4-aprel kuni Samarqand shahrida Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammiti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta, Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, shuningdek, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki hamda Yevropa investitsiya banki rahbarlari ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar va amaliy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish va tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, innovatsiyalar, "yashil" energetika, tog‘-kon, qishloq xo‘jaligi, transport, logistika va raqamlashtirish sohalarida qo‘shma dastur va kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, madaniyat, turizm, fan, ta’lim va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda faol almashinuvlarni davom ettirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari tadbirni ochar ekan, Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi chuqur tarixiy ildizlarga ega munosabatlar jadal rivojlanib, mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Sammit arafasida bo‘lib o‘tgan konstruktiv va samarali uchrashuvlar ikki mintaqa manfaatlari yo‘lida sheriklik va amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga bo‘lgan siyosiy iroda va qat’iyatni namoyon etdi.
Prezidentimiz Yevropa Ittifoqining asosiy siyosiy va iqtisodiy institutlari rahbarlariga Markaziy Osiyoda integratsiya va barqaror taraqqiyot jarayonlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, umumiy siyosiy iroda tufayli Markaziy Osiyodagi chuqur transformatsiya jarayonlari barqaror va ortga qaytmas tus oldi. Ishonch va yaxshi qo‘shnichilik mustahkamlanmoqda, keng ko‘lamli hamkorlik va kooperatsiya aloqalari kengaymoqda.
– Bundan yetti-sakkiz yil avval buning uchun hatto sharoit ham yo‘q edi. Ba’zi mamlakatlar o‘rtasidagi chegaralar yopiq edi. Na savdo, na tranzit, na biznes, hech qanday gumanitar almashuvlar yo‘q edi. Munosabatlar shunchaki muzlatib qo‘yilgandi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yil sentyabr oyida Toshkentda mintaqadagi davlat rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvini o‘tkaziladi. Bu hamkorlik formati umumiy kun tartibidagi barcha dolzarb vazifalarni ochiq va konstruktiv hal qilishga xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston yetakchisi kuni kecha tarixiy voqea - Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi Davlat chegarasini delimitatsiya qilish masalalari to‘liq tartibga solingani va kelishuvlar imzolanganini alohida qayd etdi.
Bugungi kunda mintaqada yirik investitsiya va infratuzilma loyihalari birgalikda amalga oshirilayotgani, ularni qo‘llab-quvvatlash uchun investitsiya fondlari va kompaniyalari faoliyat yuritayotgani ta’kidlandi. Mintaqa ichidagi savdo ko‘paymoqda, chegaraoldi savdo zonalari tashkil etilmoqda. Bularning barchasi mintaqaning barqaror iqtisodiy rivojlanishiga xizmat qilmoqda.
YTTB prognozlariga ko‘ra, joriy yilda mintaqaviy yalpi ichki mahsulot hajmi 6 foizgacha oshadi, bu boshqa mintaqalardagi o‘rtacha ko‘rsatkichlardan sezilarli darajada yuqori.
Umummintaqaviy o‘ziga xoslikni shakllantirish, shuningdek, madaniy-gumanitar va ta’lim almashinuvini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birgalikdagi ishlar alohida qayd etildi. Mamlakatlarimizda yetakchi milliy ta’lim muassasalarining filiallari ochilmoqda. Xorijiy sayyohlar uchun yagona Markaziy Osiyo vizasi loyihasi ilgari surilmoqda.
Mintaqa va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada faollashgani kuzatilmoqda. So‘nggi yetti yilda mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi bir necha barobar o‘sib, 54 milliard yevroni tashkil etdi. Samarali hamkorlik platformalari ishga tushirildi. Barcha muhim yo‘nalishlar bo‘yicha vazirlar yig‘ilishlari, forumlar va sammitlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
O‘zbekiston yetakchisi o‘rta va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan o‘z nuqtayi nazarini bayon qildi.
Avvalo, siyosiy muloqotni, ko‘p tomonlama hamkorlikning huquqiy va institutsional asoslarini mustahkamlash muhimligi ta’kidlandi.
Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida strategik sheriklik o‘rnatish haqida qabul qilinayotgan hujjat qoidalarini amalga oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni birgalikda ishlab chiqish va qabul qilish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Strategik sheriklikni aniq qarorlar, loyiha va dasturlar bilan boyitish maqsadida ikki mintaqamiz o‘rtasida sheriklik va hamkorlik bo‘yicha to‘laqonli Bitimni imzolash masalasini ko‘rib chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston Prezidenti xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha umumiy pozitsiyalarni ishlab chiqish uchun tashqi siyosat idoralari rahbarlari uchrashuvlarini doimiy o‘tkazib borish; parlamentlararo aloqalarni faollashtirish va “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” parlamentlararo hamkorlik forumini ta’sis etish hamda uning ilk tadbirini shu yil kuzda O‘zbekistonda o‘tkazish; yetakchi tahlil markazlari hamkorligini kengaytirishni taklif etamiz.
Kelishuvlarini o‘z vaqtida amalga oshirishni ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlash maqsadida navbatdagi yig‘ilishga qadar sammit kotibiyati funksiyasini O‘zbekiston o‘z zimmasiga olishga tayyorligi bildirildi.
Iqtisodiyot va texnologik modernizatsiyaga investitsiyalar kiritish o‘zaro hamkorlikning ustuvor mezoni sifatida belgilandi.
Bugungi kunda Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari bilan amalga oshirilayotgan loyihalar portfeli 30 milliard yevrodan oshdi.
Navbatdagi Toshkent investitsiya forumi doirasida ikki mintaqaning investitsiyaviy imkoniyatlariga bag‘ishlangan alohida sessiya o‘tkazish va Yevropa kompaniyalari uchun O‘zbekistonda Mintaqaviy sanoat parki konsepsiyasini taqdimot qilish taklif etildi.
Kuni kecha Toshkent shahrida Yevropa investitsiya banki ofisini ochish to‘g‘risida bitim imzolangani, bu YI mamlakatlaridan Markaziy Osiyoga to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalar oqimini rag‘batlantirishga xizmat qilishi mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlatimiz rahbari "yashil" energetika, innovatsiyalar, transport, infratuzilma va agrar sohadagi yirik mintaqaviy loyihalarni ilgari surish uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish tashabbusini ilgari surdi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti bir qator boshqa tashabbuslarni aytdi. Investitsiyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish to‘g‘risida ko‘p tomonlama bitim imzolash, "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" qo‘shma savdo palatasini ishga tushirish, Kichik va o‘rta biznes, xotin-qizlar tadbirkorligi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma mintaqaviy dasturni qabul qilish shular jumlasidan.
Joriy yilda O‘zbekiston Transport bog‘liqligi bo‘yicha navbatdagi iqtisodiy forum va Investorlar forumini o‘tkazishga tayyor.
Eksportchilarimiz salohiyatini oshirish, standartlashtirish va sertifikatlashtirish laboratoriyalari va markazlarini tashkil etish uchun Yevropa Ittifoqining texnik ko‘magini kengaytirish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Strategik mineral resurslar sohasida hamkorlik va investitsiyalarni chuqurlashtirish o‘zaro manfaatli sheriklikning yana bir istiqbolli yo‘nalishi sifatida qayd etildi.
O‘zbekiston bu borada Yevropaning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlik qilish bo‘yicha ijobiy tajribaga ega. Shu bilan birga, ushbu mahsulotlarni, shuningdek, tayyor sanoat va qishloq xo‘jaligi tovarlarini Yevropa bozoriga yetkazib berish uchun samarali transport yo‘laklari mavjud emasligi bu boradagi sheriklikni kengaytirishga to‘sqinlik qilmoqda.
Shu ma’noda, Transkaspiy transport yo‘lagini kengaytirish va undan foydalanish uchun muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlar va qulay sharoitlarni ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
– Ishonaman, ushbu vazifalar “Global darvoza” umumevropa dasturining maqsadlariga to‘liq mos keladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu maqsadda Yevroittifoq shafeligida ushbu yo‘nalishda joylashgan mamlakatlar transport vazirlarining uchrashuvini chaqirib, o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish taklif qilindi.
"Yashil" energetika va ekologik barqarorlikka sarmoya kiritish strategik ahamiyatga ega.
O‘zbekiston Markaziy Osiyodan Yevropaga elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha xalqaro loyihani to‘liq qo‘llab-quvvatlashi ta’kidlandi.
Mamlakatimizda 2030-yilga qadar energiya balansida qayta tiklanuvchi energiya ulushini 54 foizga yetkazish, 24 ming megavatt "yashil" quvvatlarni ishga tushirish rejalashtirilgan.
