16-aprel kuni Buloqboshi tumanida Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Andijon viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Andijonda yangi O‘zbekiston shukuhi har bir tuman, har bir mahallaga kirib borayotgani qayd etildi. O‘tgan yili viloyatda 4 mingdan ziyod yangi tadbirkor ish boshlagan. 450 ming aholi ishli bo‘lgan.
Viloyatda 1,5 million kvadrat metr turar joy va 850 ming kvadrat metr noturar joylar qad ko‘tardi. Buning hisobiga, o‘tgan yili savdo va xizmatlar 13 foizga, sanoat 7,5 foizga oshdi.
Lekin hayot bir joyda to‘xtab turmaydi. Andijonda iqtisodiy salohiyat, yangi loyihalar va tashabbuslar ko‘p.
Yig‘ilishda kichik va o‘rta tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, investitsiya va eksportni ko‘paytirish, qurilish, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish borasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Avvalo, 2025-yilda Andijon viloyatida kamida 6 foiz iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, yalpi hududiy mahsulotni 105 trillion so‘mdan oshirish, 305 ming aholini band qilib, 150 ming odamni kambag‘allikdan chiqarish imkoniyati ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Andijonda dastgohsozlik sanoati yaxshi shakllangan. Lekin ikki yilda viloyatga chetdan 1 milliard dollarlik asbob-uskunalar import qilingan. Agar ularni o‘zimizda tayyorlash o‘zlashtirilsa, iqtisodiyotga qo‘shimcha tushum, odamlarga ish o‘rni bo‘ladi. Bunday tashabbuskorlarni qo‘llab, sertifikat va zarur buyumlar olishiga ko‘maklashish kerak.
Shuningdek, mashinasozlik-konstruktorlik ishlab chiqarish markazlari tashkil etiladi. Sanoat tarmoqlarida talab yuqori bo‘lgan import uskunalarning texnik ko‘rsatkichlari o‘rganilib, mahalliy korxonalarga muqobillari taklif qilinadi. Bunday uskunalarni mahalliylashtirish istagidagi tadbirkorlarga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi.
Viloyatdagi 13 ming gektar adirga suv chiqarib, bemalol ekin ekish mumkin. Lekin u yerlarga suv chiqarishda nasos ishlatish uchun elektrni narxi dehqonlarga og‘irlik qiladi. Shu bois quyosh paneli o‘rnatish uchun moliyaviy instrumentlar qo‘llanadi. Qo‘rg‘ontepada 300 gektar adirlikda sanoat usulida intensiv bog‘ va uzumzor barpo etilib, tadbirkorlarga tayyor holda taklif qilinadi.
Boshqa hududlardagi samarasiz issiqxonalar Andijonga ko‘chirilib, aholiga lizingga beriladi. Mahallalarga arzon urug‘ va mineral o‘g‘it yetkaziladi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Baliqchi va Oltinko‘lda 5 gektardan issiqxona tashkil etib, 100 ta ehtiyojmand oilani daromadli qilgan. Endi bu Ulug‘nor, Paxtaobod, Xo‘jaobod, Marhamat va Andijon tumanlarida ham yo‘lga qo‘yiladi. Bunday zamonaviy issiqxonalarni namunaviy tashkil qilgan mahalla raislariga 100 foiz ustama beriladi.
Viloyatdagi sun’iy suv havzalarining atigi 23 foizida intensiv usulda baliq yetishtirilayapti, xolos. Osiyo taraqqiyot bankidan 15 million dollar jalb etib, 320 gektarda intensiv usulda baliq yetishtirish, 500 ta xonadon bilan kooperatsiya qilish loyihasi ishlab chiqilgan. Mutasaddilarga bu loyihani nazoratga olish, umuman, respublikada baliqchilikni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Andijonda turizm salohiyati ham yuqori. Xonoboddagi Kampirovot, Buloqboshidagi Shirmonbuloq, Xo‘jaoboddagi Tosh ota mahallarida turizm maskanlari tashkil qilib, sayyohlarni ko‘paytirish imkoniyati bor. Bu yil sohada 125 million dollarlik 25 ta loyihani yakunlash, 3,5 million xorijiy va mahalliy sayyoh jalb qilib, turizm eksportini 200 million dolardan oshirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda investitsiya va eksport masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu yil xorijiy investitsiyalar hajmi 3,1 milliard dollarga yetkazilishi, 1 milliard dollarlik 23 ta yirik, 321 ta kichik va o‘rta loyiha ishga tushirilishi qayd etildi. Eksportni 1,5 milliard dollarga, mahalliylashtirish hajmini 10 trillion so‘mga olib chiqish imkoniyati bor.
Har yili Andijondan Qirg‘izistonga 200 million dollarlik eksport bo‘layapti. Chegaradan 5 ming dollarlikkacha bo‘lgan mahsulotni qo‘lda olib o‘tishga ruxsat berilgani natijasida yana millionlab dollarlik tovar sotilayapti. O‘zaro savdoni kengaytirish uchun Qo‘rg‘ontepa va Xo‘jaobodda erkin savdo va sanoat zonalari tashkil qilish taklifi bildirildi.
