Joriy yilning birinchi choragida investitsiya loyihalari samarasida hamda tijorat banklari ishtirokida 77 ming nafar fuqaro ish bilan ta’minlangan.
Umuman, 2025-yilda 5 milliard 700 million dollarlik 166 ta investitsiya loyihasi amalga oshiriladi. Bu orqali 31 mingta ish o‘rni ochiladi. 31 turdagi yangi mahsulot olish yo‘lga qo‘yilib, 1,5 milliard dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi. Korxonalarni barqaror energiya bilan ta’minlash uchun 65 megavatt yangi quvvatlar barpo etiladi.
Bu ishlarni davom ettirib, yil yakuniga qadar umumiy 305 ming nafar aholini daromadli ish bilan ta’minlash maqsad qilingan.
Taqdimotda iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, sanoatni rivojlantirish, yangi texnologiyalarni joriy etish va ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. 2025-yilda iqtisodiy o‘sish sur’ati 5,5 foizga yetishi kutilmoqda.
Prezident mutasaddilarga loyihalarni o‘z vaqtida bajarib, aholini daromadli ish bilan ta’minlash, ishsizlarni kasbga yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on main objectives planned to be achieved in Andijan region in 2025.
Due to the implementation of the investment projects and commercial banks’ support, it was possible to employ 77 thousand people in the first quarter.
In 2025 it’s planned to launch new 166 investment projects worth $5,7 billion allowing to create 31 thousand working places in the region. The enterprises will begin producing 31 new types of goods, and the overall export potential will increase by $1,5 billion. To ensure stable operation of production facilities, 65 megawatts of additional power capacity will be introduced.
The goal is to provide employment for 305 thousand residents of the region by the end of the year.
Special attention during the presentation was paid to the issues of economic diversification, expansion of industrial potential, introduction of innovative technologies and creation of modern production facilities.
It is expected that the regional economy will grow by 5.5 percent in 2025.
The Head of State instructed the responsible persons to implement projects in a timely manner, create sources of income for the population and organize vocational training for unemployed citizens.