Samarqandda bo'lib o'tadigan SHHT sammitida Afg'oniston iqtisodiyotini tiklash mavzusi asosiy mavzulardan biri bo'lishi mumkin.
Chet el qo'shinlarini Afg'onistondan to'satdan butunlay olib chiqib ketgandan so'ng, ShHTning ushbu mamlakatdagi vaziyatni normallashtirishdagi roli va ahamiyati sezilarli darajada oshdi.
Shu munosabat bilan O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning "ShHT – Afg'oniston" formatida muntazam ravishda yuqori darajadagi uchrashuvlar o'tkazish tashabbusi bilan tashkilotning kuzatuvchi davlatlari: Ozarbayjon, Armaniston, Turkiya, Kambodja, Nepal, Misr, Qatar va Saudiya Arabistoni hamda xalqaro tashkilotlar ishtirokida alohida dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Ushbu formatning samaradorligini 2022 yil iyul oyida Toshkentda o'tkazilgan "Afg'oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish" mavzusida yigirmadan ortiq xorijiy davlatlar va xalqaro tuzilmalar delegatsiyalari ishtirok etgan xalqaro konferensiya tasdiqlaydi.
Konferensiya O'zbekiston tashqi siyosatining ochiqligi va Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalarining tarixiy o'zaro bog'liqligini tiklash masalasini hal etishning dolzarbligini namoyish etdi. Afg'oniston iqtisodiyotining tiklanishiga, G'arb va Sharq davlatlarining katta qismi o'rtasida savdo-sotiqning rivojlanishiga va umuman mintaqaning geosiyosiy landshaftining o'zgarishiga yordam beradigan keng ko'lamli loyihalardan biri Pokistonning Gvadar portiga kirish imkoniga ega bo'lgan Mozori Sharif Kobul Peshovar temir yo'lining qurilishi bo'lishi mumkin. Ushbu g'oyani O'zbekiston Prezidenti e'lon qildi.
"Toshkent platformasi" allaqachon o'z samaradorligini isbotlagan va kelajakda Afg'oniston bo'yicha xavfsizlik, ekstremizm va terrorizm tahdidlarining oldini olish, inklyuziv hukumat tuzish, inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlash, ijtimoiy-iqtisodiy tiklanish, infratuzilma, gumanitar loyihalarni amalga oshirish kabi asosiy masalalar guruhlarini muhokama qilish va muhokama qilish uchun platforma bo'lishi mumkin.
Ushbu masalalar bo'yicha o'zaro maqbul qarorlarni topish, birinchi navbatda ShHTga a'zo davlatlar ushbu mamlakatda vaziyatning yanada rivojlanishiga, uning zamonaviy jahon iqtisodiy aloqalari va xalqaro munosabatlarga qaytishiga, shuningdek mintaqadagi barqarorlikka bog'liq bo'ladi.

At the upcoming SCO summit in Samarkand, one of the key topics may be the topic of economic recovery in Afghanistan.
After the sudden complete withdrawal of foreign troops from Afghanistan, the role and importance of the SCO in normalizing the situation in this country has significantly increased.
In this regard, the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to hold regular high–level meetings in the SCO-Afghanistan format with the involvement of the Organization's observer states in the dialogue: Azerbaijan, Armenia, Turkey, Cambodia, Nepal, Egypt, Qatar and Saudi Arabia, as well as international organizations, is of particular relevance.
The effectiveness of this format is proved by the international conference on "Afghanistan: Security and economic Development" held in Tashkent in July 2022, which was attended by delegations from more than twenty foreign countries and international structures.
The conference demonstrated the openness of Uzbekistan's foreign policy and the urgency of solving the issue of restoring the historical interconnectedness of the regions of Central and South Asia. The construction of the Mazar-I–Sharif–Kabul-Peshawar railway with access to the Pakistani port of Gwadar could be one of the large-scale projects contributing to the revival of the Afghan economy, the development of trade between a significant number of Western and Eastern states and the change in the geopolitical landscape of the region as a whole. This idea was voiced by the President of Uzbekistan.
The Tashkent Platform has already proved its effectiveness and may in the future become a platform for negotiations and discussion of key groups of issues on Afghanistan, such as security, prevention of threats of extremism and terrorism, creation of an inclusive government, ensuring human rights and freedoms, socio-economic recovery, implementation of infrastructure and humanitarian projects.
It is on finding mutually acceptable solutions to these issues, first of all, by the SCO member states, that the further development of the situation in this country, its return to modern world economic relations and international relations, as well as stability in the region will depend.