O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov 23-24-aprel kunlari tashrif bilan Samarqand shahrida bo‘ladi.
Bo‘lajak muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda kengaytirish masalalari o‘rin olgan.

National Leader of the Turkmen people to visit Uzbekistan
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty Gurbanguly Berdimuhamedov will pay a visit to the city of Samarkand on April 23-24.
The agenda of the scheduled talks includes further strengthening of Uzbek-Turkmen relations of strategic partnership and expanding multifaceted cooperation, primarily in political, interparliamentary, trade and economic, transport and communication, cultural and humanitarian spheres.
An exchange of views on the topical issues of regional and international agenda will also take place.