Mamlakatimizdagi qulay investitsiya muhiti tufayli barcha sohalarga ilg‘or g‘oyalar kirib kelmoqda, yangi majmualar barpo etilmoqda. Xususan, turizmda so‘nggi yillarda 2 mingdan ortiq yangi tadbirkor ish boshladi. O‘tgan yili xorijiy sayyohlar tashrifi ilk bor 10 milliondan oshdi. Birgina Toshkent viloyatining Bo‘stonliq hududida Amirsoy va “Ugam River” kabi kurortlar, “Beldirsoy-Chimyon-Nanay” turizm maskanlari tashkil etildi.
Bunday rivojlanish sur’ati chet ellik investorlarni ham o‘ziga tortmoqda. Jumladan, Chorvoq suv ombori bo‘yida “Sea Breeze Uzbekistan” xalqaro turizm markazi qurilishi haqida avval xabar berilgan edi. Bu galgi taqdimotda ushbu yirik loyihaning bir nechta xorijiy kompaniyalar ishtirokida ishlab chiqilgan master-rejasi ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, turizm markazini 10 ta kichik hududga bo‘lib qurish ko‘zda tutilmoqda. Ularning har biri piyoda borish mumkin bo‘lgan ko‘ngilochar maskan va xizmatlarni qamrab oladi. Ikki qirg‘oq o‘rtasida ko‘prik qurilib, keluvchilarga qulaylik oshiriladi. Suv bo‘yida xiyobon, plyaj va dam olish joylari bo‘lsa, qiyaliklarda mehmonxonalar, kottejlar, uylar, restoran va tomoshagohlar bo‘ladi. Shuningdek, madaniyat, ta’lim, tibbiyot, sport maskanlari barpo etiladi. Ya’ni bu yerda faqat sayohat emas, balki yil davomida yashash imkoniyati ham yaratiladi.
Davlatimiz rahbari bu loyiha barcha tashrif buyuruvchilarga qulay bo‘lishi lozimligini ta’kidlab, majmuani zarur infratuzilma bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

On April 14 President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation of the master plan of the “Sea Breeze Uzbekistan” international tourist center.
Due to the favorable investment climate in the country advanced ideas appear in all spheres, new major projects are implemented. In particular, only in the tourism sector over 2 thousand new entrepreneurs started operations in the past years. Last year the number of foreign tourists reached 10 million for the first time. In Bostanlyk district of Tashkent region such resorts as “Amirsoy”, “Ugam River”, as well as touristic zones “Beldersay – Chimgan – Nanay” have been created.
Such pace of development attracts more foreign investors. Earlier it was reported about plans to build an international tourist center “Sea Breeze Uzbekistan” on the shore of the Charvak reservoir. During the current presentation, the master plan of this large-scale project, developed with the participation of several foreign companies, was considered.
As it was noted, the project envisages phased construction of the center divided into 10 compact zones. Each of them will include recreation facilities and necessary services within walking distance. A bridge is planned to be built between the two banks of the reservoir for the convenience of visitors. A boulevard, beaches and recreation areas will be developed near the water, while hotels, cottages, residential houses, restaurants and spectator areas will be built on the slopes. Moreover, there will be cultural, educational, medical and sports facilities. Thus, the complex will be not only a tourist destination, but also a space for year-round living.
The Head of State emphasized that this project has a high potential and a unique concept, and instructed to provide it with the necessary infrastructure.