой экономики, программ в сферах здравоохранения, образования и культуры.
Лидеры Узбекистана и Китая также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной повестке. По итогам встречи планируется подписание Совместного заявления
и солидного пакета соглашений.
15-16 сентября Председатель КНР Си Цзиньпин примет участие в мероприятиях очередного заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.