Samarqandda bo'lib o'tadigan SHHT sammitida Afg'oniston iqtisodiyotini tiklash mavzusi asosiy mavzulardan biri bo'lishi mumkin.
Chet el qo'shinlarini Afg'onistondan to'satdan butunlay olib chiqib ketgandan so'ng, ShHTning ushbu mamlakatdagi vaziyatni normallashtirishdagi roli va ahamiyati sezilarli darajada oshdi.
Shu munosabat bilan O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning "ShHT – Afg'oniston" formatida muntazam ravishda yuqori darajadagi uchrashuvlar o'tkazish tashabbusi bilan tashkilotning kuzatuvchi davlatlari: Ozarbayjon, Armaniston, Turkiya, Kambodja, Nepal, Misr, Qatar va Saudiya Arabistoni hamda xalqaro tashkilotlar ishtirokida alohida dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Ushbu formatning samaradorligini 2022 yil iyul oyida Toshkentda o'tkazilgan "Afg'oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish" mavzusida yigirmadan ortiq xorijiy davlatlar va xalqaro tuzilmalar delegatsiyalari ishtirok etgan xalqaro konferensiya tasdiqlaydi.
Konferensiya O'zbekiston tashqi siyosatining ochiqligi va Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalarining tarixiy o'zaro bog'liqligini tiklash masalasini hal etishning dolzarbligini namoyish etdi. Afg'oniston iqtisodiyotining tiklanishiga, G'arb va Sharq davlatlarining katta qismi o'rtasida savdo-sotiqning rivojlanishiga va umuman mintaqaning geosiyosiy landshaftining o'zgarishiga yordam beradigan keng ko'lamli loyihalardan biri Pokistonning Gvadar portiga kirish imkoniga ega bo'lgan Mozori Sharif Kobul Peshovar temir yo'lining qurilishi bo'lishi mumkin. Ushbu g'oyani O'zbekiston Prezidenti e'lon qildi.
"Toshkent platformasi" allaqachon o'z samaradorligini isbotlagan va kelajakda Afg'oniston bo'yicha xavfsizlik, ekstremizm va terrorizm tahdidlarining oldini olish, inklyuziv hukumat tuzish, inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlash, ijtimoiy-iqtisodiy tiklanish, infratuzilma, gumanitar loyihalarni amalga oshirish kabi asosiy masalalar guruhlarini muhokama qilish va muhokama qilish uchun platforma bo'lishi mumkin.
Ushbu masalalar bo'yicha o'zaro maqbul qarorlarni topish, birinchi navbatda ShHTga a'zo davlatlar ushbu mamlakatda vaziyatning yanada rivojlanishiga, uning zamonaviy jahon iqtisodiy aloqalari va xalqaro munosabatlarga qaytishiga, shuningdek mintaqadagi barqarorlikka bog'liq bo'ladi.

Ташкент как переговорная площадка по Афганистану
На предстоящем в Самарканде саммите ШОС одной из ключевых тем может стать тема восстановления экономики Афганистана.
После скоропостижного полного вывода иностранных войск из Афганистана значительно возросли роль и значение ШОС в нормализации обстановки в этой стране.
В связи с этим особую актуальность приобретает инициатива Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева о проведении регулярных встреч высокого уровня в формате «ШОС – Афганистан» с привлечением к диалогу государств-наблюдателей Организации: Азербайджана, Армении, Турции, Камбоджи, Непала, Египта, Катара и Саудовской Аравии, а также международных организаций.
Эффективность такого формата доказывает проведённая в июле 2022 г. в Ташкенте международная конференция на тему «Афганистан: безопасность и экономическое развитие», на которой присутствовали делегации из более чем двадцати зарубежных стран и международных структур.
Конференция продемонстрировала открытость внешней политики Узбекистана и актуальность решения вопроса по восстановлению исторической взаимосвязанности регионов Центральной и Южной Азии. Одним из масштабных проектов, содействующих возрождению экономики Афганистана, развитию торговли между значительным числом государств Запада и Востока и изменению геополитического ландшафта региона в целом могло бы стать строительство железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» с выходом на пакистанский порт Гвадар. Эту идею озвучил Президент Узбекистана.
«Ташкентская площадка» уже доказала свою результативность и может в дальнейшем стать платформой для переговоров и обсуждения ключевых групп вопросов по Афганистану, таких как безопасность, предотвращение угроз экстремизма и терроризма, создание инклюзивного правительства, обеспечение прав и свобод человека, социально-экономическое восстановление, реализация инфраструктурных, гуманитарных проектов.
Именно от нахождения взаимоприемлемых решений по этим вопросам прежде всего государствами-членами ШОС будет зависеть дальнейшее развитие ситуации в этой стране, её возвращение в современные мирохозяйственные связи и международные отношения, а также стабильность в регионе.