Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-aprel kuni Al-Xorazmiy universitetini tashkil etish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari 2022-yil avgustda Urganch shahridagi Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishiga asos solgan edi. U yerda buyuk olim nomidagi universitet va ixtisoslashtirilgan maktab ham bo‘ladi.
Taqdimotda mazkur ta’lim maskanlarini tashkil etish chora-tadbirlari, asosiy yo‘nalishlari haqida axborot berildi.
Universitetda 3 ta: matematika va informatika fakulteti, aerokosmik texnologiyalar muhandisligi fakulteti hamda sun’iy intellekt fakulteti bo‘ladi. Ularda iqtisodiyot, axborot texnologiyalari, sanoat, xavfsizlik, energetika va ekologiya kabi sohalar uchun mutaxassislar tayyorlanadi. Darslar o‘zbek va ingliz tillarida, kredit-modul tizimi asosida olib boriladi.
O‘quv jarayonlari “Yangi O‘zbekiston” universitetining tajribasi asosida, Birlashgan Arab Amirliklari, Xitoy Xalq Respublikasi, Buyuk Britaniya kabi davlatlarning nufuzli oliy ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlikda tashkil etiladi.
Qabulni 2025-2026 o‘quv yilidan boshlash rejalashtirilgan. Jami talabalar soni 4-6 ming atrofida bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Shaharcha hududida Toshkentdagi Muhammad al-Xorazmiy maktabining filiali ham tashkil etiladi. Unga 4-sinf bitiruvchilari tanlab olinadi. Ta’limning yakunlovchi 2-yili muhandislikka boshlang‘ich tayyorgarlikka qaratiladi.
Davlatimiz rahbari universitet hududi nafaqat ta’lim, balki Xorazmning tarixiy-ilmiy va turizm salohiyati bilan uyg‘un majmua bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Ushbu zamonaviy ta’lim muassasalarini tashkil etishga oid hujjat imzolandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с презентацией о создании Университета Аль-Хорезми.
Глава нашего государства в августе 2022 года дал старт строительству городка Аль-Хоразми в городе Ургенче. На его территории будут действовать университет и специализированная школа, носящие имя великого ученого.
В ходе презентации представлена информация о мерах по созданию этих образовательных учреждений и их ключевых направлениях.
В структуру университета войдут три факультета: математики и информатики, инженерии аэрокосмических технологий, а также факультет искусственного интеллекта. Здесь будут готовить специалистов для таких сфер, как экономика, информационные технологии, промышленность, безопасность, энергетика и экология. Обучение будет вестись на узбекском и английском языках по кредитно-модульной системе.
Учебный процесс будет организован на основе опыта Университета «Новый Узбекистан» в сотрудничестве с ведущими высшими учебными заведениями таких стран, как Объединенные Арабские Эмираты, Китайская Народная Республика и Великобритания.
Начало приема студентов запланировано на 2025–2026 учебный год. Общее количество студентов предполагается в пределах 4–6 тысяч человек.
На территории городка также откроется филиал школы имени Мухаммада аль-Хорезми в Ташкенте. В нее будут приниматься выпускники 4-го класса на конкурсной основе. Заключительные два года обучения будут направлены на начальную инженерную подготовку.
Глава государства отметил, что на территория университета должна стать комплексом, гармонично сочетающим как академическую деятельность, так и историко-научный и туристический потенциал Хорезма. Подписан соответствующий документ о создании этих современных образовательных учреждений.