“Toza” energiya bo‘yicha “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sherikligining yo‘lga qo‘yilishi bilan o‘zaro hamkorlikning muhim platformasi yaratilishi mumkin.
Loyihalarni moliyalashtirish va "uglerod kreditlari" bozorini rivojlantirish masalalarini ishlab chiqish uchun tegishli idoralar rahbarlari darajasida ishchi guruh tuzish taklif qilindi.
Inson kapitaliga yo‘naltirilayotgan investitsiyalar ikki mintaqa hamkorligini rivojlantirishda muhim o‘rin tutadi.
Yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha "Erazmus plyus" dasturi doirasida mintaqa mamlakatlari uchun maxsus kvotalar joriy etilishi ushbu maqsadga erishishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ilmiy-ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida O‘zbekistonda "Ufq - Yevropa" dasturi ofisini ochishga tayyor.
Sun’iy intellekt, "katta ma’lumotlar", raqamlashtirish va kosmik tadqiqotlar sohasida ilmiy-texnologik almashinuv bo‘yicha qo‘shma dastur ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi.
O‘zbekiston Prezidenti mintaqa mamlakatlarini Yevropaning raqamli ta’lim sohasidagi Harakatlar dasturiga kiritish, shuningdek, yetakchi oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi sheriklikning "yo‘l xaritasi"ni amalga oshirish bo‘yicha takliflar bildirdi.
Yevropalik mutaxassislar ishtirokida "Lazgi" milliy baleti sahnalashtirilgani, shuningdek, Yevropaning eng yirik muzeylarida Markaziy Osiyo tarixiy merosi ko‘rgazmalari tashkil etilgani madaniyat sohasidagi hamkorlikning yorqin namunasidir.
Jahon auditoriyasini mintaqamizning boy madaniyati bilan tanishtirish borasidagi sa’y-harakatlarning davomi sifatida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan YUNЕSKO Bosh konferensiyasidan Markaziy Osiyo xalqlari san’atini targ‘ib etishda faol foydalanish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Joriy yilda Buxoroda "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi turizm forumini o‘tkazish ham rejalashtirilgan.
– Yevropa Ittifoqi mamlakatlari tajribasini joriy etish asosida “Bir tur – butun mintaqa” konsepsiyasini amalga oshirish, shuningdek, mintaqamiz sayyohlari uchun viza rejimini soddalashtirish masalasini ko‘rib chiqishda yevropalik sheriklarimizning ko‘magiga tayanamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Terrorizm, ekstremizm, radikalizm, kiberjinoyatchilik, narkotrafik va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda hamkorlik qilish dolzarb ahamiyatga ega.
Yevropalik hamkorlarning terrorizmga qarshi kurash masalalari bo‘yicha muloqotni yo‘lga qo‘yish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
“BOMCA” va “CADAP” dasturlari doirasidagi amaliy hamkorlikni, shuningdek, Afg‘onistonda tinch taraqqiyotni ta’minlash masalalari bo‘yicha maslahatlashuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari ilgari surilgan tashabbus va kelishuvlarni amalga oshirish mexanizmlarini joriy etish maqsadida Bosh vazirlar o‘rinbosarlari darajasida "Markaziy Osiyo - YEI" formatida Sheriklik qo‘mitasini ta’sis etish va har yili uchrashuvlar o‘tkazishni taklif etdi.
Sammit yakunida ikki mintaqa o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatishni nazarda tutuvchi Qo‘shma deklaratsiya qabul qilindi.

4 апреля в городе Самарканде под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялся первый саммит «Центральная Азия – Европейский Союз».
В мероприятии также приняли участие Президент Европейского совета Антониу Кошта, Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, а также руководители Европейского банка реконструкции и развития и Европейского инвестиционного банка.
В соответствие с повесткой дня рассмотрены перспективы развития многоплановых отношений и практического взаимодействия между государствами Центральной Азии и Европейским Союзом, состоялся обмен мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики.
Особое внимание уделено вопросам расширения инвестиционного сотрудничества и увеличения товарооборота, продвижения совместных программ и проектов кооперации в области инноваций, «зеленой» энергетики, добывающей отрасли, сельского хозяйства, транспорта, логистики и цифровизации, продолжения активных обменов в области культуры, туризма, науки, образования и других приоритетных направлениях.
