Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatining hududiy sanoat yarmarkasini borib ko‘rdi.
Bu yerda 110 ta korxonaning 500 ga yaqin mahsuloti namoyishga qo‘yilgan. Jumladan, avtomobilsozlik, mashinasozlik, to‘qimachilik, elektr texnikasi, raqamli texnologiyalar, qurilish materiallari, oziq-ovqat, gulchilik, asalarichilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlardagi samarali loyihalar taqdim etilgan.
Davlatimiz rahbari viloyatda ishlab chiqarilayotgan keng turdagi mahsulotlar va ilg‘or ishlanmalar bilan tanishdi, ularning tashabbuskorlari bilan suhbatlashdi. Yaxshi tajribalarni qo‘llab-quvvatlab, yurtimiz miqyosida ommalashtirish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda yarmarkaga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkentdan mas’ullar va tadbirkorlar taklif etilgan. Ular mahsulotlarni birgalikda ishlab chiqarish, kooperatsiya va savdo-sotiq masalalarida fikr almashmoqda.
Bugungi kunda Andijon viloyatida 11 mingdan ziyod sanoat korxonasi bor. Ularning respublika sanoatidagi ulushi 10 foizdan yuqori.
Xususan, hududda 47 ta sanoat zonasi tashkil etilgan. Ularda 2,3 trillion so‘mlik 1 000 ta loyiha amalga oshirilgan bo‘lib, 18 ming kishi ish bilan ta’minlangan. Mazkur zonalarda 2024-yilda 1 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, qariyb 31 million dollarlik eksport qilingan.
Bugungi kunda qiymati 1 milliard dollarlik 288 ta investitsiya loyihasi amalga oshirish jarayonida.
Jumladan, bu yil 119 ta loyiha ishga tushirilib, 4 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi. Sanoat mahsulotlari eksporti 47 million dollarga yetkaziladi.
O‘tgan yilgi tashrifdan so‘ng, Oltinko‘l tumanidan 16 gektar yer ajratilib, mebellarni klaster usulida ishlab chiqarish majmuasi tashkil etilgan edi. Bu yerda 100 dan ortiq ustaxona, 236 ta shourum va savdo nuqtalari joylashgan.

More than 500 types of goods from 110 enterprises were presented at the fair. Among them – successful projects in the sphere of automotive industry, machine building, textile industry, electronics, digital technologies, production of construction materials, food products, floriculture, beekeeping, fish farming and other industries.
The Head of State got acquainted with the wide range of products and advanced developments manufactured in the region and spoke with active entrepreneurs. He underlined the importance of supporting successful projects and spreading the advanced expertise across the country.
With this aim representatives of the Republic of Karakalpakstan, all regions and the city of Tashkent, including responsible executives and entrepreneurs were invited to the fair. The issues of modern production, cooperation and trade are discussed here.
Currently there are more than 11 thousand industrial enterprises in Andijan region, which account for more than 10 percent of the total industrial production of the country.
There are 47 industrial zones in the region, where 1 thousand projects worth 2,3 trillion soum were implemented, 18 thousand of jobs created. Only in 2024 these platforms manufactured products worth 1 trillion soum, the export volume reached over $31 million.
Today there are 288 investment projects worth $1 billion being implemented in the region.
In particular, it’s planned to launch 119 new projects and create over 4 thousand jobs this year. The export volume of industrial products will reach $47 million.
After the President's visit last year, 16 hectares of land were allocated in the Altynkul district, where a furniture production cluster was created. Its territory accommodates more than 100 workshops, 236 showrooms and retail outlets.