Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatining hududiy sanoat yarmarkasini borib ko‘rdi.
Bu yerda 110 ta korxonaning 500 ga yaqin mahsuloti namoyishga qo‘yilgan. Jumladan, avtomobilsozlik, mashinasozlik, to‘qimachilik, elektr texnikasi, raqamli texnologiyalar, qurilish materiallari, oziq-ovqat, gulchilik, asalarichilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlardagi samarali loyihalar taqdim etilgan.
Davlatimiz rahbari viloyatda ishlab chiqarilayotgan keng turdagi mahsulotlar va ilg‘or ishlanmalar bilan tanishdi, ularning tashabbuskorlari bilan suhbatlashdi. Yaxshi tajribalarni qo‘llab-quvvatlab, yurtimiz miqyosida ommalashtirish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda yarmarkaga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkentdan mas’ullar va tadbirkorlar taklif etilgan. Ular mahsulotlarni birgalikda ishlab chiqarish, kooperatsiya va savdo-sotiq masalalarida fikr almashmoqda.
Bugungi kunda Andijon viloyatida 11 mingdan ziyod sanoat korxonasi bor. Ularning respublika sanoatidagi ulushi 10 foizdan yuqori.
Xususan, hududda 47 ta sanoat zonasi tashkil etilgan. Ularda 2,3 trillion so‘mlik 1 000 ta loyiha amalga oshirilgan bo‘lib, 18 ming kishi ish bilan ta’minlangan. Mazkur zonalarda 2024-yilda 1 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, qariyb 31 million dollarlik eksport qilingan.
Bugungi kunda qiymati 1 milliard dollarlik 288 ta investitsiya loyihasi amalga oshirish jarayonida.
Jumladan, bu yil 119 ta loyiha ishga tushirilib, 4 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi. Sanoat mahsulotlari eksporti 47 million dollarga yetkaziladi.
O‘tgan yilgi tashrifdan so‘ng, Oltinko‘l tumanidan 16 gektar yer ajratilib, mebellarni klaster usulida ishlab chiqarish majmuasi tashkil etilgan edi. Bu yerda 100 dan ortiq ustaxona, 236 ta shourum va savdo nuqtalari joylashgan.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил региональную промышленную ярмарку Андижанской области.
На ярмарке представлены почти 500 наименований продукции от 110 предприятий. Среди них — успешные проекты в сферах автомобилестроения, машиностроения, текстильной промышленности, электротехники, цифровых технологий, производства строительных материалов, продуктов питания, цветоводства, пчеловодства, рыбоводства и других отраслях.
Глава государства ознакомился с широкой линейкой продукции и передовыми разработками, производимыми в регионе, побеседовал с инициативными предпринимателями. Он подчеркнул важность поддержки успешных проектов и распространения передового опыта по всей стране.
С этой целью на ярмарку были приглашены представители Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента, включая ответственных руководителей и предпринимателей. Здесь обсуждаются вопросы совместного производства, кооперации и торговли.
В настоящее время в Андижанской области насчитывается более 11 тысяч промышленных предприятий, на долю которых приходится более 10 процентов от общего объема промышленного производства республики.
В регионе функционируют 47 промышленных зон, в которых реализовано 1 000 проектов на сумму 2,3 триллиона сумов, созданы 18 тысяч рабочих мест. Только в 2024 году на этих площадках произведена продукция на 1 триллион сумов, объем экспорта составил почти 31 миллион долларов.
На сегодняшний день в области реализуются 288 инвестиционных проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов.
В частности, в текущем году планируется ввести в эксплуатацию 119 новых проектов и создать свыше 4 тысяч рабочих мест. Объем экспорта промышленной продукции достигнет 47 миллионов долларов.
После прошлогодней поездки Президента в Алтынкульском районе было выделено 16 гектаров земли, где создан кластер по производству мебели. На его территории размещены более 100 мастерских, 236 шоурумов и торговых точек.