Открывая мероприятие, глава Узбекистана с удовлетворением подчеркнул, что отношения между Центральной Азией и Европой, имеющие глубокие корни, динамично развиваются и укрепляются.
Конструктивные и продуктивные встречи, прошедшие накануне саммита, показали наличие политической воли и решимости углублять практическое сотрудничество в интересах двух регионов.
Лидер нашей страны выразил благодарность руководителям главных политических и экономических институтов Евросоюза за всемерную поддержку процессов интеграции и устойчивого развития в Центральной Азии.
По словам Президента Узбекистана, благодаря общей политической воле, глубинная трансформация в регионе приобрела устойчивый и необратимый характер. Укрепляются доверие и добрососедство, расширяются полномасштабное сотрудничество и кооперация.
– Еще семь-восемь лет назад для этого не было даже предпосылок. Границы между отдельными странами были закрыты. Не было ни торговли, ни транзита, ни бизнеса, никаких гуманитарных обменов. Отношения были попросту заморожены, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В сентябре этого года в Ташкенте будет проведена седьмая Консультативная встреча глав государств региона, которая является площадкой для открытого и конструктивного решения всех актуальных задач совместной повестки.
Лидер Узбекистана отдельно отметил состоявшееся накануне историческое событие – полное урегулирование и подписание договоренностей по делимитации Государственной границы между Кыргызстаном и Таджикистаном.
Было подчеркнуто, что сегодня в регионе совместно реализуются крупные инвестиционные и инфраструктурные проекты, для поддержки которых действуют инвестиционные фонды и компании. Увеличивается внутрирегиональная торговля, создаются приграничные торговые зоны. Все это способствует устойчивому экономическому развитию региона.
Согласно прогнозам ЕБРР, объем регионального ВВП в этом году увеличится до 6 процентов, что заметно выше средних показателей в других регионах.
Особо отмечена совместная работа по формированию общерегиональной идентичности, а также поддержке культурно-гуманитарного и образовательного обмена. В наших странах открываются филиалы ведущих национальных учебных заведений. Продвигается проект единой Центральноазиатской визы для зарубежных туристов.
Наблюдается заметная активизация взаимодействия между регионом и Европейский Союзом. За последние семь лет товарооборот стран вырос в несколько раз, составив 54 миллиарда евро. Запущены эффективные платформы сотрудничества. Регулярно проходят министерские заседания, форумы и саммиты по всем ключевым направлениям.
Лидер Узбекистана представил свое видение приоритетов дальнейшего развития сотрудничества на средне- и долгосрочную перспективу.
В первую очередь отмечена важность укрепления политического диалога, правовой и институциональной основы многостороннего сотрудничества.
Указано на необходимость совместного принятия комплексных мер, направленных на практическую реализацию принимаемого решения об установлении стратегического партнерства между Центральной Азией и Европейским Союзом.
Предложено рассмотреть вопрос подписания полноценного Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между двумя регионами с целью наполнения стратегического партнерства конкретными решениями, проектами и программами.
Президент Узбекистана также выступил за проведение регулярных встреч глав внешнеполитических ведомств для «сверки часов» по международной и региональной повестке; учреждение Форума межпарламентского сотрудничества «Центральная Азия – ЕС» с организацией первого мероприятия уже этой осенью в Узбекистане; расширение сотрудничества между ведущими аналитическими центрами.
В целях системной работы по обеспечению своевременной реализации договорённостей выражена готовность Узбекистана взять на себя функции секретариата саммита до очередного заседания.
Приоритетным измерением взаимодействия определены инвестиции в экономическую и технологическую модернизацию.
Сегодня текущий портфель проектов с ведущими европейскими компаниями и банками превышает 30 млрд. евро.
Предложено провести в ходе очередного Ташкентского инвестиционного форума, отдельную сессию «Инвестиционных возможностей двух регионов» с презентацией Концепции регионального Промышленного парка для европейских компаний в Узбекистане.
С удовлетворением отмечено подписание накануне Соглашения об открытии офиса Европейского инвестиционного банка в Ташкенте, что будет стимулировать приток прямых инвестиций в Центральную Азию из стран ЕС.
Глава нашего государства также выступил с инициативой о запуске Инвестиционной платформы для продвижения крупных региональных проектов в области «зеленой» энергетики, инноваций, транспорта, инфраструктуры и аграрного сектора.
