Xorazm viloyatining turizm salohiyatini yuzaga chiqarish bo‘yicha qilinayotgan ishlar katta natija bermoqda. Buni hududga xorijiy sayyohlarning tashrifi yetti-sakkiz yil oldingi davrga nisbatan 30 barobar ko‘payganida ham ko‘rish mumkin. Sohadagi o‘zgarishlar hisobiga viloyat turizm xizmatlari eksporti 2017-yildagi 7 million dollardan o‘tgan yilda 380 million dollarga yetdi.
Sir emas, ilgari hudud turizmi haqida gapirilganda ko‘pchilik faqat Ichan qal’ani hayoliga keltirar edi. Keyingi vaqtlarda bu boradagi qarashlar butunlay o‘zgardi. Sayyohlar uchun qirqdan ortiq turistik yo‘nalishlar ishlab chiqildi va ularning umumiy soni yuztaga yetdi.
Endi bu yerda yana bir noyob majmua – “Arda Xiva” bor. Uning ochilishi Xorazm viloyatiga Prezident tashrifining muhim voqeasi bo‘ldi.
Majmua qadim kent ichra yana bir betakror shaharni eslatadi. Mazkur maskan o‘zida tarix va bugunni uyg‘unlashtirgan me’moriy yechimi bilan noyob loyiha sanaladi.
“Arda Xiva” hududdagi 25 gektarlik past unumli, sho‘rxok maydonda qurildi. Uning bir tomoni 150 gektarlik G‘ovuk ko‘lga tutashib ketgani, bu maydonlarda esa yashil hududlar tashkil etilayotgani loyihani sayyohlar uchun yanada jozibador ko‘rsatishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari majmua bo‘ylab yurib, bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Hunarmandchilik, badiiy va amaliy san’at ko‘rgazmalari hamda bozor rastalarini tomosha qildi.
Bu yerda sayyohlarga xizmat ko‘rsatish uchun barcha qulayliklar yaratilgan. Xususan, qadimiy shahar muhitini aks ettiruvchi binolar, jami ming o‘rinli 20 ta mehmonxona qurildi. Ochiq-yopiq akvapark va attraksionlar, uch ming o‘rinli amfiteatr va musiqali favvora barpo etildi.
Shuningdek, tarixiy qiyofadagi 11 ta hunarmand uyi, sharqona bozor, “Ko‘hna Urganch” muzeyi mehmonlar uchun qiziqarli bo‘ladi. Ikki kilometrlik kanalda qayiqda sayr qilish imkoniyati yana bir o‘ziga xos yangilik.
Beshta kinoteatr va konsert zali, ko‘plab restoranlar, zargarlik markazi, savdo do‘konlari va rastalari, suv moto-turizmi joyi hamda avtoturargoh zamonaviy talablarga mos tarzda qurilgan. Hududdagi barcha inshootlar uchun yagona sovitish va isitish tizimi barpo etilgan. Elektr energiyasi ta’minoti uchun quyosh panellari o‘rnatilgan.
Majmua yiliga uch million nafar tashrif buyuruvchini qabul qilish imkoniyatiga ega. Bu yerda ikki mingdan ziyod kishi ish bilan ta’minlanadi.
Ichan qal’a tarixiy bo‘lsa, “Arda Xiva” Xorazmning zamonaviy “tashrif qog‘ozi” bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda xorazmlik yoshlar bilan samimiy muloqot qildi.
- Har qanday zaxira, yerosti boyliklari qachonlardir tugaydi. Lekin bobolarimiz bizga shunday buyuk ma’naviy meros, ulug‘vor obidalar qoldirganki, ular asrlar davomida xalqqa xizmat qilib kelayapti. Biz mana shu boylikdan elimiz manfaati yo‘lida foydalanishimiz kerak. Ancha ishlar qilindi, lekin hali rejalar ham ko‘p. Men bu yo‘lda siz, yoshlarga ishonaman. Sizlar baland cho‘qqilarni ko‘zlab, shunga yarasha bilim olsangiz, zamonaviy kasblarning ustasi bo‘lsangiz, yuksak maqsadlarimizga albatta erishamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

В Хорезмской области дает заметные плоды работа по раскрытию туристического потенциала региона. Об этом ярко свидетельствует тот факт, что число иностранных туристов, посещающих область, увеличилось в 30 раз по сравнению с показателями семи-восьмилетней давности. Благодаря позитивным изменениям в отрасли экспорт туристических услуг региона вырос с 7 миллионов долларов в 2017 году до 380 миллионов долларов в прошлом году.
Ранее, говоря о туризме в регионе, большинство представляло себе лишь Ичан-Калу. Однако в последние годы это представление изменилось: разработано более сорока новых туристических маршрутов, а их общее количество достигло ста.
Теперь здесь появился еще один уникальный объект — туристический комплекс «Арда Хива», открытие которого стало важным событием в рамках поездки Президента в Хорезмскую область.
Комплекс - город внутри древнего города. Он представляет собой уникальный проект с архитектурным решением, сочетающим в себе исторические мотивы и современные формы.
Центр построен на 25 гектарах ранее малопродуктивной и засоленной земли. Одна из сторон комплекса выходит на озеро Говук площадью 150 гектаров, вокруг которого формируются зеленые зоны — это делает локацию еще более привлекательной для туристов.
Президент Шавкат Мирзиёев прошелся по территории комплекса, осмотрел строительные объекты, выставки народных ремесел и декоративно-прикладного искусства, а также ряды восточного базара.
Для туристов здесь созданы все условия. Построены 20 гостиниц в стиле древнего города общей вместимостью 1 тысячу мест, открыт аквапарк, аттракционы, амфитеатр на 3 тысячи мест и музыкальный фонтан.
Кроме того, гостей заинтересуют 11 ремесленных домов в историческом стиле, восточный рынок и музей «Древний Ургенч». Еще одной изюминкой является возможность прогулок на гондолах по двухкилометровому каналу.
Комплекс также включает пять кинотеатров и концертных залов, множество ресторанов, ювелирный центр, торговые ряды, зону водных мотоциклов и просторную автостоянку. Для всех объектов создана единая система отопления и охлаждения. Электроснабжение обеспечивают солнечные панели.
Комплекс рассчитан на прием до 3 миллионов посетителей в год, здесь будут трудоустроены более 2 тысяч человек.
Если Ичан-Кала — это историческое лицо Хивы, то Арда Хива становится ее современной визитной карточкой.
На территории комплекса глава государства также пообщался с молодежью Хорезма.
— Любые природные ресурсы со временем истощаются. Но наши предки оставили нам величайшее духовное наследие и великие памятники, которые веками служат народу. Мы должны использовать это богатство на благо страны. Многое уже сделано, но впереди еще больше задач. Я верю в вас, молодежь. Если вы будете стремиться к вершинам, получать знания и осваивать современные профессии — мы обязательно достигнем поставленных целей, — отметил Президент Шавкат Мирзиёев.