Ikki tomonlama muzokaralar yakunida Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovga O‘zbekiston Respublikasining yuksak davlat mukofoti - "Oliy Darajali Do‘stlik" ordenini tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari mukofotni topshirar ekan, Gurbanguli Berdimuhamedovning qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashdagi ulkan xizmatlarini alohida qayd etdi.
- Qardosh Turkmanistonning barcha ulkan yutuqlari, keng ko‘lamli yangilanishlari va xalqaro maydondagi nufuzi yuksalishi sizning nomingiz bilan chambarchas bog‘liq, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Turkmanistonda iqtisodiyotning barqaror o‘sishi ta’minlanmoqda, aholi farovonligi izchil yuksalmoqda. Prezidentimiz Turkman xalqining milliy yetakchisi tomonidan ilgari surilayotgan global xavfsizlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash yo‘lidagi xalqaro tashabbuslarni alohida qayd etdi.
Shu munosabat bilan Gurbanguli Berdimuhamedovning 2025-yilni "Tinchlik va ishonch yili" deb e’lon qilish to‘g‘risidagi taklifi xalqaro miqyosda keng qo‘llab-quvvatlangani ta’kidlandi.
Turkmaniston yetakchisining shaxsiy sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari bugungi kunda yuksak darajaga chiqqani, haqiqatdan namunaviy tus olgani ta’kidlandi.
- Shaxsan sizning ko‘magingiz bilan 2017-yilda mamlakatlarimiz strategik sherikligining mustahkam asosi yaratildi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mamlakatlarimiz parlamentlari, hukumatlari, hududlari, ishbilarmonlari, jamoatchiligi, ziyolilari va yoshlari o‘rtasida faol muloqotlar, savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha dastur va loyihalar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Masalan, keyingi yillarda tovar ayirboshlash bir necha barobar ko‘payib, 1 milliard dollardan oshdi.
Madaniy-gumanitar hamkorlik yuksak e’tirofga loyiq. Masalan, o‘tgan yili Ashxobod va Toshkentda Maxtumquli asarlarining o‘zbek tilidagi to‘plami taqdimot qilindi, shuningdek, Ashxobod xalqaro kinofestivalida o‘zbek-turkman badiiy filmining premerasi bo‘lib o‘tdi.
Gurbanguli Berdimuhamedovga O‘zbekiston Respublikasining oliy mukofoti topshirilishi ko‘p millatli xalqimizning atoqli davlat arbobi, bugungi Turkmanistonning milliy yetakchisi va me’mori sifatida unga nisbatan samimiy hurmat-ehtiromi ifodasi bo‘lgani ta’kidlandi.

At the end of the bilateral talks, the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov was presented with the highest state award of the Republic of Uzbekistan - the Order “Oliy Darajali Do‘stlik”.
Presenting the award, the Head of our state emphasized Gurbanguly Berdimuhamedov's great merits in strengthening traditional relations of friendship, good-neighborliness and strategic partnership between the two brotherly countries.
- All grandiose achievements, large-scale transformations and growth of the authority of brotherly Turkmenistan in the international arena are firmly linked to your name, - emphasized the President of Uzbekistan.
Turkmenistan's economy has been steadily growing, the welfare of the population has been consistently improving. The leader of our country particularly emphasized the international initiatives of the National Leader of the Turkmen people aimed at ensuring global security and sustainable development.
In this regard, it was noted that Gurbanguly Berdimuhamedov's proposal to declare 2025 the Year of Peace and Trust received wide international support.
It was emphasized that owing to the personal efforts of the leader of Turkmenistan, Uzbek-Turkmen relations have reached the highest level today, becoming truly exemplary.
- Thanks to your personal support, solid foundations of strategic partnership between our countries were laid in 2017, - said Shavkat Mirziyoyev.
Active contacts at the level of parliaments, governments, regions, business, public, intellectuals and youth of our countries, implementation of trade and economic cooperation programs and projects were noted with satisfaction. Thus, only in recent years the trade turnover has increased many times and exceeded $1 billion.
Cultural and humanitarian interaction deserves high appreciation. In this context, the presentation of a collection of works by Magtymguly in Uzbek in Ashgabat and Tashkent last year, as well as the premiere of a joint Uzbek-Turkmen feature film at the international film festival in Ashgabat were highlighted.
It was emphasized that the awarding of the highest honor of the Republic of Uzbekistan was an expression of sincere respect of the multinational Uzbek people for Gurbanguly Berdimuhamedov as an outstanding statesman, national leader and architect of modern Turkmenistan.