Mamlakatimizda xomashyoni qayta ishlab, qo‘shilgan qiymat yaratishga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Mazkur korxona ham mato to‘qish, bo‘yash va tayyor trikotaj ishlab chiqarish yo‘nalishidagi yirik loyihalardan biri.
Bu yerda yiliga 4 million 200 dona, 50 turdagi mahsulotlar tayyorlanadi. Mingga yaqin fuqaro ish bilan ta’minlangan. Xodimlar malakasini oshirish ham e’tiborda. Buning uchun dizaynerlik markazi tashkil etilgan.
Turkiya, Germaniya va Xitoydan keltirilgan ilg‘or uskunalar ish unumdorligi va mahsulotlar sifatini ta’minlamoqda. Tayyor kiyim-kechaklarning katta qismi eksportga yo‘naltiriladi. Yillik eksport salohiyati 6 million dollarga yetgan.
Prezidentimiz ishlab chiqarish jarayonini va tayyor mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Sifat ko‘rsatkichlari ustida ishlab, qo‘shilgan qiymatni oshirish va eksport geografiyasini kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of “Fayz-M” enterprise located in Bulakbashi district of Andijan region.
Special attention is paid to deep processing of resources and creating goods with added value in our country. This enterprise is one of the largest projects with full-cycle production of textile goods.
Here 4,2 million goods of more than 50 types are produced annually. Almost a thousand people are ensured jobs. Particular attention is paid to capacity building of employees – a design center is created for this purpose.
Modern equipment from Türkiye, Germany and China ensures high productivity and quality of production. Majority of the ready-made clothes is export-oriented. The annual export potential is $6 billion.
The Head of State viewed the production process and manufactured goods. Recommendations were given on further increasing the quality and added value, and expanding export geography.