Xiva shahrida “Arda Xiva” xalqaro turizm markazining tantanali ochilish marosimi bo‘ldi. Prezident Shavkat Mirziyoyev marosimdagi nutqida viloyatning buyuk o‘tmishi va bugungi turizm salohiyati haqida so‘zladi.
– Xorazm dunyo sivilizatsiyasi va madaniyatiga bebaho hissa qo‘shgan Sharq gavharidir. Bu ko‘hna yurt jahonga dong‘i ketgan ne-ne olim-u fozillar, sarkarda va sultonlar, aziz avliyolar, betakror shoir va hofizlar vatanidir, – deya ta’kidladi davlat rahbari.
Bu yerdagi muhtasham tarixiy obidalar bebaho boylik ekani qayd etildi. Ochiq osmon ostidagi shahar-muzey – “Ichan qal’a” majmuasi umumbashariyat xazinasi sifatida YUNESKO ro‘yxatiga kiritilgan. Viloyatda 260 dan ziyod madaniy meros obyekti mavjud. Ular o‘zining noyob va go‘zal me’moriy qiyofasi bilan nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyoning jahon ravnaqidagi betakror o‘rnini belgilab beradigan tirik tarixdir.
Bugungi kunda bunga asoslanib, turizmni rivojlantirishga alohida strategik yo‘nalish sifatida e’tibor qaratilmoqda. Tarixiy yodgorliklar, madaniy meros obyektlari asrab-avaylanib, global turizm tarmog‘iga faol jalb qilinmoqda.
Shu bilan birga, o‘zida tarix va zamonaviylikni mujassam etgan yirik turistik majmualar ham barpo qilinayotir. “Arda Xiva” shunday ulkan rejalarning yana bir amaliy natijasidir. Ushbu muhtasham xalqaro turistik maskanda 17 ta mehmonxona va mehmon uylari, 9 ta restoran, ochiq va yopiq akvaparklar, 3 ming o‘rinli amfiteatr, 5 ta kino va konsert zali, ko‘rgazmalar paviloni, 70 ta do‘kon, 300 ta savdo rastasi, 11 ta hunarmandlar uyi, Sharq bozori va zargarlik markazi, favvoralar, sohil bo‘yi yo‘lagi bor.
Bunday ishlar hisobidan viloyatga turistlar oqimi qo‘shimcha ravishda 1 million nafarga oshadi, xizmatlar 1,2 trillion so‘mga ko‘payadi, kamida 2 mingta ish o‘rni yaratiladi.
– Ishonchim komil, “Arda Xiva” Xorazmdagi turizm rivojida yangi sahifa ochadi, viloyatning ikkinchi “tashrif qog‘ozi”ga aylanadi. Ushbu betakror maskan Xorazmga, butun xalqimizga muborak bo‘lsin, – dedi Prezidentimiz.
Yana bir yangilik – endi Xiva tumanidan 2 ming 400 gektar yer Xiva shahriga o‘tkazilib, u joyda “Sahro yulduzi” turistik majmuasi bunyod etiladi. Unda mehmonxonalar, ko‘ngilochar markazlar, gastronomik va savdo ko‘chalari, muzeylar, ekouylar, yozgi lager, ekstremal turizm joylari bo‘ladi.
Shuningdek, Tuproqqal’ada cho‘l hududidagi 5 ming gektar yerda safari va ov turizmi rivojlantiriladi. Urganch shahri, Shovot, Qo‘shko‘pir, Xiva va Hazoraspdan oqib o‘tadigan G‘azovot, Polvon, Shovot kanallari bo‘ylarida 50 million dollarlik 80 ta xizmat ko‘rsatish, savdo-ko‘ngilochar obyektlari ishga tushiriladi. Bog‘ot, Gurlan, Yangibozor va Urganch tumanida turizm qishloqlari tashkil etiladi.
Ma’mun akademiyasi binosi oldidagi 2 gektar bog‘ “Buyuk allomalar” nomli ochiq osmon ostidagi “smart” muzeyga aylantiriladi. Shu asosda Xorazm yurtida kamol topgan o‘nlab mumtoz ajdodlarimizning ibratli hayot yo‘li, boy ijodiy merosi interaktiv usulda bir nechta xorijiy tillarda sayyohlarga taqdim etiladi.
Davlatimiz rahbari Amudaryoning ikki sohilida joylashgan Xorazm va Qoraqalpog‘iston elini Xudoyi taoloning o‘zi taqdirdosh qilib yaratganini ta’kidladi. Shu bois Xorazmda turizmni rivojlantirish Qoraqalpog‘iston bilan hamohang ravishda, yagona konsepsiya asosida amalga oshiriladi. Buning uchun “Xorazm – Qoraqalpog‘iston” turizm halqasi loyihasi ishlab chiqiladi. “Urganch – Gurlan – Mang‘it” avtomobil yo‘li to‘liq rekonstruksiya qilinadi.
So‘nggi yillarda Xiva shahriga temir yo‘l tortilib, yangi vokzal qurildi, “Buxoro – Urganch – Xiva” temir yo‘li to‘liq elektrlashtirildi. 2026-yilda ushbu yo‘nalish bo‘ylab Jaloliddin Manguberdi nomi bilan ataladigan zamonaviy tezyurar poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Yaqin kelajakda bu tezyurar poyezdlar Nukusgacha boradi.
Prezidentimiz marosimda qatnashayotgan xorijlik mehmonlarni ham qutlab, hamkor ellarga hurmat va ezgu tilaklarini bildirdi.