Кроме того, Президент Узбекистана выдвинул целый ряд новых инициатив. Речь идет о заключении многостороннего Соглашения о защите и поощрении инвестиций; запуске совместной Торговой палаты «Центральная Азия – ЕС», принятии совместной региональной программы поддержки проектов малого и среднего бизнеса, женского предпринимательства.
Отмечена готовность принять в Узбекистане в этом году очередной Экономический форум и Форум инвесторов по транспортной взаимосвязанности.
Также обращено внимание на расширение технического содействия Европейского союза для повышения потенциала наших экспортеров, создания лабораторий и центров стандартизации и сертификации.
Другим перспективным направлением для взаимовыгодного партнерства обозначено углубление сотрудничества и инвестиции в сферу критических минеральных ресурсов.
Узбекистан имеет положительный опыт сотрудничества с ведущими европейскими компаниями в данной области. Между тем расширению партнерства в этом направлении препятствует отсутствие эффективных транспортных коридоров для доставки данной продукции, а также готовых промышленных
и сельскохозяйственных товаров на европейский рынок.
В данном контексте подчеркнута необходимость разработки скоординированных мер и выгодных условий для расширения и загрузки Транскаспийского транспортного коридора.
– Уверен, что эти задачи полностью соответствуют целям общеевропейской программы «Глобальные ворота», – заявил глава нашего государства.
В этих целях предложено созвать под эгидой Евросоюза встречу министров транспорта стран пролегания данного маршрута для выработки согласованных подходов.
Стратегическое значение придается инвестициям в «зеленую» энергетику и экологическую устойчивость.
Отмечено, что Узбекистан полностью поддерживает международный проект по поставкам электроэнергии из региона Центральной Азии в направлении Европы.
К 2030 году наша страна планирует увеличить долю возобновляемой энергии в энергобалансе до 54 процентов, ввести 24 тысячи мегаватт «зеленых» мощностей.
Важной платформой взаимодействия в данной сфере может стать запуск Партнерства «Центральная Азия-ЕС» по «чистой» энергетике.
Для проработки финансирования проектов и развития рынка «углеродных кредитов» предложено учредить рабочую группу на уровне руководителей профильных ведомств.
Немаловажную роль в развитии сотрудничества двух регионов играют инвестиции в человеческий капитал.
Достижению этой цели будет способствовать введение специальных квот для стран региона в рамках Программы «Эразмус плюс» по подготовке высококвалифицированных специалистов.
Кроме того, в целях расширения научно-образовательного сотрудничества со странами Центральной Азии выражена готовность открыть в Узбекистане офис программы «Горизонт – Европа».
Выдвинута инициатива по разработке совместной Программы научного и технологического обмена в области искусственного интеллекта, «больших данных», цифровизации и космических исследований.
Президент Узбекистана также выступил с предложениями по включению стран региона в европейскую Программу действий в области цифрового образования, а также реализации «дорожной карты» партнёрства между ведущими университетами.
Яркими примерами кооперации в культурной сфере стали постановка с участием европейских специалистов национального балета «Лазги», а также выставки исторического наследия Центральной Азии в крупнейших музеях Европы.
В продолжение усилий по ознакомлению мировой аудитории с богатейшей культурой нашего региона особо подчеркнута важность активного использования площадки предстоящей Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде для пропаганды искусства народов Центральной Азии.
В этом году также планируется провести в Бухаре первый туристический форум «Центральная Азия – Европейский Союз».
– Рассчитываем на содействие европейских партнеров в реализации концепции «Один тур – весь регион» на основе внедрения опыта стран ЕС, а также рассмотрении вопроса упрощения визового режима для туристов из нашего региона, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Актуальным является сотрудничество в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, кибер-преступностью, наркотрафиком и незаконной миграцией.
Поддержано предложение европейских партнеров о запуске диалога по вопросам контртерроризма.
Отмечена важность продолжения практического взаимодействия в рамках программ БОМКА и КАДАП, а также консультаций по вопросам мирного развития Афганистана
В целях внедрения механизмов практической реализации выдвинутых инициатив и договоренностей, глава нашего государства предложил учредить Комитет партнерства на уровне заместителей Премьер-министров в формате «Центральная Азия – ЕС» с проведением ежегодных встреч.
По итогам саммита принята Совместная декларация, предусматривающая установление стратегического партнерства между двумя регионами.