Davlatimiz rahbari yurtimizda ishlab chiqarilayotgan vagonlar va Urganch-Xiva elektrlashtirilgan temir yo‘lini ko‘zdan kechirdi.
Bugungi kunda 465 kilometrlik “Buxoro-Urganch-Xiva” temir yo‘li elektrlashtirilib, himoya to‘siqlari o‘rnatildi va zarur inshootlar qurilgan.Bu yo‘nalish uchun Janubiy Koreyaning “Hyundai Rotem” kompaniyasidan yuqori tezlikdagi 6 ta elektropoyezd xarid qilinib, kelgusi yildan “Jaloliddin Manguberdi” nomi ostida Toshkent-Xiva yo‘nalishiga qo‘yiladi.
Natijada yiliga 3 milliondan ortiq yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatiladi. Hozirda Toshkentdan Xivaga 14 soatda yetib boradigan poyezd mazkur yo‘nalishda harakatga qo‘yiladigan elektropoyezd imkoniyatlari tufayli 7 soat 40 daqiqada yetib boradi.
Shuningdek, yuk poyezdlari o‘tkazuvchanligi qariyb 6 million tonnaga yetadi. Hozir bu ko‘rsatkich 1 million tonna.
Prezidentimizning 2023-yil 10-oktyabrdagi temir yo‘l transporti sohasini tubdan isloh qilish to‘g‘risidagi qarori asosida vagonsozlik tarmog‘i ham mustahkamlanmoqda. Jumladan, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 50 million dollari yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqarish uchun yo‘naltirilgan. Joriy yil birinchi chorakda dastlabki 10 ta yo‘lovchi vagoni qurib bitkazildi.
Davlatimiz rahbari ulardagi qulayliklarni ko‘zdan kechirdi.
Kelgusi ikki yilda yo‘lovchi vagonlari soni 70 taga ko‘paytirilib, eski turdagilaridan bosqichma-bosqich voz kechiladi. Natijada yiliga bir million nafardan ortiq qo‘shimcha yo‘lovchini tashish imkoniyati yaratiladi.
Prezident ushbu yangi poyezdda jamoatchilik bilan birga Urganchdan Xivaga bordi. Yo‘l bo‘ylab joylardagi obodonchilik, dala chetlarida ekilgan ko‘chatlarni kuzatib bordi.
Viloyatda o‘tgan yili “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida qariyb 10 million tup daraxt va buta ko‘chatlari ekilgan. Yirik sanoat korxonalari tomonidan “yashil belbog‘”lar barpo etilgan.
Bu yil erta bahorda ham ziroatchilik ko‘lami kengaydi. Viloyatdagi 1 ming 100 gektardan ziyod dala chetlari va kanallar atrofidagi maydonlarga daromadli mahsulotlar ekildi. Ularni kafolatli xarid qilishga tadbirkorlar biriktirilgan. “Agroko‘makchi” mobil ilovasi orqali dala chetlari haqidagi ma’lumotlar jamoatchilikka yetkazilmoqda.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with domestically manufactured cars and toured the electrified Urgench-Khiva railroad.
As of today, the 465-kilometer long Bukhara-Urgench-Khiva railroad is fully electrified, protective fences have been installed along it, and engineering structures have been built. Six high-speed electric trains of Hyundai Rotem Company will be purchased from South Korea for this route. From next year they will run on the route Tashkent - Khiva under the name “Jaloliddin Manguberdy”.
As a result, the railroad will be able to serve more than 3 million passengers a year. If now it takes 14 hours to travel from Tashkent to Khiva, electric trains will reduce the travel time to 7 hours and 40 minutes.
Freight capacity will increase to 6 million tons, while now this figure is 1 million tons.
Based on the Presidential Decree dated October 10, 2023 on the fundamental reform of the railway transport, the wagon fleet is being actively renewed. In particular, $50 million from the Fund for Reconstruction and Development has been allocated to strengthen the railcar building industry. The first 10 passenger wagons were built in the first quarter of this year.
The Head of State examined the conditions created in the new cars.
In the next two years it’s planned to increase the number of passenger wagons to 70 and gradually phase out the outdated models. This will additionally allow to serve over 1 million passengers per year.
The President traveled on a new train from Urgench to Khiva together with members of the public. En route, he observed the landscaping along the trail and the saplings planted along the edges of the fields.
About 10 million trees and shrubs were planted in Khorezm region last year as part of the Yashil Makon national project. Large industrial enterprises have also created their own green belts.
This spring, the scale of farming was also expanded: more than 1,100 hectares along fields and canals were sown with profitable crops. Entrepreneurs have guaranteed purchase of produce. Through the Agroko'makchi mobile application, information on available plots is provided to the public.