O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-aprel kuni Samarqand xalqaro iqlim forumining yalpi sessiyasida nutq so‘zladi.
Forum ishida Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta, Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki rahbari Odil Reno-Basso, Yevropa iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi Tatyana Molchan, Aholi punktlari bo‘yicha dastur ijrochi direktori Anaukladiya Rossbax, Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi ijrochi kotibi Ibrohim Tiav va boshqalar ishtirok etdi.
BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish forum ishtirokchilariga videomurojaat yo‘lladi.
Ishtirokchilar orasida 2 mingdan ortiq xorijiy mehmonlar, jumladan, milliy va global ekologik tashkilotlar, xalqaro tuzilmalar rahbarlari, ekspertlar, olimlar va jurnalistlar, biznes vakillari bor.
Kun tartibiga muvofiq, Markaziy Osiyo oldida turgan dolzarb iqlim muammolari muhokama qilindi, ekologik barqarorlik, "yashil" iqtisodiy taraqqiyot va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashishda mintaqaviy hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari nutqining avvalida forumning xalqaro miqyosi va ishtirokchilarning nufuzi jahon hamjamiyati barqaror taraqqiyotning eng dolzarb masalalariga samarali yechim izlashda birgalikda sa’y-harakatlar olib borishga sodiqligi namunasi ekanini ta’kidladi.
O‘tgan yili dunyoda ilk bor o‘rtacha harorat Selsiy shakalasi bo‘yicha bir yarim darajadan yuqoriroq ko‘tarilgani qayd etildi. So‘nggi o‘n yillik meteokuzatuvlar tarixida eng issiq bo‘ldi.
- Buning oqibatida bugun biz barchamiz iqlim inqirozlarining salbiy ta’sirlari – o‘rmon yong‘inlari va cho‘llanish miqyosi ortib borayotgani, muzliklar qisqarayotgani, suv resurslari taqchilligi kuchayayotgani, havo sifati yomonlashayotganini his qilib turibmiz, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Mintaqa mamlakatlari tomonidan Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishiga moslashish strategiyasi ishlab chiqildi va bir ovozdan ma’qullandi.
Orol dengizi qurishining oqibatlarini yumshatish, suvdan oqilona foydalanish, "toza" energiya manbalarini kengaytirish dasturlari doirasida yevropalik sheriklar bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilinayotgani ta’kidlandi. Bunday sheriklik Markaziy Osiyoning barqaror "yashil" taraqqiyotiga muhim hissa qo‘shadi.
Shu ma’noda, iqlim o‘zgarishini himoya qilish va unga qarshi kurashish masalalarini ilgari surishda global yetakchi bo‘lgan Yevroittifoq bilan amaliy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Iqlim o‘zgarishi muammolari oziq-ovqat va energiya xavfsizligi bilan uzviy bog‘liq ekani alohida ta’kidlandi.
Unumdor yerlar keskin kamayib bormoqda, bugungi kunda mintaqadagi jami yer maydonining 20 foizdan ortig‘i degradatsiyaga uchragan. Chorak asrdan so‘ng hosildorlik uchdan bir qismga kamayishi mumkin.
- Shu munosabat bilan, o‘rmon xo‘jaligi va agrar sohaning moslashuvchanligini oshirish, shuningdek, “Ufq – Yevropa” dasturi doirasida oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash uchun ilmiy salohiyatimizni birlashtirish hayotiy muhim masala, deb hisoblayman, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Prezidentimiz O‘zbekistonda degradatsiyaga uchragan yer maydonlarini qisqartirish va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berdi. "Yashil makon" dasturi doirasida keng ko‘lamli ko‘kalamzorlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, Orolbo‘yining 2 million gektardan ortiq cho‘l hududlarida qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklar ekilgan.
Har yili Navro‘z bayrami arafasida "Markaziy Osiyoning yashil belbog‘i" daraxt ekish mintaqaviy aksiyasini o‘tkazish taklif qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev iqtisodiyotni rivojlantirishning resurslarni tejaydigan va ekologik toza modeliga o‘tish masalasiga ham e’tibor qaratdi.
Bu sohadagi asosiy yo‘nalishlardan biri - "yashil" energetika.
Kelgusi besh yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 54 foizga yetkazish rejalashtirilgan bo‘lib, bu issiqxona gazlari chiqindilari hajmini qariyb 16 million tonnaga kamaytirish imkonini beradi.