– Bugun dunyodagi murakkab vaziyatga qaramasdan, O‘zbekiston o‘z yo‘lidan dadil bormoqda. Xalqimiz tinchlik va farovonlik, do‘stlik va hamkorlik, bunyodkorlik ruhi bilan yashamoqda. Bizning har bir maqsad-rejamiz, har bir islohotimiz odamlarimiz hayotini yaxshilashga, ularni rozi qilishga qaratilgan va bu ishlarimiz, inshoolloh, bardavom bo‘lgay. Aminmanki, siz, azizlar bilan fidokorona mehnat qilib, Xorazm va Qoraqalpog‘istonni dunyodagi eng go‘zal va obod, ilm-fan va innovatsiyalar, madaniyat va san’at yanada rivojlangan zaminga aylantiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

В городе Хиве состоялась торжественная церемония открытия международного туристического центра «Арда Хива». В своем выступлении Президент Шавкат Мирзиёев отметил великое прошлое Хорезма и его стремительно растущий туристический потенциал.
– Хорезм – поистине жемчужина Востока, он внес бесценный вклад в развитие мировой цивилизации и культуры. Этот древний край является родиной известных во всем мире ученых и мыслителей, полководцев и правителей, богословов, талантливых поэтов и хафизов, – сказал глава государства.
Особо подчеркнуто, что великолепные исторические памятники региона являются настоящим сокровищем. Город-музей под открытым небом — архитектурный ансамбль Ичан-Кала — включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. В области насчитывается более 260 объектов культурного наследия, каждый из которых своей уникальной архитектурой представляет живую историю не только Узбекистана, но и всей Центральной Азии.
Основываясь на этом богатом наследии, развитие туризма обозначено как одно из стратегических направлений. Исторические памятники и объекты культурного наследия бережно сохраняются и активно интегрируются в глобальную туристическую индустрию.
Одновременно с этим реализуются масштабные проекты, сочетающие в себе историю и современность. Новый комплекс «Арда Хива» — еще один результат именно таких масштабных планов. На его территории разместились 17 гостиниц и гостевых домов, 9 ресторанов, открытый и закрытый аквапарки, амфитеатр на 3 тысячи мест, 5 кино- и концертных залов, выставочные павильоны, 70 магазинов, 300 торговых рядов, 11 ремесленных домов, восточный базар, ювелирный центр, фонтаны и прогулочная набережная.
Благодаря этому ожидается приток еще 1 миллиона туристов в год, объем оказываемых услуг увеличится на 1,2 триллиона сумов, а количество новых рабочих мест составит не менее 2 тысяч.
– Убежден, что «Арда Хива» откроет новую страницу в развитии туризма в Хорезме, станет его второй «визитной карточкой». Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность предпринимателям и инвесторам, строителям и специалистам, всем, кто внес достойный вклад в это благородное дело, – сказал Президент.
В ходе церемонии была также представлена еще одна новость: 2,4 тысячи гектаров земли Хивинского района переданы в состав города Хивы, где будет построен новый туристический комплекс «Сахро юлдузи» («Звезда пустыни»). В нем разместятся гостиницы, развлекательные центры, гастрономические и торговые улицы, музеи, эко-дома, летние лагеря и зоны для экстремального туризма.
Также в Тупраккалинском районе на территории 5 тысяч гектаров степи будут развиваться сафари и охотничий туризм. По берегам каналов Газават, Палван и Шават, протекающих через Ургенчский, Шаватский, Кошкупырский, Хивинский и Хазораспский районы, будет организовано 80 объектов обслуживания, торговли и развлечений на сумму 50 миллионов долларов. В Багатском, Гурленском, Янгибазарском и Ургенчском районах создадут туристические села.
Перед зданием Академии Маъмуна на площади 2 гектара будет создан «умный» музей под открытым небом «Великие мыслители». Здесь в интерактивной форме и на нескольких иностранных языках туристам будет представлено богатое духовное наследие и жизненный путь десятков выдающихся предков, прославивших Хорезм.
Президент особо отметил, что Хорезм и Каракалпакстан — два народа, соединенные самой природой и судьбой, и развитие туризма в регионе будет осуществляться на основе единой концепции и в тесной взаимосвязи между двумя регионами. Для этого будет разработан проект туристического кольца «Хорезм – Каракалпакстан», а автодорога «Ургенч – Гурлен – Мангыт» будет полностью реконструирована.
В последние годы к городу Хива подведена железная дорога, построен новый вокзал, линия «Бухара – Ургенч – Хива» полностью электрифицирована. С 2026 года по этому маршруту начнут курсировать современные скоростные поезда под названием «Жалолиддин Мангуберды». В перспективе такие поезда будут ходить и до Нукуса.
Выступая на церемонии, Президент также тепло поприветствовал зарубежных гостей и выразил уважение и добрые пожелания странам-партнерам.
– Сегодня, несмотря на сложную ситуацию в мире, Узбекистан твердо следует по собственному пути. Наш народ живет в атмосфере мира и благополучия, дружбы и сотрудничества, в духе созидания. Все наши цели и планы, каждая реформа направлены на улучшение жизни людей, и мы неуклонно будем продолжать эту нашу работу. Убежден, что вместе с вами, дорогие мои, самоотверженно трудясь, мы превратим Хорезм и Каракалпакстан в один из самых красивых и благоустроенных в мире регионов, где развиты науки и инновации, культура и искусство, – сказал Шавкат Мирзиёев.