Nogironligi bo‘lgan insonlar uchun “Imkoniyatlar olami”
Mamlakatimiz Konstitutsiyasi, aholini ijtimoiy himoya qilish strategiyasi asosida insonni qadrlash ko‘lami kengaydi, bu sohadagi xizmatlar ehtiyojmandlarga yaqinlashtirilmoqda. Ayni yo‘nalishdagi ishlarning davomi sifatida shu yil 27 fevralda “Nogironligi bo‘lgan bolalarga ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilindi. Uning ijrosi doirasida ilk bor Andijonda “Imkoniyatlar olami” hududiy ijtimoiy xizmatlar markazi ishga tushdi.
Qariyb 5 gektar maydonga ega muassasada ma’muriyat, faollar zali, inklyuziv ta’lim va kasbga o‘rgatish binolari, bolalar maydonchasi, sport majmuasi va suzish havzasi mavjud.
Bu yerda nogironligi bor bolalar, o‘zgalar parvarishiga muhtoj shaxslarga qatnov asosida ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatiladi. Jumladan, ijtimoiy va tibbiy reabilitatsiya xizmati, kasbga yo‘naltirish, xorijiy tillarni o‘qitish xizmatlari hamda kambag‘al oilalar bolalari uchun qo‘shimcha ta’lim xizmatlari yo‘lga qo‘yilgan.
Markazda 60 nafardan ziyod xodim faoliyat yuritadi. Ijtimoiy himoyaga muhtojlarni aniqlash hamda bu yerga yo‘naltirish «Inson» markazlari tomonidan amalga oshiriladi.
Prezident yurtimizda ilk bor tashkil etilgan erta aralashuv xizmati bilan tanishdi. Bu bo‘lim chaqaloqlikdan uch yoshgacha bo‘lgan bolajonlarni parvarishlashga ixtisoslashgan. Shu vaqtgacha bunday yoshdagi bolalar faqatgina ota-onasi qaramog‘ida bo‘lgan. Maxsus bog‘chalarga esa faqatgina 3 yoshdan keyin qabul qilingan. Endilikda homiladorlik vaqtida nogironlik xavfi aniqlansa, onalarga shu binoda xizmat ko‘rsatiladi. Bu ularning farzandlariga bo‘lgan e’tiborini mustahkamlashda ko‘maklashadi. Shuningdek, ular uchun psixologik maslahatlar beriladi.
Prezidentimiz markazdagi qo‘shimcha ta’lim xizmatiga mo‘ljallangan binodagi sharoitlar bilan tanishdi. U yerda nogironligi bor bolalarning maktabdan tashqari dars qilishlari, ilm olishlari, internetdan foydalanishlari uchun imkoniyatlar yaratilgan. Bundan tashqari, kambag‘allik reyestridagi oilalar farzandlari ham kelib, ingliz, rus, koreys va boshqa tillarni o‘rganishi mumkin.
Ta’kidlash o‘rinliki, yilning o‘tgan davrida Andijon viloyatida 10 mingga yaqin kambag‘al oilalarning farzandi bog‘chalarga joylashtirildi, qariyb 29 ming nafariga tibbiy ko‘mak ko‘rsatildi, 20 ming nafari ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olindi. Bu esa ularning “oyoqqa turib”, ish bilan band bo‘lishiga yordam beradi.
Markazda kunduzgi parvarish xizmati ham yo‘lga qo‘yilgan. Bu yerda nogironligi bo‘lgan insonlar jismoniy va aqliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullantiriladi. Ularga ijtimoiy xodimlar qarab turishi natijasida oilasidagilarning "qo‘li bo‘shab", ishlashi mumkin bo‘ladi.
