Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-aprel kuni elektrotexnika sohasida joriy yil birinchi chorakda qilingan ishlar va navbatdagi vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Bu tarmoq mamlakatimiz sanoatining drayverlaridan biri. So‘nggi yetti yilda eksport hajmi 7 barobarga o‘sgan va geografiyasi 63 ta davlatga yetgan. Hozirgi kunda tarmoqda 500 ga yaqin korxona bo‘lib, ularda 27 mingdan ziyod yurtdoshimiz ishlamoqda.
Ushbu salohiyatni oshirish maqsadida shu yil 22-yanvarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Elektrotexnika sanoatini rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni rag‘batlantirish, investitsiyalar va xorijiy brendlarni jalb etish, tajriba-konstruktorlik ishlarini rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda.
Joriy yil birinchi chorakda tarmoqda ishlab chiqarish hajmi 7 trillion so‘mdan oshgan. Qariyb 310 million dollarlik mahsulot eksport qilinib, bu ko‘rsatkich 1,3 barobar o‘sgan.
Shu davrda 55 million dollar investitsiya o‘zlashtirilgan. Shundan 48 million dollari to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiya va kreditlardir.
Xorijiy brendlar ostida xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha umumiy qiymati 900 million dollarga teng loyihalar shakllantirildi. Ayni paytda texnik jarayonlarni kelishish, zarur texnologiyalarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Taqdimotda ikkinchi chorakka va yil yakunigacha mo‘ljallangan asosiy rejalar ham aytib o‘tildi.
Joriy yilda ishlab chiqarish hajmini 43 trillion so‘mga yettkazish, qariyb 5 trillion so‘mlik mahsulotlarni mahalliylashtirish ko‘zda tutilgan. Umumiy qiymati 656 million dollarlik 71 ta loyihani amalga oshirib, 4 ming 600 ta ish o‘rni ochish mo‘ljallangan. Eksport miqdori 1 milliard 700 million dollarga, geografiyasi 68 ta mamlakatga yetishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari dunyodagi iqtisodiy tebranishlar sharoitida elektrotexnika sanoatida ham rivojlanish trayektoriyasini to‘g‘ri tanlab, bozor talablariga tez moslashish muhimligini ta’kidladi. Mahalliylashtirishni chuqurlashtirib, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar olish, zamonaviy texnologiyalarga munosib malakali kadrlar tayyorlash zarurligi qayd etildi.
Mutasaddilarga tarmoqdagi har bir korxona bilan ishlab, sanoat va logistika zanjirlarida yuzaga keladigan masalalarni hal etish, eksport geografiyasini diversifikatsiya qilib, yangi bozorlar topish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Представлены планы по развитию электротехнической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 22 апреля ознакомился с результатами работы в электротехнической отрасли за первый квартал текущего года и основными задачами на предстоящий период.
Отрасль по праву считается одним из драйверов промышленного роста Узбекистана. За последние семь лет объем экспорта увеличился в 7 раз, а география поставок расширилась до 63 стран. В настоящее время в секторе действует около 500 предприятий, где трудятся более 27 тысяч наших соотечественников.
В целях дальнейшего наращивания потенциала отрасли 22 января текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поднятию на новый этап развития электротехнической промышленности». В соответствии с документом принимаются меры по стимулированию производства продукции с высокой добавленной стоимостью, привлечению инвестиций и международных брендов, развитию опытно-конструкторских работ.
В первом квартале текущего года объем производства в отрасли превысил 7 триллионов сумов. Экспорт составил почти 310 миллионов долларов, увеличившись в 1,3 раза.
За этот период освоено 55 миллионов долларов инвестиций, из которых 48 миллионов — это прямые иностранные инвестиции и кредиты.
Сформирован пакет проектов на сумму 900 миллионов долларов по выпуску востребованной продукции под зарубежными брендами. Ведутся работы по согласованию технических процессов и внедрению необходимых технологий.
В ходе презентации были обозначены ключевые задачи на второй квартал и до конца года.
В частности, в нынешнем году планируется довести объем производства до 43 триллионов сумов, локализовать продукцию на сумму около 5 триллионов сумов. Будут реализованы 71 проект на общую сумму 656 миллионов долларов с созданием 4,6 тысячи рабочих мест. Ожидается, что объем экспорта достигнет 1,7 миллиарда долларов, а география поставок расширится до 70 стран.
Глава нашего государства подчеркнул важность правильного выбора траектории развития электротехнической отрасли в условиях глобальных экономических колебаний и необходимости оперативно адаптироваться к рыночным требованиям. Отмечена актуальность углубления локализации, производства продукции с высокой добавленной стоимостью, а также подготовки квалифицированных кадров, способных эффективно работать с современными технологиями.
Ответственным руководителям поручено наладить тесную работу с каждым предприятием отрасли, оперативно решать возникающие вопросы в промышленных и логистических цепочках, а также диверсифицировать экспортную географию и активно осваивать новые рынки сбыта.