- Biz O‘zbekistonning Parij bitimi doirasida bug‘ gazlari chiqarishni 35 foizga kamaytirish bo‘yicha olgan majburiyatini muddatidan oldin bajarish uchun barcha sa’y-harakatlarimizni ishga solishimizni ta’kidlab o‘tmoqchiman, - dedi davlatimiz rahbari.
Ushbu yo‘nalishdagi sa’y-harakatlarning davomi sifatida moliyalashtirish, texnologiyalar va vakolatlarni safarbar qilish uchun Toshkent shahrida Yevropa Ittifoqining "Suv - Energiya - Iqlim o‘zgarishi" deb nomlangan tashabbusining Kotibiyatini tashkil etish taklifi ilgari surildi.
Bugungi forumda taqdim etiladigan Mintaqaning "yashil" taraqqiyot konsepsiyasi alohida qayd etildi.
Suv resurslaridan oqilona foydalanish masalalariga to‘xtalar ekan, O‘zbekiston Prezidenti 2040-yilga borib Markaziy Osiyo mamlakatlari Amudaryo va Sirdaryo oqimining kamayishi ta’sirida yuqori darajadagi suv taqchilligiga duch kelishini ma’lum qildi.
Suv resurslarini tejash maqsadida irrigatsiya tarmoqlarini betonlash ishlari olib borilayotgani, suvni tejaydigan texnologiyalarni ishlab chiqarish bo‘yicha sanoat bazasi yaratilayotgani, ular sug‘oriladigan yerlarimizning deyarli yarmida, ya’ni qariyb 2 million gektarda joriy etilgani ta’kidlandi. Bunday chora-tadbirlar natijasida o‘tgan yili qariyb 8 milliard kub metr suv iqtisod qilindi.
- Markaziy Osiyoda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va bu sohada mintaqaviy dasturni ishga tushirishga chaqiramiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu masalalarning barchasini ekspertlar darajasida muhokama qilish uchun Orolbo‘yi mintaqasida suvni tejaydigan texnologiyalar bo‘yicha xalqaro forum o‘tkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, muzliklar holatini uzluksiz sun’iy yo‘ldosh orqali kuzatish va mintaqaning tog‘ ekotizimlari uchun xavflarni erta aniqlash bo‘yicha "Kopernik" dasturi doirasida Yevropa Ittifoqi bilan yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdorlik bildirildi.
Toshkentdagi "Yashil universitet" negizida tashkil etilgan Iqlim rezidensiyasi Markaziy Osiyodagi iqlim jarayonlarini o‘rganish va monitoring qilish bo‘yicha umumiy ilmiy-ekspert platforma vazifasini bajarishi mumkin.
Shu bilan birga, 5-aprel kuni Nukusda mintaqamizning ekologik muammolariga san’at loyihalari orqali e’tibor tortishga qaratilgan Orol madaniyat sammiti o‘z ishini boshlaydi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari "kelajak avlodlar barqaror, xavfsiz va farovon dunyoda yashashi uchun barcha chora-tadbirlarni ko‘rish " umumiy maqsad ekanini yana bir bor eslatdi.
- Buning uchun muloqotlarni mustahkamlash, umumiy ezgu maqsadlar yo‘lida birlashgan barcha davlatlarning sa’y-harakatlarini uyg‘unlashtirish zarur, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.

4 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил на пленарной сессии Самаркандского международного климатического форума.
В работе форума участвовали Президент Европейского совета Антониу Кошта, Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, глава Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, Исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии Татьяна Молчан, Исполнительный директор Программы по населённым пунктам Анаукладия Россбах, Исполнительный секретарь Конвенции по борьбе с опустыниванием Ибрахим Тиау и другие.
С видеообращением к участникам форума обратился Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
В списке участников - свыше 2 тысяч зарубежных гостей, включая руководителей национальных и глобальных экологических организаций, международных структур, экспертов, учёных и журналистов, представителей бизнеса.
В соответствии с повесткой дня были обсуждены актуальные климатические вызовы, стоящие перед Центральной Азией, рассмотрены вопросы экологической устойчивости, «зелёного» экономического развития и регионального сотрудничества в борьбе с изменением климата.
В начале своего выступления глава нашего государства с удовлетворением отметил, что широкая международная представленность на форуме является подтверждением приверженности мировой общественности совместным усилиям в поиске эффективных решений самых актуальных вопросов устойчивого развития.
Подчёркнуто, что в прошлом году впервые среднемировая температура повысилась более чем на полтора градуса по Цельсию. Последнее десятилетие стало самым жарким за всю историю метеонаблюдений.
