O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlar rivoji, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 15-aprel kuni Andijon viloyatiga keldi.
Hududdagi o‘zgarishlar “havo darvozasi”danoq ko‘zga tashlanadi. Mamlakatimizda transport tizimini rivojlantirish borasidagi ishlar doirasida Andijon xalqaro aeroporti ham modernizatsiya qilinmoqda.
Tashrif chog‘ida davlatimiz rahbariga shu haqda axborot berildi.
Bu aeroport 1978-yilda qurilgan bo‘lib, hozirgi talablarga mos kelmay qolgan edi. Uchish-qo‘nish yo‘lagining yuk ko‘tarish qobiliyati pastligi, zamonaviy yoritish tizimining yo‘qligi sababli qatnovlarni qabul qilish imkoniyatlari cheklangandi.
Bugungi kunda rekonstruksiya ishlarining birinchi bosqichi bitkazildi. Uzunligi 3 ming 300 metr, kengligi 60 metr bo‘lgan yangi uchish-qo‘nish yo‘lagi, yurish yo‘lagi va samolyotlar to‘xtash joyi qurildi. Drenaj tizimi yangilanib, yer osti suvi qochirildi. Shuningdek, bu yerda ikkinchi yurish yo‘lagi qurilishi davom ettirilib, IKAO CAT-II toifasidagi radar, meteorologiya va yoritish uskunalarini o‘rnatish ishlari olib borilmoqda.
Natijada Boeing, Airbus rusumidagi yirik samolyotlarni ham, noqulay ob-havo sharoiti va tungi vaqtlarda ham qabul qilish mumkin bo‘ladi. Bu kunlik parvozlar sonini 10 barobargacha oshirish imkonini beradi.
Endi, ikkinchi bosqichda yo‘lovchi terminalini yangidan qurish ko‘zda tutilgan. Bu orqali yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish quvvati soatiga avvalgi 300 tadan 1000 taga, parvozlar soni yiliga 584 tadan 3 ming 700 taga ortadi. Bu Andijon shahri va Farg‘ona vodiysiga qatnovlar sonini ko‘paytirishga xizmat qiladi.
Faoliyatini qayta boshlagan mazkur aeroportda hozirda Toshkent – Andijon – Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvozlar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu yerda samarali boshqaruvni yo‘lga qo‘yish, xizmatlarni arzon qilib, mahalliy va xalqaro parvozlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Umuman, mamlakatimizda aeroportlarni modernizatsiya qilish bo‘yicha katta ishlar amalga oshirilmoqda. O‘tgan yillarda Samarqand, Termiz, Urganch, Shahrisabz, Mo‘ynoq, Qo‘qon va Zomin aeroportlari yangilandi. Yana bir qator viloyatlarda modernizatsiya jarayonlari davom etmoqda.

On April 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Andijan region to review the development of the region and the living conditions of the population.
The changes taking place in the region can be felt already in the air harbor - the modernization of Andijan International Airport continues within the framework of a large-scale program for the development of the country's transport infrastructure.
The Head of State was informed about the progress of the project.
The airport, built in 1978, no longer met modern requirements. Due to the limited load capacity of the runway, lack of modern lighting system and other infrastructure, the airport had limited opportunities to receive flights.
To date, the first stage of reconstruction has been completed. A new runway 3,300 meters long and 60 meters wide, a taxiway and parking areas for aircraft have been built. The drainage system has been updated and underground water has been eliminated. The construction of a second taxiway is underway, as well as the installation of modern radar, meteorological and light-signaling equipment of CAT-II category in accordance with ICAO standards.
Upon completion of these works, the airport will be able to receive large Boeing and Airbus aircraft, including flights at night and under unfavorable weather conditions. This will increase the number of daily flights by 10 times.
The second stage involves the construction of a new passenger terminal. The capacity will increase from 300 to 1,000 passengers per hour and the number of flights from 584 to 3,700 per year. This will significantly expand the possibilities of air communication with the city of Andijan and the entire Fergana Valley.
Currently, the airport already operates regular flights on the Tashkent-Andijan-Tashkent route.
The President instructed to organize effective management of the airport, improve the availability of services and increase the number of both domestic and international flights.
In general, large-scale work is being carried out in the country to modernize airports. In recent years, airports in Samarkand, Termez, Urgench, Shakhrisabz, Muynak, Kokand and Zaamin have been renovated. Reconstruction is ongoing in a number of other regions.