Iqtisodiyot tarmoqlari rivoji hamda investitsiyaviy muhit, eng avvalo, kadrlar salohiyati bilan chambarchas bog‘liq. Shu bois oliy va kasbiy ta’lim tizimi doimiy takomillashtirib borilmoqda.
So‘nggi yillarda ta’lim sohasida xususiy sektorga berilgan imkoniyatlar tufayli 71 ta xususiy oliygoh va 51 ta xususiy texnikum tashkil etilib, ularda 500 ming nafarga yaqin talaba va o‘quvchilar tahsil olmoqda. Buning natijasida mamlakatda oliy ta’lim bilan qamrov 9 foizdan 42 foizga oshdi.
Albatta, bugungacha amalga oshirilgan ishlar ko‘plab yoshlarning kasbiy va oliy ma’lumot olishiga imkon yaratdi. Ammo, nodavlat ta’lim tashkilotlarining barchasida ham ta’lim sifati birdek ta’minlanmagan.
Nodavlat ta’lim tashkilotlarida qabul parametrlari, ta’lim dasturlari, o‘quv jarayonlari hamda ilmiy salohiyatni sifat jihatidan yaxshilash, ularni zamonaviy mehnat bozori ehtiyojlariga moslashtirish eng asosiy masalalardan biridir.
Shu bois taqdimotda nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatishni tartibga solish, litsenziyalash tizimini takomillashtirish hamda davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish bo‘yicha yangi tizimni joriy etishga qaratilgan takliflar muhokama qilindi.
Bu borada ilg‘or xorijiy tajribalar asosida ikki bosqichli litsenziyalash tizimiga o‘tish, ta’lim dasturlarini maxsus akkreditatsiyadan o‘tkazish hamda har besh yilda kompleks davlat akkreditatsiyasini tashkil etish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Shuningdek, taqdimotda rivojlangan davlatlarning eng ilg‘or tajribasidan kelib chiqqan holda, ta’lim sifatini tashqi baholash bilan shug‘ullanuvchi alohida mustaqil tuzilma tashkil etish hamda sifat nazoratining shaffof, xolis va adolatli tizimini joriy qilish tashabbusi ham ilgari surildi.
Ta’lim sifatini ta’minlash va tashqi baholashning joriy etilishi kasbiy va oliy ta’lim muassasalarida o‘qitish samaradorligi va ilmiy salohiyatni oshirib, ularning xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilashga xizmat qiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с презентацией мер по совершенствованию сферы негосударственных образовательных услуг, повышению качества высшего и профессионального образования.
Развитие отраслей и секторов экономики, а также благополучие инвестиционной среды тесно связаны с кадровым потенциалом. Поэтому система высшего и профессионального образования постоянно совершенствуется.
Благодаря предоставленным в последние годы возможностям для частного сектора в сфере образования были созданы 71 частное высшее учебное заведение и 51 частный техникум, в которых сегодня обучаются около 500 тысяч студентов и учащихся.
В результате охват высшим образованием в стране вырос с 9 до 42 процентов.
Безусловно, проделанная работа открыла путь к получению профессионального и высшего образования для тысяч молодых людей. Однако не во всех негосударственных образовательных учреждениях обеспечено должное качество обучения.
Ключевыми задачами сегодня являются повышение качества приема, учебных программ, образовательного процесса и научного потенциала в негосударственных учреждениях, а также адаптация их к требованиям современного рынка труда.
В этой связи в ходе презентации были обсуждены предложения по упорядочению деятельности частных образовательных учреждений, совершенствованию системы лицензирования и внедрению нового порядка прохождения государственной аккредитации.
Предложено перейти на двухэтапную систему лицензирования, основанную на передовом международном опыте, ввести обязательную специализированную аккредитацию учебных программ, а также организовывать комплексную государственную аккредитацию каждые пять лет.
Кроме того, была выдвинута инициатива по созданию независимой структуры, занимающейся внешней оценкой качества образования, и внедрению прозрачной, объективной и справедливой системы контроля качества с учетом лучших практик развитых стран.
Обеспечение качества образования и внедрение внешней оценки будет способствовать повышению эффективности обучения и научного потенциала в учреждениях профессионального и высшего образования, а также улучшит их позиции в международных рейтингах.