– Как следствие, все мы сегодня ощущаем негативное влияние климатических кризисов – разрастание масштабов лесных пожаров и опустынивания, сокращение ледников, нарастающий дефицит водных ресурсов, ухудшение качества воздуха, – заявил Президент Узбекистана.
Странами региона выработана и единогласно одобрена Стратегия по адаптации к изменению климата в Центральной Азии.
Отмечено успешное сотрудничество с европейскими партнёрами в рамках программ по смягчению последствий высыхания Аральского моря, рациональному водопользованию, расширению «чистых» источников энергии. Такое партнёрство вносит важный вклад в устойчивое «зелёное» развитие Центральной Азии.
В данном контексте отмечена заинтересованность в дальнейшем углублении практического взаимодействия с Евросоюзом – глобальным лидером в защите и продвижении вопросов борьбы с изменением климата.
Отдельно подчёркнуто, что проблемы изменения климата неразрывно связаны с продовольственной и энерго-безопасностью.
Стремительно сокращаются плодородные земли, сегодня более 20 процентов общей площади земель региона подвержено деградации. Через четверть века урожайность может снизиться на треть.
– В этой связи считаю жизненно важным объединить наш научный потенциал для повышения адаптивности лесного хозяйства и аграрного сектора, а также укрепления продовольственной безопасности в рамках Программы «Горизонт – Европа», – отметил лидер нашей страны.
Он проинформировал о предпринимаемых Узбекистаном мерах по сокращению площади деградировавших земель и смягчению последствий климатических изменений. Проводится масштабное озеленение в рамках программы «Яшил макон». Кроме того, на более чем 2 миллионов гектаров пустынных территорий Приаралья посажены устойчивые к засухе растения.
Предложено ежегодно накануне весеннего праздника Навруз проводить Региональную акцию по высадке деревьев «Зелёный пояс Центральной Азии».
Президент Шавкат Мирзиёев также акцентировал внимание на переходе к ресурсосберегающей и экологически чистой модели экономического развития.
Одним из ключевых направлений в этой сфере является «зелёная» энергетика.
Планируется довести в ближайшие пять лет долю энергии, получаемой от возобновляемых источников, до 54 процентов, что позволит снизить объёмы выбросов парниковых газов почти на 16 миллионов тонн.
– Хочу подчеркнуть, что мы приложим все усилия для досрочного выполнения Узбекистаном обязательств по сокращению выбросов парниковых газов на 35 процентов в рамках Парижского соглашения, – отметил глава государства.
В продолжение усилий в данном направлении выдвинуто предложение создать в Ташкенте Секретариат инициативы Евросоюза «Вода – Энергия – Изменение климата» для мобилизации финансирования, технологий и компетенций.
Особо отмечена значимость Концепции«зелёного» развития региона, которая будет представлена в ходе нынешнего форума.
Касаясь вопросов рационального использования водных ресурсов, Президент Узбекистана сообщил, что к 2040 г. страны Центральной Азии столкнутся с высоким уровнем водного стресса на фоне сокращения стока рек Амударья и Сырдарья.
Подчёркнуто, что в целях экономии водных ресурсов проводятся работы по бетонированию ирригационных сетей, создаётся промышленная база по выпуску водосберегающих технологий, которые уже внедрены практически на половине наших орошаемых земель, что составляет почти 2 миллиона гектаров. Благодаря таким мерам в прошлом году удалось сберечь порядка 8 миллиардов кубометров воды.
– Призываем объединить усилия и запустить Региональную программу по внедрению водосберегающих технологий в Центральной Азии, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Для экспертного обсуждения всех этих вопросов планируется провести в регионе Приаралья Международный форум по водосберегающим технологиям.
Отмечена также заинтересованность в тесном сотрудничестве с ЕС в рамках Программы «Коперник» по ведению непрерывных спутниковых наблюдений за состоянием ледников и ранней диагностике рисков для горных экосистем региона.
В качестве общей научно-экспертной платформы по изучению и мониторингу климатических процессов Центральной Азии может выступить Климатическая резиденция, созданная на базе «Зелёного университета» в Ташкенте.
Наряду с этим, 5 апреля в Нукусе начнёт работу Аральский культурный саммит, призванный привлечь внимание к экологическим проблемам нашего региона через проекты искусства.
В завершении своего выступления лидер нашего государства вновь напомнил общуюзадачу – «сделать всё, чтобы будущие поколения жили в устойчивом, безопасном и процветающем мире».
– Для этого необходимо укрепление диалога, сопряжение усилий всех государств, объединённых общей благородной целью, – заключил Президент Узбекистана.