Ikki tomonlama muzokaralar yakunida Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovga O‘zbekiston Respublikasining yuksak davlat mukofoti - "Oliy Darajali Do‘stlik" ordenini tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari mukofotni topshirar ekan, Gurbanguli Berdimuhamedovning qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashdagi ulkan xizmatlarini alohida qayd etdi.
- Qardosh Turkmanistonning barcha ulkan yutuqlari, keng ko‘lamli yangilanishlari va xalqaro maydondagi nufuzi yuksalishi sizning nomingiz bilan chambarchas bog‘liq, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Turkmanistonda iqtisodiyotning barqaror o‘sishi ta’minlanmoqda, aholi farovonligi izchil yuksalmoqda. Prezidentimiz Turkman xalqining milliy yetakchisi tomonidan ilgari surilayotgan global xavfsizlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash yo‘lidagi xalqaro tashabbuslarni alohida qayd etdi.
Shu munosabat bilan Gurbanguli Berdimuhamedovning 2025-yilni "Tinchlik va ishonch yili" deb e’lon qilish to‘g‘risidagi taklifi xalqaro miqyosda keng qo‘llab-quvvatlangani ta’kidlandi.
Turkmaniston yetakchisining shaxsiy sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari bugungi kunda yuksak darajaga chiqqani, haqiqatdan namunaviy tus olgani ta’kidlandi.
- Shaxsan sizning ko‘magingiz bilan 2017-yilda mamlakatlarimiz strategik sherikligining mustahkam asosi yaratildi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mamlakatlarimiz parlamentlari, hukumatlari, hududlari, ishbilarmonlari, jamoatchiligi, ziyolilari va yoshlari o‘rtasida faol muloqotlar, savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha dastur va loyihalar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Masalan, keyingi yillarda tovar ayirboshlash bir necha barobar ko‘payib, 1 milliard dollardan oshdi.
Madaniy-gumanitar hamkorlik yuksak e’tirofga loyiq. Masalan, o‘tgan yili Ashxobod va Toshkentda Maxtumquli asarlarining o‘zbek tilidagi to‘plami taqdimot qilindi, shuningdek, Ashxobod xalqaro kinofestivalida o‘zbek-turkman badiiy filmining premerasi bo‘lib o‘tdi.
Gurbanguli Berdimuhamedovga O‘zbekiston Respublikasining oliy mukofoti topshirilishi ko‘p millatli xalqimizning atoqli davlat arbobi, bugungi Turkmanistonning milliy yetakchisi va me’mori sifatida unga nisbatan samimiy hurmat-ehtiromi ifodasi bo‘lgani ta’kidlandi.

По окончании двусторонних переговоров состоялась торжественная церемония вручения Национальному лидеру туркменского народа, Председателю Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову высшей государственной награды Республики Узбекистан – ордена «Олий Даражали Дўстлик».
Вручая награду, глава нашего государства особо отметил огромные заслуги Гурбангулы Бердымухамедова в укреплении традиционных отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя братскими странами.
– Все грандиозные достижения, масштабные преобразования и рост авторитета братского Туркменистана на международной арене прочно связаны с вашим именем, – подчеркнул Президент Узбекистана.
В Туркменистане обеспечивается устойчивый рост экономики, неуклонно повышается благосостояние населения. Лидер нашей страны особо выделил международные инициативы Национального лидера туркменского народа, направленные на обеспечение глобальной безопасности и устойчивого развития.
В этой связи отмечено, что широкую международную поддержку получило предложение Гурбангулы Бердымухамедова об объявлении 2025 года Годом мира и доверия.
Подчеркнуто, что благодаря личным усилиям лидера Туркменистана узбекско-туркменские отношения достигли сегодня высочайшего уровня, став на самом деле образцовыми.
– Благодаря вашей личной поддержке в 2017 году были заложены прочные основы стратегического партнерства наших стран, – отметил Шавкат Мирзиёев.
С удовлетворением отмечены активные контакты на уровне парламентов, правительств, регионов, бизнеса, общественности, интеллигенции и молодежи наших стран, реализация программ и проектов торгово-экономического сотрудничества. Так, только за последние годы товарооборот увеличился в разы и превысил 1 миллиард долларов.
Высокой оценки заслуживает культурно-гуманитарное взаимодействие. В этом контексте были выделены проведение в прошлом году в Ашхабаде и Ташкенте презентации сборника произведений Махтумкули на узбекском языке, а также премьера совместного узбекско-туркменского художественного фильма на международном кинофестивале в Ашхабаде.
Подчеркнуто, что награждение высшей наградой Республики Узбекистан стало выражением искреннего уважения многонационального узбекского народа к Гурбангулы Бердымухамедову как выдающемуся государственному деятелю, Национальному лидеру и архитектору современного Туркменистана.