Viloyatdagi 360 ta bo‘sh va samarasiz ko‘chmas mulkni qulay shartlarda auksionga chiqarib, tadbirkorlik loyihalariga zamin yaratish muhimligi ta’kidlandi.
Suv oqimi yuqori bo‘lgan ariq va kanallarida 75 megavatt quvvatga ega kichik va mikro GESlar qurish imkoniyati bor. Bunda qatnashadigan tadbirkorlarga 3 yil imtiyozli davr bilan, 7 yilga 12 foiz stavkada kredit beriladi.
Qurilish va infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha ham vazifalar ko‘p. Xususan, bu yil 9 ming 700 xonadonli 245 ta ko‘p qavatli uy quriladi. Bu sohada 10 ming nafar aholining bandligi ta’minlanadi. Ming kilometrdan ziyod yo‘l va ko‘priklar ta’mirlanadi.
Xonobod – Andijon magistral suv quvurining quvvati yetishmasligi sababli 6 ta tumandagi 510 ming aholiga suv yetkazib berishda muammolar bor. Shu bois Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida ushbu quvurning 2-tarmog‘ini qurish zarurligi ta’kidlandi.
Qo‘shni davlatlar bilan bog‘lovchi yo‘llarning o‘tkazuvchanligini oshirish, Andijon shahri bilan tumanlar o‘rtasida jamoat transportini rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ijtimoiy yo‘nalishlar aholi turmushida bevosita aks etadi. Andijonda bu yil yuqori texnologik jarrohlik amaliyoti ulushi 40 foizga yetkaziladi. 15 ming nafar texnikum bitiruvchisining bandligi ta’minlanadi. 6 ming talaba dual ta’lim bilan qamrab olinadi. Oliy ta’limning muhandislik, tibbiyot, iqtisodiyot, agrar yo‘nalishidagi 4 ta ta’lim dasturi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Shu maqsadda, jumladan, tibbiyot ta’limi va turizmini rivojlantirish, mahallalarda tunu kun xizmat ko‘rsatadigan xususiy tibbiyot punktlarini ko‘paytirish choralari belgilandi.
Ma’lumki, salohiyati va ko‘nikmasini oshirgan maktab direktorlarini rag‘batlantirish yo‘lga qo‘yilgan. Endi bu tizim texnikumlarda ham joriy qilinadi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan, har yili Bobur shahrida rassomlar festivali o‘tkaziladi. G‘oliblarga Prezident sovg‘asi sifatida avtomobil berilishi e’lon qilindi.
– Bugun Andijon rivojini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha eng muhim vazifalarni belgilab oldik, barcha masalalarga to‘xtalib, viloyat uchun zarur mablag‘larni ham hal etdik, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Agar barchamiz bir bo‘lib, hamjihat bo‘lib ish olib borsak, yutuqlarimiz yanada ko‘payadi, biz zabt etolmaydigan marraning o‘zi bo‘lmaydi, Andijon yanada obod bo‘ladi.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va boshqa mutasaddilar o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha axborot berdi. Viloyat hokimi, 16 ta shahar va tuman hokimi aholi va tadbirkorlarni har kuni eshitib, hozirgi sur’atni saqlab qolishi, dunyodagi iqtisodiy tebranishlar sharoitida favqulodda mas’uliyat olishi lozimligi ta’kidlandi.

16 апреля в Булакбашинском районе под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Андижанской области.
Было отмечено, что дух Нового Узбекистана проникает в каждый район и каждую махаллю Андижана. В прошлом году в области начали деятельность более 4 тысяч новых предпринимателей. Была обеспечена занятость 450 тысяч человек.
В области было построено 1,5 миллиона квадратных метров жилья и 850 тысяч квадратных метров нежилых объектов. Благодаря этому в прошлом году объемы торговли и услуг выросли на 13 процентов, промышленности – на 7,5 процента.
Однако жизнь не стоит на месте. В Андижане имеются большие экономические возможности, новые проекты и инициативы.
На совещании обсуждены задачи по поддержке малого и среднего предпринимательства, увеличению инвестиций и экспорта, развитию строительства и социальной сферы.
Прежде всего, обозначена возможность обеспечить экономический рост в области на уровне не менее 6 процентов в 2025 году, довести валовой региональный продукт до 105 триллионов сумов, обеспечить занятость 305 тысяч человек, вывести из бедности 150 тысяч человек.
Например, в Андижане хорошо сформирована станкостроительная промышленность. Однако за последние два года в область было импортировано оборудования на 1 миллиард долларов. Если освоить производство такого оборудования внутри страны, это станет дополнительным источником дохода для экономики и обеспечит новые рабочие места. Необходимо поддерживать такие инициативы предпринимателей, помогать им в получении сертификатов и необходимых деталей.
