Davlatimiz rahbari Andijon viloyatidagi ijtimoiy xizmatlar markaziga tashrifi chog‘ida sport sohasi va olimpiya harakatiga oid taqdimot bilan ham tanishdi.
Bugungi kunda yurtimizda 10 milliondan ziyod aholi ommaviy sport bilan shug‘ullanmoqda. Tumanlarda, ta’lim va mehnat jamoalarida turli musobaqalar o‘tkazilmoqda.
Endi bu ko‘rsatkichni 15 millionga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan. Buning uchun “Mahalla ligasi”, “Maktab ligasi”, “Talabalar ligasi”, “Vazir kubogi” va “Kasaba uyushmalari kubogi” kabi musobaqalar tashkil etiladi.
Shu yil 13-fevral kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida sportchi yoshlarni saralash va mahoratini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berilgan edi. Shunga muvofiq, seleksiya, sport ta’limi va olimpiya tizimini yangi bosqichga olib chiqish ishlari boshlangan.
Bunda hududlardagi 254 ta sport maktabi, olimpiya yo‘nalishlariga ixtioslashgan 56 ta sport maktabi milliy terma jamoalarga asosiy zaxira bo‘ladi. Joylardan saralangan yoshlar tana antropometriyasi va qobiliyatidan kelib chiqib, maqsadli tayyorlanadi.
Ularni pishitib borish uchun yiliga ikki marta “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqalar tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Viloyat bosqichi g‘oliblari har yili dekabrda Olimpiya shaharchasida o‘tkaziladigan “Prezident Olimpiadasi”da ishtirok etadi. Musobaqa g‘oliblari uy, avtomobil kabi qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Birinchi va ikkinchi o‘rinni olgan sportchilar Respublika olimpiya va paralimpiya markaziga qabul qilinadi.
Prezidentimiz sport ta’limida vertikal tizimni takomillashtirib, ilg‘or uslub va yondashuvlarni tatbiq qilish zarurligini ta’kidladi. Sport maktablarining natijadorligini oshirish, qobiliyatli yoshlarni yetuk sportchilar etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Во время посещения центра социальных услуг в Андижанской области Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвященной развитию сферы спорта и продвижению олимпийского движения.
Сегодня более 10 миллионов жителей Узбекистана активно занимаются массовым спортом. В районах, в учебных заведениях и трудовых коллективах регулярно проводятся различные спортивные соревнования.
Цель – довести этот показатель до 15 миллионов. Для этого будут организованы такие турниры, как «Лига махалли», «Школьная лига», «Лига студентов», «Кубок министра» и «Кубок профсоюзов».
На видеоселекторном совещании 13 февраля текущего года Президент дал поручения по отбору и повышению мастерства молодых спортсменов. В соответствии с этим начата работа по выводу системы селекции, спортивного образования и олимпийской подготовки на новый уровень.
Ключевую роль в этом процессе сыграют 254 спортивные школы, действующие в регионах, а также 56 специализированных школ по олимпийским направлениям — они станут основной базой для национальных сборных. Отобранные на местах молодые таланты будут проходить целевую подготовку с учетом антропометрических данных и физических способностей.
Для дальнейшего развития их мастерства дважды в год будет проводиться серия соревнований под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Победители региональных этапов примут участие в «Президентской олимпиаде», которая ежегодно будет проходить в Олимпийском городке в декабре. Победители будут награждены ценными призами, такими как жилье и автомобили. Занявшие первое и второе места получат право учиться в Республиканском олимпийском и паралимпийском центрах.
Президент подчеркнул важность совершенствования вертикальной системы спортивного образования, внедрения передовых методов и подходов. Даны указания по повышению эффективности спортивных школ и подготовке талантливой молодежи до уровня высококлассных спортсменов.