Mazkur bo‘limda parvarishlanayotgan fuqarolar bunday g‘amxo‘rlik tufayli hayotga qaytganini aytib, davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
– Bu e’tibor zamirida sizning sog‘lig‘ingiz, yaqinlaringizning dardu tashvishlari bor. Ko‘nglingiz ochilib, hayotga umid uyg‘onganini ko‘rib, xursand bo‘ldim. Bunday g‘amxo‘rlikni yanada kengaytirib boramiz. Sizlardan faqat sabr-toqat, ishonch va harakat zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ijtimoiy xizmatlar markazida sport majmuasi ham bor. Unda nogironligi bor bolalar uchun mo‘ljallangan badantarbiya xonasi, suv havzasi tashkil etilgan. E’tiborli jihati, mashg‘ulot qurilmalari AQSH va boshqa xorijiy davlatlardan keltirilgan bo‘lib, adaptiv sportga mo‘ljallangan. Suv havzasi ham bolalarning yoshiga monand alohida qulayliklarga ega.
Davlatimiz rahbari imkoniyati cheklangan bolalarni sog‘lomlashtirish, katta yoshdagi insonlarni o‘ziga mos hunar va mashg‘ulotlarga jalb etish muhimligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в региональном центре социальных услуг «Имкониятлар олами» («Мир возможностей») в городе Андижане.
В соответствии с Конституцией страны и стратегией социальной защиты населения в Узбекистане расширяются масштабы принципа «человек — высшая ценность», а социальные услуги становятся более доступными для нуждающихся. В продолжение этих усилий 27 февраля текущего года был принят Указ Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания социальных услуг и помощи детям с инвалидностью». В рамках реализации этого документа в Андижане впервые был открыт региональный центр социальных услуг «Мир возможностей».
Центр расположен на территории площадью почти 5 гектаров и включает административный корпус, здания инклюзивного обучения и профессиональной подготовки, детскую площадку, спортивный комплекс и бассейн.
Здесь оказываются услуги детям с инвалидностью и лицам, нуждающимся в постоянной заботе. В частности, предоставляются услуги социальной и медицинской реабилитации, профессиональной ориентации, обучения иностранным языкам, а также дополнительное образование для детей из малообеспеченных семей.
В центре работают более 60 сотрудников. Выявлением нуждающихся и их направлением в центр занимаются центры «Инсон».
Президент также ознакомился с уникальной для страны службой раннего вмешательства. Это подразделение специализируется на поддержке детей с рождения до трёх лет. Ранее такие малыши находились исключительно под опекой родителей, а в специализированные учреждения принимались только с трёх лет. Теперь, если во время беременности будет выявлен риск инвалидности, будущие матери смогут получить здесь помощь и консультации, что позволит укрепить заботу о ребёнке. Также предоставляется психологическая поддержка.
Глава государства осмотрел помещения для дополнительного образования. Здесь дети с инвалидностью могут заниматься вне школы, пользоваться интернетом. Кроме того, дети из семей, включённых в реестр малообеспеченных, могут бесплатно изучать английский, русский, корейский и другие языки.
Следует отметить, что с начала текущего года в Андижанской области почти 10 тысяч детей из нуждающихся семей были определены в детские сады, около 29 тысяч получили медицинскую помощь, 20 тысяч охвачены социальными услугами.
В центре также организована услуга дневного ухода. Люди с инвалидностью занимаются физическими и интеллектуальными упражнениями, а благодаря участию социальных работников члены их семей могут работать.
Подопечные центра выразили Президенту благодарность, отметив, что именно благодаря такой заботе они вернулись к жизни.
— За этой заботой — ваше здоровье, боль и переживания ваших близких. Мне радостно видеть, как в вас пробуждаются надежда и интерес к жизни. Мы продолжим расширять подобную поддержку. От вас нужны лишь терпение, вера и стремление, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В центре есть и спортивный комплекс. Здесь оборудован зал для лечебной физкультуры и бассейн, адаптированные для детей с ограниченными возможностями. Оборудование привезено из США и других стран, и соответствует международным стандартам адаптивного спорта.
Президент подчеркнул важность оздоровления детей с инвалидностью и вовлечения старшего поколения в активности, соответствующие их возможностям и интересам.