Andijon mamlakatimizda aholi eng zich joylashgan hudud. O‘zbekistonning 10 foiz aholisi 1 foiz yerida yashaydi. Shu bois davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2021-yilda yangi shahar qurilishi boshlangan edi. Bu galgi tashrifda Prezident loyihaning ilk natijalarini ko‘rdi.
Ushbu shahar Andijon tumanidagi adirlikda, qishloq xo‘jaligida foydalanilmagan 4 ming gektar maydonda barpo etilmoqda. Qurilish sakkiz bosqichda rejalashtirigan bo‘lib, hozirda 1 ming 770 ta xonadonli 63 ta uy foydalanishga topshirilgan. Shuningdek, 1 ming 680 o‘rinli maktab, 420 o‘rinli bolalar bog‘chasi, 250 qatnovga mo‘ljallangan poliklinika qurilgan. Yengil sanoat korxonasi, ipoteka markazi tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari hudud bo‘ylab yurib, yangi majmualarni ko‘zdan kechirdi.
Tayyor xonadonlarning ko‘pchiligiga oilalar ko‘chib kelib, yashamoqda. O‘yin maydonchalaridagi bolakaylarning shodliklari ko‘ngillarga quvonch, halovat bag‘ishlaydi. Bunyodkorlik ishlari jadal davom ettirilib, bu yil mingdan ziyod xonadonli yana 40 ta ko‘p qavatli uy barpo etiladi.
Inshootlar yo‘l, elektr energiyasi, tabiiy gaz, suv, issiqlik kabi zarur tarmoqlar bilan ta’minlangan. Ichimlik suvi yetkazib berish uchun sig‘imi to‘rt ming metr kub bo‘lgan suv saqlash va uzatish inshooti ishga tushirildi.
19 gektar maydonda “Yangi O‘zbekiston” bog‘i barpo etilib, o‘n ming tupdan ortiq manzarali daraxt ko‘chatlari, buta va gullar ekildi. Amfiteatr, dam olish joylari, dekorativ yo‘laklar, kafelar, bolalar o‘yingohi, yoritish tizimlariga ega bo‘lgan bog‘ Yangi Andijonning ko‘rki bo‘ladi.
Bu yerdagi “Vatanparvar bog‘i” katta ramziy ma’noga ega. Bog‘dagi “Vatanga qasamyod” monumenti, muzey, konsert va tomosha maydonlari mehmonlarda katta taassurotlar qoldiradi.
Loyiha ko‘lami keng. Hududning 1 ming 439 gektarida 2 mingta ko‘p qavatli turar joy qad rostlaydi. Shuningdek, ko‘plab savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, 1 ming 820 gektarda yashil hududlar tashkil etiladi. Qurilishlar bitgach, bu yerda 410 ming nafardan ziyod aholi yashashi mumkin bo‘ladi.
Shu yerda yangi qurilish va obodonlashtirish loyihalari taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘i ta’mirlanadi. Yangi Andijonda Zahiriddin Muhammad Bobur haykali o‘rnatiladi. Prezident bunda Boburning siymosini haqqoniy aks ettirish, atrofini boburiylar merosi bo‘yicha tematik parkka aylantirish yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi.
Davlatimiz rahbari yangi bog‘da hunarmandchilik, badiiy va amaliy san’at ko‘rgazmalarini tomosha qildi. Andijonda har yili rassomlar festivalini o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.

Президент ознакомился с ходом созидательной работы в Новом Андижане
Андижан — самый густонаселённый город страны: 10 процентов населения Узбекистана проживают всего на 1 проценте его территории. В связи с этим по инициативе Президента в 2021 году было начато строительство нового города. Во время нынешней поездки глава государства ознакомился с первыми результатами реализации этого масштабного проекта.
Город возводится на свободной, ранее неиспользуемой для сельского хозяйства территории площадью 4 тысячи гектаров в Андижанском районе. Строительство будет выполнено в восемь этапов. На сегодняшний день сданы в эксплуатацию 63 многоэтажных дома, рассчитанных на 1 770 квартир. Построены школа на 1 680 мест, детский сад на 420 мест, поликлиника на 250 приемов в смену, также организованы предприятие легкой промышленности и ипотечный центр.
Президент прошел по территории нового города и осмотрел возведенные объекты.
Многие квартиры уже заселены. Радость детей на игровых площадках наполняет атмосферу особой теплотой и уютом. Строительство продолжается в ускоренном темпе — в этом году планируется возведение еще 40 многоэтажных домов более чем на 1 тысячу квартир.
Объекты обеспечены необходимой инфраструктурой — дорогами, электричеством, природным газом, водоснабжением и отоплением. Введено в эксплуатацию водохранилище и распределительная станция объемом 4 тысячи кубометров для подачи питьевой воды.
На площади в 19 гектаров разбит парк «Янги Узбекистон», в котором высажено свыше 10 тысяч декоративных деревьев, кустарников и цветов. В парке построены амфитеатр, зоны отдыха, прогулочные аллеи, кафе, детские площадки и установлена современная система освещения. Этот парк станет одним из украшений Нового Андижана.
Особое символическое значение имеет парк «Ватанпарвар», расположенный здесь же. Монумент «Клятва Родине», музей, концертные и зрелищные площадки произведут глубокое впечатление на гостей.
Проект отличается большим размахом. На территории площадью 1 439 гектаров планируется возведение 2 тысяч многоквартирных домов. Кроме того, будут построены торговые и сервисные объекты, а также обустроены зеленые зоны на площади 1 820 гектаров. После завершения строительства город сможет принять свыше 410 тысяч жителей.
Здесь же были представлены новые проекты благоустройства. В частности, планируется реконструкция парка имени Алишера Навои и установка памятника Захириддину Мухаммаду Бабуру. Президент подчеркнул важность создания достоверного образа Бабура и преобразования прилегающей территории в тематический парк, посвященный наследию Бабуридов.
Глава государства также ознакомился с выставками народных ремесел, декоративно-прикладного и изобразительного искусства. Он выступил с инициативой проводить в Андижане ежегодный фестиваль художников.