Prezident Shavkat Mirziyoyev Urganch shahrida barpo etilgan Kasbiy ko‘nikmalar mintaqaviy markazini borib ko‘rdi.
Majmua Koreya xalqaro hamkorlik agentligi – KOICAning 9 million dollarlik grant mablag‘lari hisobidan qurilgan. Zamonaviy kasblar uchun zarur jihozlar, simulatsion uskunalar keltirib o‘rnatilgan. Bu yerda avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish, payvandchilik, yuk ko‘tarish mashinistligi, elektron va maishiy texnika ta’miri, mebelsozlik, sartaroshlik va kosmetologiya, mobilografiya hamda mehmonxona xizmati kabi 10 ta talab yuqori mutaxassislik o‘rgatiladi.
Buning uchun qariyb 2 gektar hududda zamonaviy o‘quv binolari, amaliy mashg‘ulot xonalari, 64 o‘rinli yotoqxona va boshqa yordamchi inshootlar qurilgan. Muassasa yiliga 300 nafar tinglovchini 6 oylik kasbiy tayyorgarlik kurslarida o‘qitish imkoniyatiga ega.
Prezident o‘quv-mashg‘ulot xonalarini kirib ko‘rdi. Mehmonxona yo‘nalishida saboq olayotgan yoshlar bilan samimiy suhbatlashdi.
- Urganch aeroportini Inchon aeroporti bilan sheriklikda dunyo darajasiga olib chiqamiz. Katta turizm markazlari, mehmonxonalar qurayapmiz. Endi xorijiy turistlar ko‘p kelishi uchun xizmat ham xalqaro darajada bo‘lishi kerak. Ular tariximiz, tabiatimiz uchun keladi, servis yaxshi bo‘lsa, xursand bo‘lib ketadi. Bunda ko‘p narsa xizmat ko‘rsatuvchilarning muomalasi, etikasi, saviyasiga bog‘liq. Shuning uchun bu imkoniyatdan foydalanib, kasbni yaxshi o‘rganing. Kelgusida o‘zingiz ham tadbirkor bo‘lishga harakat qiling, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Markazda Migratsiya agentligi hamda Koreyaning Hyundai va Germaniyaning SBH West bilan hamkorlikda elektromobillarga xizmat ko‘rsatish ixtisosligi ham yo‘lga qo‘yilgan. Bu esa ichki va tashqi mehnat bozori talablariga mos kadrlar yetishtirish imkonini beradi.
Xalqaro hamkorlik keng yo‘lga qo‘yilgan. Joriy yil yanvar oyida markazning boshqaruv xodimlari Koreya Respublikasida 2 haftalik o‘quv kurslarini tamomlab qaytgan. Ayni paytda esa ushbu mamlakatda 20 nafardan ziyod o‘qituvchi va murabbiylar malaka oshirmoqda.
Davlatimiz rahbari malakali kasbiy tayyorgarlik sanoatlashtirish, umuman, davlat rivojining asosi ekanini ta’kidladi. Amaliyot uskunalaridan samarali foydalanish, dars smenalarini oqilona tashkil etib, ko‘proq yoshlarni o‘qitish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Квалифицированная профессиональная подготовка — основа развития государства
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Региональный центр профессиональных навыков, открывшийся в городе Ургенче.
Комплекс возведен за счёт грантовых средств Агентства международного сотрудничества Республики Корея (KOICA) в размере 9 миллионов долларов. Он оснащен современным оборудованием и симуляционными установками, необходимыми для обучения востребованным профессиям. В центре обучают по 10 направлениям, включая техническое обслуживание автомобилей, сварочные работы, управление подъемной техникой, ремонт электронной и бытовой техники, мебельное производство, парикмахерское и косметологическое дело, мобилография и гостиничный сервис.
На территории почти 2 гектаров построены современные учебные корпуса, мастерские, общежитие на 64 места и вспомогательные объекты. Учебное заведение способно ежегодно обучать до 300 слушателей на шестимесячных курсах профессиональной подготовки.
Президент ознакомился с учебными аудиториями и пообщался с молодежью, обучающейся по направлению гостиничного сервиса.
– Мы выведем аэропорт Ургенча на мировой уровень в партнерстве с Инчхонским аэропортом. Строим крупные туристические центры, гостиницы. И если мы хотим, чтобы в Узбекистан приезжало больше иностранных туристов, уровень сервиса должен быть международным. Туристы приезжают ради нашей истории и природы, а если обслуживание будет качественным, они уедут довольными. Здесь многое зависит от культуры общения, этики и подготовки персонала. Поэтому используйте этот шанс и овладевайте профессией. В будущем стремитесь сами стать предпринимателями, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В центре также налажено обучение по специальности обслуживания электромобилей в сотрудничестве с Агентством по трудовой миграции, а также южнокорейской компанией Hyundai и немецкой SBH West. Это позволит готовить кадры, соответствующие требованиям как внутреннего, так и международного рынка труда.
Развивается широкое международное сотрудничество. В январе текущего года административный персонал центра прошел двухнедельные курсы повышения квалификации в Южной Корее. Сейчас свыше 20 преподавателей и инструкторов продолжают обучение в этой стране.
Глава государства подчеркнул, что квалифицированная профессиональная подготовка является основой индустриализации и развития страны в целом. Были даны указания по эффективному использованию оборудования, рациональной организации учебных смен и расширению охвата молодежи.