Xorazm viloyatining turizm salohiyatini yuzaga chiqarish bo‘yicha qilinayotgan ishlar katta natija bermoqda. Buni hududga xorijiy sayyohlarning tashrifi yetti-sakkiz yil oldingi davrga nisbatan 30 barobar ko‘payganida ham ko‘rish mumkin. Sohadagi o‘zgarishlar hisobiga viloyat turizm xizmatlari eksporti 2017-yildagi 7 million dollardan o‘tgan yilda 380 million dollarga yetdi.
Sir emas, ilgari hudud turizmi haqida gapirilganda ko‘pchilik faqat Ichan qal’ani hayoliga keltirar edi. Keyingi vaqtlarda bu boradagi qarashlar butunlay o‘zgardi. Sayyohlar uchun qirqdan ortiq turistik yo‘nalishlar ishlab chiqildi va ularning umumiy soni yuztaga yetdi.
Endi bu yerda yana bir noyob majmua – “Arda Xiva” bor. Uning ochilishi Xorazm viloyatiga Prezident tashrifining muhim voqeasi bo‘ldi.
Majmua qadim kent ichra yana bir betakror shaharni eslatadi. Mazkur maskan o‘zida tarix va bugunni uyg‘unlashtirgan me’moriy yechimi bilan noyob loyiha sanaladi.
“Arda Xiva” hududdagi 25 gektarlik past unumli, sho‘rxok maydonda qurildi. Uning bir tomoni 150 gektarlik G‘ovuk ko‘lga tutashib ketgani, bu maydonlarda esa yashil hududlar tashkil etilayotgani loyihani sayyohlar uchun yanada jozibador ko‘rsatishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari majmua bo‘ylab yurib, bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Hunarmandchilik, badiiy va amaliy san’at ko‘rgazmalari hamda bozor rastalarini tomosha qildi.
Bu yerda sayyohlarga xizmat ko‘rsatish uchun barcha qulayliklar yaratilgan. Xususan, qadimiy shahar muhitini aks ettiruvchi binolar, jami ming o‘rinli 20 ta mehmonxona qurildi. Ochiq-yopiq akvapark va attraksionlar, uch ming o‘rinli amfiteatr va musiqali favvora barpo etildi.
Shuningdek, tarixiy qiyofadagi 11 ta hunarmand uyi, sharqona bozor, “Ko‘hna Urganch” muzeyi mehmonlar uchun qiziqarli bo‘ladi. Ikki kilometrlik kanalda qayiqda sayr qilish imkoniyati yana bir o‘ziga xos yangilik.
Beshta kinoteatr va konsert zali, ko‘plab restoranlar, zargarlik markazi, savdo do‘konlari va rastalari, suv moto-turizmi joyi hamda avtoturargoh zamonaviy talablarga mos tarzda qurilgan. Hududdagi barcha inshootlar uchun yagona sovitish va isitish tizimi barpo etilgan. Elektr energiyasi ta’minoti uchun quyosh panellari o‘rnatilgan.
Majmua yiliga uch million nafar tashrif buyuruvchini qabul qilish imkoniyatiga ega. Bu yerda ikki mingdan ziyod kishi ish bilan ta’minlanadi.
Ichan qal’a tarixiy bo‘lsa, “Arda Xiva” Xorazmning zamonaviy “tashrif qog‘ozi” bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda xorazmlik yoshlar bilan samimiy muloqot qildi.
- Har qanday zaxira, yerosti boyliklari qachonlardir tugaydi. Lekin bobolarimiz bizga shunday buyuk ma’naviy meros, ulug‘vor obidalar qoldirganki, ular asrlar davomida xalqqa xizmat qilib kelayapti. Biz mana shu boylikdan elimiz manfaati yo‘lida foydalanishimiz kerak. Ancha ishlar qilindi, lekin hali rejalar ham ko‘p. Men bu yo‘lda siz, yoshlarga ishonaman. Sizlar baland cho‘qqilarni ko‘zlab, shunga yarasha bilim olsangiz, zamonaviy kasblarning ustasi bo‘lsangiz, yuksak maqsadlarimizga albatta erishamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

In Khorezm region, the work on unlocking its tourism potential is yielding noticeable results. This is clearly evidenced by the fact that the number of foreign tourists visiting the region has increased 30 times compared to the indicators of seven or eight years ago. Due to the positive changes in the industry, the region's tourism exports grew from $7 million in 2017 to $380 million last year.
Previously, when talking about tourism in the region, most people only envisioned Ichan Qala. However, in the recent years, this perception has changed: more than forty new tourist routes have been developed, and their total number has reached one hundred.
Now there is one more unique site - the Arda Khiva tourist complex, the opening of which was an important event during the President's trip to Khorezm region.
The complex is a city within an ancient city. It is a unique project with an architectural solution combining historical motifs and modern forms.
The center is built on 25 hectares of previously unproductive and saline land. One side of the complex overlooks the 150-hectare Govuk Lake, with green areas around it, making the location even more attractive to tourists.
President Shavkat Mirziyoyev toured the territory of the complex, visited construction facilities, exhibitions of folk crafts and arts, as well as rows of oriental bazaar.
All conditions are created for tourists here. 20 hotels in the style of ancient city with a capacity of 1 thousand places have been built, a water and amusement park, an amphitheater for 3 thousand places and a musical fountain have been opened.
Moreover, the guests are interested in 11 crafts houses in the historical style, the oriental market and “Ancient Urgench” museum. Another highlight is the possibility of gondola rides along the two-kilometer-long canal.
The complex also includes five cinemas and concert halls, many restaurants, a jewelry center, shopping malls, a jet ski area and a spacious parking lot. A unified heating and cooling system has been created for all facilities. Power supply is provided by solar panels.
The complex is designed to receive up to 3 million visitors a year, more than 2 thousand people will be employed here.
If Ichan-Kala is the historical face of Khiva, then Arda Khiva becomes its modern business card.
On the territory of the complex the Head of State also talked to the youth of Khorezm.
- Any natural resources are exhausted with time. But our ancestors left us the greatest spiritual heritage and great monuments that have served the people for centuries. We must utilize this wealth for the good of the country. Much has already been done, but there are more tasks ahead. I believe in you, young people. If you strive for heights, gain knowledge and master modern professions, we will surely achieve our goals, - said President Shavkat Mirziyoyev.
In the course of the conversation, the young people's successes in their studies, their dreams and aspirations were discussed.