Mamlakatimizdagi qulay investitsiya muhiti tufayli barcha sohalarga ilg‘or g‘oyalar kirib kelmoqda, yangi majmualar barpo etilmoqda. Xususan, turizmda so‘nggi yillarda 2 mingdan ortiq yangi tadbirkor ish boshladi. O‘tgan yili xorijiy sayyohlar tashrifi ilk bor 10 milliondan oshdi. Birgina Toshkent viloyatining Bo‘stonliq hududida Amirsoy va “Ugam River” kabi kurortlar, “Beldirsoy-Chimyon-Nanay” turizm maskanlari tashkil etildi.
Bunday rivojlanish sur’ati chet ellik investorlarni ham o‘ziga tortmoqda. Jumladan, Chorvoq suv ombori bo‘yida “Sea Breeze Uzbekistan” xalqaro turizm markazi qurilishi haqida avval xabar berilgan edi. Bu galgi taqdimotda ushbu yirik loyihaning bir nechta xorijiy kompaniyalar ishtirokida ishlab chiqilgan master-rejasi ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, turizm markazini 10 ta kichik hududga bo‘lib qurish ko‘zda tutilmoqda. Ularning har biri piyoda borish mumkin bo‘lgan ko‘ngilochar maskan va xizmatlarni qamrab oladi. Ikki qirg‘oq o‘rtasida ko‘prik qurilib, keluvchilarga qulaylik oshiriladi. Suv bo‘yida xiyobon, plyaj va dam olish joylari bo‘lsa, qiyaliklarda mehmonxonalar, kottejlar, uylar, restoran va tomoshagohlar bo‘ladi. Shuningdek, madaniyat, ta’lim, tibbiyot, sport maskanlari barpo etiladi. Ya’ni bu yerda faqat sayohat emas, balki yil davomida yashash imkoniyati ham yaratiladi.
Davlatimiz rahbari bu loyiha barcha tashrif buyuruvchilarga qulay bo‘lishi lozimligini ta’kidlab, majmuani zarur infratuzilma bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Рассмотрен мастер-план международного туристического центра
Президент Шавкат Мирзиёев 14 апреля ознакомился с презентацией мастер-плана международного туристического центра “Sea Breeze Uzbekistan”.
Благодаря благоприятному инвестиционному климату в стране во всех сферах появляются передовые идеи, реализуются новые масштабные проекты. В частности, только в сфере туризма за последние годы начали деятельность более 2 тысяч новых предпринимателей. В прошлом году количество иностранных туристов впервые превысило 10 миллионов человек. В одном только Бостанлыкском районе Ташкентской области были созданы такие курорты, как “Amirsoy”, “Ugam River”, а также туристические зоны “Бельдерсай–Чимган–Нанай”.
Такие темпы развития привлекают все больше иностранных инвесторов. Ранее сообщалось о планах строительства международного туристического центра “Sea Breeze Uzbekistan” на берегу Чарвакского водохранилища. В ходе нынешней презентации был рассмотрен мастер-план этого масштабного проекта, разработанный при участии нескольких зарубежных компаний.
Как отмечалось, проект предусматривает поэтапное строительство центра, разделенного на 10 компактных зон. Каждая из них будет включать объекты отдыха и необходимые сервисы в шаговой доступности. Для удобства посетителей между двумя берегами водоема планируется построить мост. У воды будут обустроены бульвар, пляжи и зоны отдыха, на склонах — гостиницы, коттеджи, жилые дома, рестораны и зрительские площадки. Кроме того, здесь появятся культурные, образовательные, медицинские и спортивные объекты. Таким образом, комплекс будет не только туристическим направлением, но и пространством для круглогодичного проживания.
Глава нашего государства подчеркнул, что центр должен быть удобным для всех посетителей, и дал указание обеспечить комплекс необходимой инфраструктурой.