Также будут созданы центры машиностроительного и конструкторского производства. Будут изучены технические параметры импортного оборудования, востребованного в промышленности, и предложены альтернативы для местных предприятий. Предпринимателям, желающим локализовать такое оборудование, будут выданы льготные кредиты в размере до 5 миллиардов сумов.
В области имеется 13 тысяч гектаров холмистой местности, где можно выращивать сельхозкультуры, подведя воду. Но использование насосов для подачи воды на такие земли требует затрат на электроэнергию. Поэтому будут применены финансовые инструменты для установки солнечных панелей. В Кургантепе будет заложен интенсивный сад и виноградник промышленного типа на 300 гектарах.
Неэффективные теплицы из других регионов будут перенесены в Андижан и переданы населению в лизинг. В махалли будут доставлены дешёвые семена и минеральные удобрения.
Министерство занятости и сокращения бедности организовало на 5 гектарах теплицы в Балыкчинском и Алтынкульском районах, благодаря чему 100 нуждающихся семей стали получать доход. Теперь этот опыт будет внедрен также в Улугнорском, Пахтаабадском, Ходжаабадском, Мархаматском и Андижанском районах. Председателям махаллей, которые образцово организуют такие современные теплицы, будет выплачена 100-процентная надбавка.
В настоящее время лишь на 23 процентах искусственных водоемов области осуществляется рыбоводство интенсивным методом. Разработан проект по привлечению 15 миллионов долларов от Азиатского банка развития для выращивания рыбы интенсивным способом на 320 гектарах и кооперации с 500 домохозяйствами. Даны указания взять проект под контроль, в целом развивать рыбоводство по республике.
Андижан обладает высоким туристическим потенциалом. В махаллях Кампировот Ханабадского, Ширмонбулок Булакбашинского и Тош-ота Ходжаабадского районов можно создать туристические объекты и увеличить поток туристов. В этом году поставлена задача завершить 25 проектов на сумму 125 миллионов долларов в сфере туризма, привлечь 3,5 миллиона иностранных и местных туристов и довести экспорт туризма до 200 миллионов долларов.
Особое внимание на совещании уделено инвестициям и экспорту. В этом году объем иностранных инвестиций составит 3,1 миллиарда долларов, будут запущены 23 крупных и 321 малых и средних проекта на сумму 1 миллиард долларов. Имеется возможность довести экспорт до 1,5 миллиарда долларов, объем локализации – до 10 триллионов сумов.
Ежегодно из Андижана в Кыргызстан экспортируется продукции на 200 миллионов долларов. В целях расширения взаимной торговли предложено создать свободные торгово-промышленные зоны в Кургантепе и Ходжаабаде.
Отмечена важность выставления на аукцион 360 неэффективно используемых объектов недвижимости в области и создания условий для предпринимательских проектов.
На арыках и каналах с высокой скоростью потока возможно строительство малых и микро-ГЭС общей мощностью 75 мегаватт. Предпринимателям, участвующим в этом, будут выданы кредиты на 7 лет под 12 процентов с льготным периодом в 3 года.
Также обсуждены задачи по развитию строительства и инфраструктуры. В этом году планируется строительство 245 многоквартирных домов на 9700 квартир, что обеспечит занятость 10 тысяч человек. Будет отремонтировано более 1000 километров дорог и мостов.
Из-за нехватки мощности магистрального водопровода Ханабад – Андижан в шести районах 510 тысяч человек испытывают трудности с водоснабжением. В связи с этим было подчеркнуто, что необходимо построить вторую линию водопровода с участием Азиатского банка развития.
Даны поручения по повышению пропускной способности дорог, соединяющих регион с соседними государствами, развитию общественного транспорта между городом Андижан и районами.
Социальные направления напрямую отражаются на жизни населения. В Андижане доля высокотехнологичных хирургических операций достигнет 40 процентов. Будет обеспечена занятость 15 тысяч выпускников техникумов. 6 тысяч студентов будут охвачены дуальным образованием. Четыре программы высшего образования по направлениям инженерии, медицины, экономики и аграрной сферы будут аккредитованы на международном уровне.
В связи с этим будут приняты меры по развитию медицинского образования и туризма, увеличению числа круглосуточных частных медицинских пунктов в махаллях.
Как известно, действует система поощрения директоров школ, повысивших потенциал и эффективность. Теперь эта система будет внедрена и в техникумах.
По инициативе Президента каждый год в городе Бабуре будет проводиться фестиваль художников. Победители будут награждаться подарком Президента - автомобилями.
– Сегодня мы обозначили важнейшие задачи по выводу Андижана на новый этап развития, остановились на всех актуальных вопросах, определили необходимые для области средства, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Если мы все будем работать вместе, сплоченно, наши успехи будут приумножаться, не останется высот, которых мы не сможем достичь, Андижан станет еще более процветающим.
На совещании заместители Премьер-министра, министры и другие ответственные лица представили информацию по своим направлениям. Было подчеркнуто, что хоким области, хокимы 16 городов и районов должны ежедневно встречаться с населением и предпринимателями, сохранить текущие темпы, взять на себя ответственность в условиях глобальных экономических колебаний.